Alarm: Ukrainasit Shkatërruan Stacionin e Monitorimit të Rrezatimit Zaporizhja – SHBA-të Thirrën Ambasadorin Rus – Rusia në Gatishmëri Strehimore Ambulante të Rrezatimit Bërthamor

/

Masa emergjente për monitorimin e radioaktivitetit.

Forcat ukrainase shkatërruan stacionin e monitorimit të radioaktivitetit në termocentralin bërthamor të Zaporizhia, një ngjarje që ngriti alarmin në Rusi dhe SHBA veçanërisht pas zbulimeve të djeshme për përgatitjet për hedhjen e një “bombë të pistë bërthamore”.

Ukrainasit shkatërruan stacionin e kontrollit të radioaktivitetit!

Ushtria ukrainase bombardoi stacionin e kontrollit të radioaktivitetit në vendndodhjen Velikaja Znamenka, duke e shkatërruar plotësisht atë.

Vendet e monitorimit të rrezatimit luajnë një rol kyç në monitorimin e mjedisit, duke ofruar vëzhgim të vazhdueshëm në zonat e mbrojtjes shëndetësore dhe zonat e vëzhgimit.

Kjo ngjarje i mobilizoi menjëherë të gjithë. Ekspertët e centralit bërthamor të Zaporizhia NPP Energodar morën shpejt një sërë kundërmasash për të vazhduar monitorimin e situatës së rrezatimit në zonën e centralit. Një laborator i lëvizshëm emergjent u vendos në vend për të monitoruar rrezatimin.

Njëkohësisht, në Repartin Mjekësor dhe Sanitar Nr. 145 janë dorëzuar stoqet e nevojshme të pajisjeve mbrojtëse personale dhe materiale mjekësore, si dhe radio-proteksioni, ndërsa është krijuar një qendër e posaçme asistence me shtretër.

Sipas të dhënave, nivelet e rrezatimit në vend dhe në zonën e mbrojtjes sanitare mbeten në sfond natyror dhe nuk i kalojnë vlerat e sigurisë.

Rusët kanë frikë se ky mund të jetë fillimi i zhvillimeve bërthamore…

Strehimore të lëvizshme të rrezatimit bërthamor në Rusi.

“Autorizimi i Shtëpisë së Bardhë për Kievin për të nisur sulme me raketa me rreze të gjatë veprimi në territorin rus po çon në një përkeqësim të mëtejshëm të situatës rreth Ukrainës. Është e mundur që të përdoren armë shumë më serioze”, theksojnë mediat ruse dhe shtojnë:

“Duke marrë parasysh zhvillimin e ngjarjeve të tilla, Federata Ruse po mendon për mbrojtjen e popullatës nga sulmet bërthamore. Qeveria ruse ka frikë se strukturat ekzistuese të mbrojtjes janë të pamjaftueshme për të mbrojtur kundër rrezatimit bërthamor të krijuar nga përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë.” Kjo është arsyeja pse strehimoret e lëvizshme të rrezatimit bërthamor po krijohen në Federatën Ruse.

Specialistët nga Instituti Kërkimor Panrus i Mbrojtjes Civile dhe Emergjencave zhvilluan një strehë ambulante të tipit modular “KUB-M”. Struktura e saj mund të mbrojë popullsinë jo vetëm nga rrezatimi i një shpërthimi bërthamor, por edhe nga ndotja radioaktive.

Strehimorja përbëhet nga një dhomë që mund të strehojë 54 persona. Mundësi shtesë për akomodimin e më shumë personave ofrohen nga njësitë ndihmëse.

Prodhuesit raportojnë se një strehë e lëvizshme mund të mbrojë kundër valëve të ajrit dhe rrezatimit të dëmshëm. Avantazhi kryesor i strehës është lëvizshmëria e saj. Kështu, KUB-M mund të transportohet me hekurudhë ose rrugë dhe të vendoset në një vend të ri, duke u lidhur me infrastrukturën ekzistuese inxhinierike.

Ministria e Jashtme Amerikane thirri homologun rus A. Belusov.

Në dritën e lajmit për një aksident bërthamor, Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së Lloyd Austin kërkoi të fliste me homologun e tij rus, Andrei Belusov.

Mediat amerikane theksojnë se biseda e Austin me Belousov është bërë me iniciativën e palës amerikane.

Biseda e fundit mes krerëve të departamenteve të mbrojtjes të Federatës Ruse dhe Shteteve të Bashkuara u zhvillua në mars të vitit 2023. Atëherë ministër rus i Mbrojtjes ishte Sergei Shoigu.

Sipas Pentagonit, shefi i Pentagonit, Austin, në një bisedë me Belousov, theksoi rëndësinë e mbajtjes së komunikimit midis ushtrisë amerikane dhe ruse. Dy ministrat e Mbrojtjes diskutuan gjithashtu konfliktin rreth Ukrainës.

“Më 25 qershor, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd J. Austin III foli me telefon me ministrin rus të Mbrojtjes Andrei Belousov. Kjo ishte telefonata e parë e Sekretarit Austin me Sekretarin Belousov dhe ai theksoi rëndësinë e mbajtjes së linjave të komunikimit në mes të luftës së vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës”, thuhet në deklaratën e Pentagonit.

Amerikanët i frikësohen një ndërprerjeje të plotë të komunikimit dhe përdorimit të armëve bërthamore. Është e qartë.

Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Ukrainës: Forcat ruse mund të përdorin armë taktike bërthamore.

Në të njëjtën kohë, vazhdojnë akuzat se kush do të përdorë më parë armët bërthamore.

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Alexander Litvinenko, theksoi se ushtria ruse do të përdorë rregullisht armë bërthamore në Ukrainë nëse fillon të pësojë viktima në fushën e betejës.

Në një intervistë për britaniken “The Times”, Litvinenko tha se, sipas mendimit të tij, është e pamundur të përjashtohet opsioni në të cilin, nëse ushtria ruse është në prag të një disfate katastrofike, e kombinuar me një kolaps hipotetik të Moskës, mund të vendosë të përdorë armë të rregullta bërthamore.

Imazhe të strehimoreve ruse të rreazatimit bërthamor

Previous Story

Heqja e Ndalimit de Facto nga Biden - "Drita Jeshile" për Dislokimin e Forcave Amerikane në Ukrainë - Vijon Ushtria e NATO-s

Next Story

Meloni Kundër BE & Zyrtarëve të Saj

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është