Itali: Klandestin Përdhunoi & Vrau 16-Vjeçaren në Sytë e Nënës së Saj, Para se Anija që i Transportonte, të Fundosej!

/

I dyshuari thuhet se po mbahet në burgun Catanzaro.

Autoritetet në Itali po hetojnë vrasjen brutale të një vajze 16-vjeçare irakiane, e cila dyshohet se u përdhunua dhe u mbyt nga një tjetër i huaj i paligjshëm, klandestin, ndërsa anija me të cilën po udhëtonin u fundos 120 milje larg brigjeve të Italisë.

Vajza fatkeqe dyshohet se është mbytur për vdekje në sy të nënës së saj, e cila ka denoncuar vrasjen në policinë e shtetit italian pasi ajo, vrasësi dhe disa të mbijetuar të tjerë u shpëtuan dhe u dërguan në portin e Kalabrisë.

I dyshuari 27-vjeçar u arrestua për vrasje me dashje pasi ajo që tha nëna tragjike u mbështet nga dëshmitarë të tjerë, sipas raporteve.

Ndërsa hetimet janë duke vazhduar, i dyshuari raportohet se po mbahet në burgun Catanzaro, ku u dërgua pasi u trajtua në spital, për lëndimet e marra në aksident.

Burri, viktima e tij dhe nëna e gruas ishin në mesin e rreth 75 emigrantëve iranianë, irakianë dhe sirianë në bordin e varkës “së dënuar”, e cila u largua nga Turqia në mes të qershorit.

Ekipi kishte rreth tetë ditë që ishte në det kur motori i varkës mori flakë mbrëmjen e 16 qershorit, duke bërë që ajo të përmbysej.

Vetëm 12 të mbijetuar u nxorrën nga rrënojat disa orë më vonë. Një nga gratë e shpëtuara vdiq më vonë në breg.

Që nga java e kaluar, roja bregdetare italiane kishte nxjerrë trupat e 36 viktimave nga ujërat e trazuar në brigjet e Kalabrisë, ndërsa të martën (25.06.2024), forcat e sigurisë në Kurdistan dhe Irakut njoftuan se katër të dyshuar ishin arrestuar me akuzën e trafikimit, persona në lidhje me ngjarjen.

Këta janë kontigjenti që Meloni do të sjellë në Shqipëri, në Lezhë, sipas marrëveshjes së nënshkruar me Qeverinë e Republikës së Shqipërisë.

Previous Story

Si u Parandalua Grushti i Shtetit në Bolivi! (video)

Next Story

Pse u Realizua me Kaq Ngut Debati Biden-Trump? Çfarë Fshihet Prapa Kësaj Lëvizjeje? Gabimi i Trump!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është