BE Emëron Kryediplomate “Rusofobën” Estoneze Kaja Kallas!

/

Kryeministrja estoneze njihet për komentet e saj të tërbuara anti-ruse.

Kryeministrja estoneze do të marrë përsipër të përfaqësojë BE-në në politikën e jashtme. Moska e sheh këtë si një rrezik përshkallëzimi të mëtejshëm, pasi edhe von der Leyen nuk është në favor të normalizimit.

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas, e emëruar për të udhëhequr politikën e jashtme të BE-së, ka një histori deklaratash armiqësore ndaj Rusisë, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov.

Krerët e shteteve të BE-së bien dakord: Edhe pesë vite të tjera von der Leyen dhe Kallas në vend të Borrell.

Kallas, e cila duket të jetë e ashpër me Rusinë, u nominua zyrtarisht të premten për të marrë detyrën nga Josep Borrell.

Parlamenti Europian i sapozgjedhur, i cili mblidhet për herë të parë muajin e ardhshëm, ende nuk e ka miratuar nominimin e saj, një proçes që shihet gjerësisht si një formalitet.

“Kallas është e njohur në Rusi për deklaratat e saj absolutisht të pakompromis dhe ndonjëherë edhe të tërbuara anti-ruse” u tha Peskov gazetarëve të premten.

Ai shtoi se Ursula von der Leyen, e cila u emërua për një mandat të dytë si Presidente e Komisionit Europian, “nuk ishte gjithashtu një përfaqësuese e normalizimit të marrëdhënieve midis BE-së dhe Rusisë.

Kështu i njohim dhe kështu i kujtojmë. Asgjë nuk ka ndryshuar në këtë drejtim”, tha Peskov.

Disa zyrtarë rusë kanë paralajmëruar se politikat e përfaqësuara nga Kallas do të çojnë vetëm në përshkallëzim të mëtejshëm. Zëdhënësja e ministrisë së jashtme Maria Zakharova tha këtë javë se emërimi i Kallas “do të rriste nivelin e absurditetit”.

Kallas deri më tani ka mbrojtur vazhdimisht sanksionet më të ashpra kundër Rusisë dhe ka mbështetur më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën. Nën udhëheqjen e saj, Estonia u bë vendi i parë në BE që ra dakord për një mekanizëm për sekuestrimin e aseteve të ngrira ruse dhe përdorimin e tyre si “kompensim” për Kievin.

Kryeministrja e Estonisë Kallas: “Ukraina duhet të fitojë, ky është plani A, B dhe C”.

Në një shkrim të New York Times të vitit 2022, Kallas bëri thirrje për një “politikë afatgjatë të kontrollit të mençur” nga Moska që përfshin mbështetje të qëndrueshme për Ukrainën, sanksione ndaj eksporteve ruse të naftës dhe gazit dhe rritje të shpenzimeve ushtarake të BE-së, përfshirë anëtarët.

Politikania estoneze supozohet të marrë përsipër departamentin diplomatik të BE-së, ndërsa aleanca e shteteve lufton për të siguruar armë të mjaftueshme për Ukrainën. Rezultati i zgjedhjeve presidenciale në SHBA në nëntor është ende tërësisht i hapur. Brukseli gjithashtu duhet të përballet me sllovakët dhe hungarezët e shqetësuar, qeveritë e të cilëve kritikojnë qëndrimin e BE-së për konfliktin në Ukrainë.

Previous Story

Përpjekjet për Arratisje Masive të Ukrainasve me Çdo Mjet nga Vendi

Next Story

Truku Gjeomekanik për të Ftohur Valën e të Nxehtit në Kaliforni, Mund të Çojë në Rritje të Temperaturave në Europë!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është