“Tragjeditë” në Jetën e Jack Nicholson

/

Ai jetoi dhe jeton shumë momente të këqija.

Litania e çmimeve, personaliteti i Playboy, personazhet ikonë në ekranin e madh, admirimi i miliona fansave në mbarë botën janë vetëm disa nga ato që mishëron Jack Nicholson dhe çdo aspekt i tij tregon se çfarë do të thotë të jesh yll filmi. Kur kamerat largohen dhe dritat fiken, megjithatë, një njeri i zakonshëm dhe i suksesshëm mbetet me tragjeditë e tij, që kanë ndikuar në jetën e tij.

Shumë aktorë preferojnë t’i mbajnë luftërat e tyre private, në një përpjekje për të mbrojtur emrin e markës së tyre dhe personalitetin që ata i paraqesin botës. Aktori i “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”, nuk kishte frikë të tërhiqte perden dhe t’i linte të tjerët të hynin dhe të shihnin të vërtetën për gjithçka kishte kaluar. Nga mënyra sesi e kuptoi se motra e tij ishte nëna e tij, e deri te pasiguria për identitetin e babait të tij të vërtetë, ai zgjodhi të jetë freskues, i sinqertë për ngjarjet që tronditën jetën e tij dhe pasojat që patën mbi të.

I lindur më 22 prill 1937, në Neptun, New Jersey, Jack Nicholson u rrit nën kujdesin e John dhe Ethel Mae Nicholson, megjithëse John thuhet se mungonte në shtëpi, shumicën e kohës. John dhe Ethel May kishin gjithashtu dy vajza, Lorraine dhe June, për të cilat Nicholson besonte se ishin motrat e tij më të mëdha, ndërsa rritej. Pasi June vdiq, Nicholson mësoi të vërtetën sesi ajo ishte në të vërtetë nëna e tij dhe jo motra e tij. Meqenëse ai lindi nga një nënë beqare në vitet 1930, u mor një vendim midis gjyshërve dhe nënës së Nicholson për të mbajtur sekret origjinën e tij të vërtetë.

Nicholson i zbuloi faktet vetëm pasi një gazetar hulumtoi jetën e aktorit dhe zbuloi detajet. “Isha duke filmuar “The Fortune” dhe dikush më thirri në telefon, mendoj se kishin mësuan për historinë e kopertinës së “Time” që më bënë”, tha ai. “Më në fund mora verifikimin zyrtar nga Lorraine dhe kam qenë i befasuar”.

Nicholson shpjegoi sesi ai dhe June shkonin gjithmonë mirë, madje kalonin verë në shtëpinë e saj në Stony Brook, Long Island, të cilën ajo e ndante me burrin e saj. Megjithatë, ai nuk e ka inat që ia ka fshehur të vërtetën, pasi beson se ka bërë një zgjedhje të vështirë. “Ndjenja ime e vetme është mirënjohja, literalisht, për jetën time”, tha Nicholson për Rolling Stone.

Pasi zbuloi se motra e tij ishte në të vërtetë nëna e tij, një tjetër mister mbeti: Kush është babai i tij i vërtetë? Historia thotë se June u largua nga shtëpia në moshën 16-vjeçare për të ndjekur një karrierë aktrimi në New York. Jo shumë kohë pasi siguroi një koncert si kërcimtare në Earl Carroll, ajo mbeti shtatzënë dhe u kthye në shtëpi për të lindur fëmijën. Kishte zëra se menaxheri i June, Eddie King, ishte babai i Nicholson, ndërsa Donald Furcillo-Rose gjithashtu pretendonte se ishte babai. Megjithatë, Nicholson tha se vetëm June dhe gjyshja e tij Ethel May e dinin të vërtetën dhe nuk ia zbuluan kurrë para se të vdisnin.

Për Nicholson, identiteti i babait të tij nuk kishte rëndësi në atë moment të jetës së tij. Në fakt, ai e konsideronte bashkëshortin e motrës së tij Lorraine, George Smith, si një figurë babai për të. “Unë e kisha baba”, i tha ai Rolling Stone. “Ai, më besoni, ishte një baba kaq i mirë.”

Pavarësisht çmimeve të tij Oscar dhe roleve të paharrueshme në filmat klasikë si “Chinatown”, “The Shining” dhe “As Good As It Gets”, ajo që Jack Nicholson bëri përpara se të bëhej një aktor i famshëm, mund të befasojë shumë nga fansat e tij. Nga shkolla e mesme, ai mori mundësinë për të punuar në departamentin e animacionit të MGM.

Megjithatë, ai kurrë nuk u angazhua plotësisht për një karrierë në animacion sepse donte të bëhej aktor. Ai u përpoq ta ruante këtë punë duke ndjekur edhe aktrimin. Por departamenti i animacionit u mbyll dhe e la atë pa sigurinë e një pune.

Nicholson shpjegoi për Film Comment sesi do të bënte një shfaqje dhe më pas do të ishte pa punë për një vit. “Po gjeja dy ose tre punë në vit, kryesisht me Roger Corman, në një ose dy shfaqje televizive” tha ai. “Problemi im në ato ditë ishte se nuk merrja shumë intervista pune. Kam marrë gjithmonë një përqindje shumë të mirë të vendeve të punës, por mundësitë ishin të pakta.”

Duke pasur nevojë për të përballuar jetesën, Nicholson shtoi shkrimet te repertori i tij dhe filloi të merrte në konsideratë regjinë. Pasuria e tij ndryshoi përgjithmonë kur Dennis Hopper’s Easy Rider e bëri atë një yll brenda natës. Megjithatë, kjo ndodhi kur Nicholson ishte 32 vjeç.

Ka shumë histori rrëqethëse të personazheve të famshëm që pothuajse vdiqën gjatë 11 shtatorit. Edhe pse Jack Nicholson nuk ishte një nga ata njerëz, ngjarja tragjike e preku atë, ashtu siç bëri shumë amerikanë dhe njerëz në mbarë botën. Si rezultat, ai vendosi të bëjë diçka për këtë. Siç shpjegoi ai për Irish Independent, ai mori pjesë në një përkujtimore dhe mbledhje fondesh të organizuar nga George Clooney dhe foli me Adam Sandler dhe regjisorin James L. Brooks për qëllimin e tij për t’u futur në komedi dhe mënyrën më të mirë për ta bërë atë. Nicholson kishte punuar me Brooks në vitin 1997 “As Good as It Gets” dhe më vonë do të luante me Sandler në “Anger Management” të vitit 2003.

Në një intervistë të veçantë me Total Film, Nicholson zgjeroi arsyetimin e tij se, pse ai mendonte se ishte zgjedhja e duhur e karrierës në atë kohë. “Mënyra sesi reagova ndaj 11 shtatorit ishte se vendosa që nuk doja të bëja filma të trishtuar”, tha ai. “Vendosa se nuk doja ta kaloja jetën time në depresion apo t’i bëja njerëzit të sëmuren në shtëpi, kështu që vendosa të bëja komedi për një kohë dhe ta studioja atë. Kjo nuk do të thotë që të gjithë duhet ta bëjnë këtë. Por ky ishte reagimi im”.

Personazhi femëror i Jack Nicholson-it e ndoqi atë gjatë gjithë karrierës së tij. Për vite me radhë, titujt ishin të mbushur me histori për romancën e tij të fundit, pasi ai u bë i njohur si “Jack the Jumper” në shtyp. Megjithatë, në vitet e tij të mëvonshme, ajo famë e la të vetëm, duke dëshiruar me dikë që të kalonte muzgun e jetës së tij, siç zbuloi ai për Daily Mail në vitin 2011. “Do të më pëlqente një romancë e fundit”, tha ai. “Por unë nuk jam shumë realist që kjo të ndodhë. Ajo që nuk mund ta mohoj është dëshira ime”.

Nicholson shtoi se reputacioni i tij i mëparshëm do të thoshte që gratë nuk i besonin më, ose nuk u besonin qëllimeve të tij, pavarësisht se çfarë thoshte, apo bënte. Për më tepër, një burim i afërt me Nicholson u shpreh për Closer Weekly se aktori “ka frikë të vdesë vetëm”.

Pavarësisht sesi ai është portretizuar në media, ish-gruaja e tij Sandra Knight, me të cilën ai ishte i martuar nga viti 1962 deri në 1968, tha se personat publikë nuk janë realisht ata që shohin njerëzit Ajo e vlerësoi Jack si një baba të mirë dhe si një burrë të sjellshëm.

Previous Story

Meloni Kundër BE & Zyrtarëve të Saj

Next Story

Avioni i "Apokalipsit" E-6B Mercury & Nëndetësen e Norvegjisë SSBN NW që Mbart Energji Bërthamore të Klasit Ohio

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është