“Ukraina do të Hedhë Bombë Bërthamore” thotë Rusia – Konfirmon Deputeti Britanik – Bllokohen 81 Media Perëndimore

/

Bomba është pothuajse gati. Materialet po transportohen nga Rumania dhe Polonia.

Moska, me një njoftim urgjent të departamentit kompetent të luftës radio-biologjike, kimike dhe bërthamore të Ushtrisë Ruse, njoftoi se është duke u zhvilluar një operacion NATO-Ukrainë “Flamuri i rremë”, për shpërthimin e një bombe të pistë bërthamore.

Shqetësuese është se të njëjtin zbulim e ka bërë edhe një deputet britanik, i cili ka folur për një “shpërthim bërthamor” në Europë.

Rusia më pas njoftoi se po mbyllen 81 media të vendeve anëtare të NATO-s. Lëvizja e Moskës duket se është pjesë e një përpjekjeje për “të mbrojtur” shoqërinë ruse nga ajo që ajo e konsideron si “propagandë e NATO-s apo luftë hibride” në funksion të një ngjarjeje shumë të rëndësishme për të cilën do të shpërthejë një “luftë informacioni”.

Përndryshe, Moska do ta kishte bërë shumë më herët.

Rusia: Materialet për krijimin e një “bombë të pistë bërthamore” transportohen në Ukrainë përmes Polonisë dhe Rumanisë.

Gjeneral-lejtnant Igor Kirillovs, përgjegjës për mbrojtjen radiologjike, kimike dhe biologjike (RCBD), bëri deklarata të rëndësishme në lidhje me aktivitetet e Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara në sektorin ushtarako-biologjik.

Siç vuri në dukje gjeneral Kirillov, substancat nga të cilat mund të krijohet një “bombë bërthamore e pistë” aktualisht po importohen në Ukrainë nëpërmjet Polonisë dhe Rumanisë.

Importi i këtyre materialeve mbikëqyret personalisht nga kreu i Zyrës së Presidentit të Ukrainës Andrij Yermak.
Gjithashtu ka informacione për përfshirjen e një ish-zyrtari të lartë të departamentit ushtarak amerikan në aktivitetet e krijimit të armëve të shkatërrimit në masë në Ukrainë.

“Regjimi i Kievit tani po tregon një interes serioz për zhvillimet në fushën e krijimit të armëve të tilla dhe, me sa duket, po gëzon një ndihmë nga Shtetet e Bashkuara.

Në tetor 2023, Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës i dërgoi një kërkesë Akademisë Kombëtare të Shkencave në lidhje me mundësinë e organizatave ekzistuese për të kryer kërkime mbi mostrat e armëve kimike, radiologjike, biologjike dhe bërthamore dhe përdorimin e tyre”, tha kreu i RCBZ të trupave ruse.

Vlen të përmendet se është planifikuar të modernizohet laboratori i Institutit Anti-Murtajë në Odessa, me fonde nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-ve. Aktualisht, ky laborator ruan patogjenë veçanërisht të rrezikshëm, si murtaja dhe kolera.

Siç vuri në dukje gjeneral Kirillov, fakti që SHBA-të po bllokojnë krijimin e një mekanizmi kontrolli nën Konventën e Armëve Biologjike dhe Toksinike, tregon se qeveria amerikane ka diçka për të fshehur.

Nga ana e tij, deputeti britanik Andrew Bridgen theksoi se një provokim bërthamor po përgatitet nga Ukraina

“Kam analistë të mbrojtjes që më informojnë dhe punojnë në agjenci dhe thonë se do të ketë një shpërthim bërthamor në Europë.

Mund të jetë një bombë bërthamore e pistë.

Shumë materiale bërthamore transportohen në Ukrainë nga reaktorët bërthamorë. Më pas nevojiten vetëm materiale konvencionale.

Ato, materialet pra, mund ta kenë arritur tashmë.”

“Bllokimi” që Rusia i bën 81 mediave të vendeve anëtare të NATO-s.

Ministria e Jashtme ruse njoftoi sot se po ndalon transmetimet n[ë Rusi të dhjetëra mediave të Bashkimit Europian, si hakmarrje për një ndalim të ngjashëm të vendosur nga Bashkimi Europian për disa media ruse.

Bashkimi Europian njoftoi në maj se kishte pezulluar transmetimin e atyre që i përshkroi si katër “rrjete propagandistike me lidhje me Kremlinin”, duke i hequr të drejtat e tyre të transmetimit brenda BE-së.

BE kishte thënë në atë kohë se ndalimi kishte të bënte me Zërin e Evropës, agjencinë e lajmeve RIA dhe gazetat Izvestia dhe Rossiyskaya Gazeta.

Ministria e Jashtme ruse u kundërpërgjigj sot, duke publikuar një listë me 81 media nga 24 vende të Bashkimit Europian, si dhe media paneuropiane, transmetimet e të cilave nuk do të jenë më të aksesueshme në territorin rus.

Ministria akuzon mediat europiane për “transmetim sistematik të informacionit të pasaktë” në lidhje me “operacionin special ushtarak” siç e quan luftën në Ukrainë.

Agjencia franceze e lajmeve France-Presse, transmetuesi shtetëror ORF i Austrisë, rrjeti televiziv RTE i Irlandës dhe agjencia e lajmeve EFE e Spanjës janë ndër mediat e përfshira në listën ruse, së bashku me disa rrjete të tjera televizive kombëtare si Politico.

Vlen të theksohet se në mesin e 81 mediave nga 24 vende të Bashkimit Europian, në të cilat nuk do të lejohet qasja tani e tutje, përfshihen edhe ertnews.gr dhe ert.gr, web site SKAI-t, skai.gr, protothema .gr dhe në atë të Mega dhe megatv.com ntë shtetir fqinj grek.

“Federata Ruse ka paralajmëruar vazhdimisht në nivele të ndryshme se ngacmimi i motivuar politik i gazetarëve të saj vendas dhe ndalimet e pajustifikuara të mediave ruse në BE nuk do të mbeten pa përgjigje”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

“Megjithatë, Brukseli dhe kryeqytetet e BE-së zgjodhën të ndiqnin rrugën e përshkallëzimit, duke e detyruar Moskën të miratojë kundërmasa hakmarrjeje dhe proporcionale.”

Ajo tha gjithashtu në njoftimin e saj se do të rishikonte ndalimin e saj nëse BE-ja heq kufizimet e saj ndaj RIA, Izvestia dhe gazetës Rossiyskaya Gazeta, të cilën e përshkroi si media ruse.

Vychislav Volodin, kryetari i dhomës së ulët të Dumës së Shtetit, tha në maj se masa e BE-së tregoi se Perëndimi refuzon të pranojë çdo pikëpamje alternative dhe shkatërron lirinë e fjalës dhe shtypit.

Previous Story

Rusia Deklaron se do të Bombardojë Hekurudhën Polake që Lidh Ukrainën me NATO-n

Next Story

“Manuale” Perversioni & Pedofilie për Fëmijët 4-6 vjeç me “Bekimin” e OBSH-së!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është