Sulmet Terroriste në Dagestan & Sulm në Abkhazi – Rusia Fajëson SHBA-në & Ukrainën (video)

/

Tre orë luftime, prerje kokash dhe të shtëna masive. Pritet deklaratë e Putin.

Rusia, pas sulmit me ATACMS në Krime, merr një sërë sulmesh terroriste në Dagestan dhe Abkhazi.

Informacionet tregojnë se presidenti rus Putin do të mbajë një fjalim në të cilin do të fajësojë SHBA-në, NATO-n dhe Ukrainën.

Sipas informacioneve nga burimet e sigurisë së Dagestanit, terroristët kanë armë amerikane. Luftimet vazhdojnë prej tre orësh. Forcat e Gardës Kombëtare Ruse Rosgvardia janë vendosur në rajonin e Dagestanit.

Në Abkhazi, pushtuesit e panjohur arritën të depërtojnë më shumë se 2 km thellë në Rusi. Pasoi një përplasje me forcat ruse.

Terroristët sulmuan një sinagogë dhe disa kisha ortodokse.

Më konkretisht, një seri sulmesh terroriste kanë goditur rajonin e Dagestanit në Rusinë jugperëndimore, me grupe terroriste që synojnë një sinagogë dhe disa kisha ortodokse në qytetet Derbent dhe Makhachkala, duke vrarë gjashtë oficerë policie dhe një prift, të cilit thuhet se i është prerë koka nga terroristët.

Sulmet ndodhën në Makhachkala, kryeqyteti i Republikës së Dagestanit dhe në qytetin bregdetar të Derbentit.

Ekipet e forcave speciale nga Garda Kombëtare Ruse dhe Policia po përgatiten të sulmojnë një kishë ortodokse në qytetin e Makhachkala, ku 20-40 pengje besohet se mbahen nga një grup terroristësh. Të shtënat mes Forcave të Sigurisë dhe terroristëve brenda kishës vazhdojnë.

Ka raportime për 3 prerje kokash brenda kishave të krishtera në Makhachkala dhe Debrecen.

Komiteti Hetues i Rusisë tha se kishte hapur një hetim penal për “akte terroriste”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Në Derbend shkëmbimi i zjarrit vijon deri në këtë orë. Helikopterët e policisë po fluturojnë vazhdimisht mbi qytet dhe autoritetet u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë larg rrugëve. Raportet tregojnë se sulmuesit kanë ikur në një ndërtesë dhe forcat e policisë po planifikojnë të ndërhyjnë.

Dagestani, një subjekt federal i Federatës Ruse, është një rajon me shumicë myslimane. Rajoni kufizohet me Çeçeninë dhe është gjithashtu afër Gjeorgjisë dhe Azerbajxhanit.

“Sot pasdite, në qytetet Derbent dhe Makhachkala, persona të armatosur sulmuan dy kisha ortodokse, një sinagogë dhe një postbllok policie”, njoftoi Komiteti Rus Anti-Terrorizëm, sipas agjencisë së lajmeve Ria-Novosti.

“Sipas raporteve fillestare, një prift i Kishës Ortodokse Ruse dhe oficerë policie u vranë gjatë këtyre sulmeve terroriste”, thuhet në deklaratë.

Gjithsej gjashtë policë u vranë dhe 12 u plagosën në sulmet, tha zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Dagestanit, Gajana Garieva.

Kryetari i Këshillit të Komuniteteve Hebraike të Federatës Ruse, Baruch Gorin, tha në Telegram se “sinagoga në Derbent është përfshirë nga flakët”.

“Është e pamundur të shuhet zjarri. Dy persona u vranë: një polic dhe një roje sigurie”, shtoi ai.

Ai gjithashtu theksoi se “sinagogës në Makhachkala iu vu zjarri dhe u dogj”.

Udhëheqësi i Dagestanit, Sergej Melikov, shkroi në Telegram: “sonte në Derbent dhe Makhachkala, njerëz të panjohur u përpoqën të destabilizojnë shoqërinë”.

Previous Story

Masakër në Krime, Godet Ukraina me Armë të NATOs - Dhjetra Civilë të Vdekur (Video)

Next Story

Medvedev: "Do të Digjeni në Ferr!"

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është