Zhvillim Makth për Kievin: Koreja e Veriut Dërgon Forcat e Para Ushtarake në Donbas me Furnizime të Pakufizuara Municionesh & Raketash!

/

“Ata do të dërgohen për të therur”, thotë SHBA.

Pak ditë pas nënshkrimit të paktit të mbrojtjes mes Rusisë dhe Koresë së Veriut, Pheniani njofton se do të dërgojë trupa në Ukrainë.

Mast.al ka shkruar për dislokimin e forcave të Koresë së Veriut që nga marsi i vitit të kaluar!

Trupat e Koresë së Veriut pritet të mbërrijnë në fushën e betejës muajin e ardhshëm. Disa raporte sugjerojnë se njësitë inxhinierike do të dërgohen në Donetsk brenda pak javësh, për të mbështetur luftën e Rusisë me Ukrainën, sipas Komisionit Qendror Ushtarak të Koresë së Veriut.

Disa burime të tjera flasin për një divizion të ushtrisë së Koresë së Veriut. Me shumë mundësi fillimi do të jetë me Njësinë e Inxhinierisë dhe më pas do të vijojë Divizioni.

Sido që të jetë, zhvillimi do të jetë një makth për ukrainasit.

Sipas informacionit të Mast.al në atë kohë, Koreja e Veriut ishte e gatshme të dërgonte deri në 50.000 trupa në Ukrainë në këmbim të teknologjisë bërthamore, ICBM-ve, satelitëve nga Rusia.

Sigurisht, këto forca do të përdornin stokun e artilerisë sovjetike në dispozicion të ED të Koresë së Veriut, i cili është “i pakufizuar”.

Ky veprim duket se është përgjigja e Moskës ndaj vendimit të Biden për të vendosur forcat amerikane në Ukrainë.

“Ata do të dërgohen për të therur”, thotë SHBA.

Pakti ushtarak i nënshkruar nga dy shtetet gjatë vizitës së presidentit rus në Korenë e Veriut thotë:

“Në rast se njëra palë gjendet në gjendje lufte me pushtim të armatosur nga një ose më shumë shtete, pala tjetër do të ofrojë ndihmë ushtarake dhe ndihma të tjera me të gjitha mjetet që ka në dispozicion pa vonesë”.

Koreja e Veriut ka furnizuar tashmë gati dy milionë predha artilerie, raketa për sistemet ruse të raketave të shumta dhe raketa balistike, për të mbështetur forcat ruse që nga takimi i dy liderëve në Rusi, në shtator.

Zëdhënësi i Pentagonit, Pat Ryder, tha gjatë një konference për shtyp të 25 qershorit se trupat e Koresë së Veriut “po dërgohen për të masakruar” dhe vuri në dyshim logjikën e misionit të tyre.

“Unë mendoj se nëse do të komandoja personelin ushtarak të Koresë së Veriut, do të vija në dyshim zgjedhjet e mia për të dërguar forcat e mia për t’u bërë mish topash në një luftë të paligjshme kundër Ukrainës – ne kemi parë llojet e humbjeve që kanë pësuar forcat ruse.”

“Koreja e Veriut pret të marrë teknologjinë e raketave bërthamore me rreze të gjatë veprimi nga Rusia në këmbim të furnizimit me predha artilerie!” – shtoi zëvendëssekretari amerikan i shtetit, Kurt Campbell.

Senatori amerikan për marrëveshjen Rusi – Kore e Veriut: Rusia do të marrë një rezervë të pakufizuar raketash dhe municionesh nga Koreja e Veriut, që ka rezervuar për 70 vite.

Marrëveshja e nënshkruar për partneritetin strategjik ka kapitullin 4, i cili parashikon ndihmën e ndërsjellë ushtarake në rast të një sulmi kundër njërit prej vendeve nga një palë e tretë. Në të njëjtën kohë, siç theksoi Kim Jong Un, Rusia tashmë po përballet me agresion nga i gjithë blloku i NATO-s.

Kongresmeni amerikan Michael Waltz, i cili përfaqëson Floridën në Dhomën e Përfaqësuesve, duke komentuar marrëveshjen, tha se ky është një lajm i keq si për Ukrainën ashtu edhe për Shtetet e Bashkuara. Waltz, një veteran i luftës në Afganistan, shtoi:

“Koreja e Veriut ka grumbulluar armë, raketa, municione, për 70 vite. Rusia do të marrë një furnizim të pakufizuar të të gjitha këtyre, përfshirë raketat balistike. Dhe Koreja e Veriut ka interesin e saj për këtë, sepse do të marrë teknologji të avancuara raketore dhe bërthamore ruse, teknologji dhe përforcime në programin hapësinor. Dhe ai do të jetë në gjendje t’i përdorë të gjitha këto kundër gjithë botës”.

Waltz e quajti marrëveshjen midis Rusisë dhe Koresë së Veriut “një aleancë të së keqes”.

Duke vazhduar arsyetimin e tij, kongresmeni republikan kritikoi qeverinë amerikane. Sipas tij, administrata e Baiden nuk ka marrë asnjë masë që të mos ndodhë “koalicioni i së keqes”.

“Administrata (Biden) thjesht po ngre supet. Gjithçka që mund të bëjnë në këtë rast është të nënshkruajnë kontrolle të reja të hapura për Ukrainën. Nëse e kundërshtoni këtë pozicion, menjëherë cilësoheni si “agjent i Putinit”.

Ky është mendimi strategjik më sipërfaqësor.”

“Traktati nuk e përmend luftën aktuale. Megjithatë, Pheniani synon të dërgojë njësinë e tij inxhinierike në territoret e pushtuara të Ukrainës për të ndërmarrë punë rindërtimi”, citoi Reuters TV Chosun i Koresë së Jugut.

“Trupat e dërguara në Ukrainë ka të ngjarë të shërbejnë si punëtorë jashtë shtetit për të fituar para, pasi me vështirësi jetojnë në Korenë e Veriut, ekonomia e së cilës po mbytet nga sanksionet ndërkombëtare”, raportoi TV Chosun.

Pheniani ka furnizuar Rusinë me armë që nga viti 2023, por vendi nuk ka dërguar kurrë trupa në një numër të konsiderueshëm për të luftuar në një konflikt përtej Gadishullit Korean.

Në shkurt, autoritetet ukrainase thanë se kishin rrëzuar të paktën 20 raketa balistike të Koresë së Veriut të lëshuara nga Rusia, në sulme masive kundër Ukrainës.

“Koreja e Veriut ka dorëzuar më shumë se 11.000 kontejnerë municioni në Rusi, që nga vjeshta e kaluar”, raportoi Washington Post.

Previous Story

Distancimi - Braktisja e së Vërtetës

Next Story

Norvegjia: Plane për Grumbullim Gruri & Farërash

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është