Heqja e Ndalimit de Facto nga Biden – “Drita Jeshile” për Dislokimin e Forcave Amerikane në Ukrainë – Vijon Ushtria e NATO-s

/

Fronti dhe mobilizimi i ukrainasve u shemb.

Presidenti amerikan Biden, u jep “dritë jeshile” forcave amerikane për t’u vendosur në Ukrainë, sipas mediave amerikane.

Me ushtrinë ukrainase që po shkonte keq e më keq dhe me frontin që po shembej, vendosja e forcave të para amerikane në pronësi të kompanive private ushtarake si Academi (Blackwater) u konsiderua si e vetmja mënyrë për të shjzar dhe për të dhënë zgjidhje.

Forcat amerikane do të vendosen në Ukrainë.

Administrata Biden po shkon drejt heqjes de facto të ndalimit të kompanive private ushtarake amerikane që të vendosen në Ukrainë, thanë për CNN katër zyrtarë amerikanë, me njohuri për këtë çështje.

Kjo lëvizje do të shënonte një tjetër ndryshim të madh në politikën e Ukrainës të administratës Biden, ndërsa SHBA-ja kërkon mënyra për të ndihmuar ushtrinë e Ukrainës kundër Rusisë.

Zhvillimi tregon se jemi në startim të dislokimit të forcave të rregullta të SHBA-së dhe NATO-s. Dhe kjo sepse:
Kompanitë private amerikane janë krahu i gjatë i qeverisë aktuale dhe Departamentit të Mbrojtjes të vendit, siç ishte Wagner për Rusinë.

Drita jeshile për kompanitë si Academi (Blackwater) për të vendosur forca në Ukrainë, sjellin forcat e rregullta amerikane nga “dera e pasme” në Ukrainë.

Pasi të miratohet, ndryshimi, i cili ka të ngjarë të zbatohet këtë vit, thanë zyrtarët, do të lejojë Pentagonin të japë kontrata për kompanitë amerikane për punë brenda Ukrainës, për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë në vitin 2022.

Zyrtarët amerikanë thanë se shpresonin se masa do të përshpejtonte mirëmbajtjen dhe riparimin e sistemeve të armëve të përdorura nga ushtria ukrainase.

Sigurisht që forcat amerikane do të përgatisin terrenin për hyrjen e forcave të NATO-s.

Hap pas hapi përshkallëzimi amerikan.

1) Në fund të majit Biden i dha Ukrainës lejen për të goditur objektivat brenda Rusisë pranë kufirit me qytetin ukrainas të Kharkiv me armë amerikane, një kërkesë që SHBA-ja e ka mohuar vazhdimisht në të kaluarën.

2) Javën e kaluar, kjo politikë u zgjerua edhe një herë kur Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan tha se Ukraina mund të sulmonte kudo përgjatë kufirit Ukrainë-Rusi duke përdorur armë amerikane.

3) Më pas vjen zbulimi për F-16 dhe bazat e tyre në Rumani dhe Poloni.

4) Në të njëjtën kohë, NATO po ndërton qendra dhe baza logjistike në Poloni, në kufirin me Ukrainën, si dhe në Rumani, duke përparuar në përmirësimin e akseve rrugore në zonën e Korridorit Suwalki.

Zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarë të njohur me diskutimet rreth vendosjes së forcave amerikane në Ukrainë theksuan se ndryshimi i politikës nuk do të çonte në një dislokim të madh të forcave amerikane nga kompani private, si në Irak dhe Afganistan.

Por kjo duket se nuk korrespondon me realitetin, megjithëse amerikanët e mohojnë deri tani.

“Kjo do të ishte një përpjekje shumë më e fokusuar për të mbështetur Ukrainën në vend”, tha oficeri në pension i ushtrisë Alex Widman, i cili shërbeu si drejtor i Çështjeve Europiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të ish presidentit Donald Trump.

Vindman ka nxitur administratën për të hequr kufizimet për gati dy vjet dhe tha se administrata ka punuar në një plan për të lehtësuar kufizimet që nga fillimi i vitit.

“Ukraina është një aleate”, tha Vidman për CNN. “SHBA ka interesa të forta dhe kritike të sigurisë kombëtare në mbështetjen e Ukrainës dhe ka shumë masa për zbutjen e rrezikut.”

Truku me shtetësinë e dyfishtë.

Projektligji për shtetësinë e dyfishtë të V. Zelenskuit ngre pyetje të rëndësishme.

Njerëzit me shtetësi të dyfishtë gjithashtu nuk do të lejohen të kalojnë kufirin, tha Andrij Demchenko, një zëdhënës i Shërbimit Shtetëror Kufitar të vendit.

Sipas tij, që nga 1 qershori, qëndrimi i përhershëm në një vend tjetër nuk është më arsye për t’u larguar nga Ukraina. Me fjalë të tjera, një shtetas me shtetësi amerikane dhe ukrainase, nëse arrin në Ukrainë, do t’i nënshtrohet rekrutimit dhe do të dërgohet në front.

Ambasada ukrainase në Shtetet e Bashkuara tashmë i është përgjigjur rregullave të reja, duke u bërë thirrje shtetasve të dyfishtë të mos udhëtojnë në atdheun e tyre.

Për më tepër, jo të gjithë studentët, madje edhe pasuniversitarët, mund të kërkojnë përjashtim nga mobilizimi. Pas miratimit të ligjit të ri, për të pasur një shtyrje, është e nevojshme të sigurohet një ekstrakt nga baza e unifikuar arsimore elektronike.

Me mbarimin e mercenarëve “të vërtetë”, radhën e marrin kompanitë private ushtarake dhe Ushtria e rregullt e vendeve anëtare të NATO-s. Është e qartë se po kërkohen rrugë “hibride” që neni 5 të mos aktivizohet në fazën e parë dhe të kemi një luftë të drejtpërdrejtë Rusi-NATO.

Previous Story

Cili Është Plazhi më i Pastër në Botë?

Next Story

Alarm: Ukrainasit Shkatërruan Stacionin e Monitorimit të Rrezatimit Zaporizhja - SHBA-të Thirrën Ambasadorin Rus - Rusia në Gatishmëri Strehimore Ambulante të Rrezatimit Bërthamor

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është