Kriza e Madhe për Sigurinë Kombëtare të Finlandës: Agjentët e GRU-së Ruse Depërtuan në Sistemet e Ujit – Operacione Përgatitore për ‘Orën Zero’!

/

Finlanda është tani objektivi nr.1.

Rusia ka hyrë gjithashtu në sistemet e Francës, SHBA-së dhe Polonisë.

Distrikti i Varsina në Finlandë i ka dërguar një mesazh paralajmërues stafit të tij për një krizë të madhe në sigurinë kombëtare të vendit, raporton Turku Sanomat.

Sipas mesazhit paralajmërues, qendra e gatishmërisë e Finlandës Jugore tha se dy impiante të trajtimit të ujit të vendosura në zonën e saj u thyen javën e kaluar. Në mesazh thuhet se policia po heton rastet.

Ka raporte se agjentët rusë të GRU kanë hakuar sistemet e ujësjellësve në vendet perëndimore, të paktën në Shtetet e Bashkuara, Francë dhe Poloni.

Finlanda: Mesazh paralajmërues “i shkeljes së sigurisë kombëtare”.

Disa incidente shqetësuese.

Përveç ndërhyrjes në Finlandë, kompania e ujit të qytetit të Porvoo, Finlandë, njoftoi më 12 qershor se marrja rezervë e ujit nga Linnamäki ishte shkelur më 9 & 10 qershor.

Turku Sanomat raporton gjithashtu informacion e paralajmërimit për një mjek të rremë që tentoi të hynte në dy qendra shëndetësore. Personi ka deklaruar se ishte mjek i ri në qendrën shëndetësore dhe dëshironte të lidhte laptopin me rrjetin fiks të qendrës shëndetësore.

Firma e sigurisë së informacionit MANDIAT tha në pranverë se Rusia kishte shkelur sistemet e ujësjellësit në vendet perëndimore, të paktën në Shtetet e Bashkuara, Francë dhe Poloni. Rreth të njëjtën kohë, kompania finlandeze e sigurisë së informacionit Withsecure raportoi se inteligjenca ushtarake ruse kishte kryer një sulm kibernetik ndaj një kompanie logjistike estoneze.

Nuk ka informacion nëse rastet e raportuara nga Turku Sanomat përfshijnë ndonjë lloj sabotimi.

Përveç kësaj dhe sipas informacioneve nga IS finlandez, dy objekte të furnizimit me ujë të vendosura pranë qendrës së Tampere janë shkelur javët e fundit.

Në fund të majit, në fillim të qershorit, një kullë uji u thye në Tesoma, Tampere dhe një impiant përforcues presioni u shkel në Hervanta, Finlandë. CEO i Tampere Water, Petri Jokela konfirmon ngjarjet për IS.

Sipas tij, autorët e dyshuar kanë hyrë në të dyja objektet. “Dera e kullës së ujit është thyer, por nuk ka qenë e mundur të hyjnë në zonën ujore, ku teorikisht mund të kishte ndodhur diçka e pakëndshme”, tha Jokela për IS.

Gjithashtu një tjetër vjedhje është vërejtur në Hervanta, Tampere. Sipas Jokelës, dhoma e rritjes së presionit ishte thyer, por pajisja nuk ishte e manipuluar dhe as e vjedhur.

Ai pretendon se thyerjet, veçanërisht në njësitë përforcuese, nuk janë të zakonshme dhe vendndodhjet e tyre nuk zbulohen publikisht, ndaj i konsideron të pazakonta dy thyerjet në një periudhë të shkurtër kohore.

Jokela thekson gjithashtu se furnizimi me ujë është një funksion kritik përsa i përket sigurisë së furnizimit dhe gatishmëria është rritur në zonat kritike të furnizimit me ujë rreth Finlandës, si kullat e ujit dhe impiantet e trajtimit të ujit.

“Përgjithësisht, kur ka trazira në politikën botërore dhe disa fqinjë kufitarë mund të konsiderohen të dyshimtë, ka një rritje të gatishmërisë. Gatishmëria është rritur prej dy vitesh dhe ka pasur diskutime me autoritetet. Tërheqja e gatishmërisë nuk ka ndodhur në muajin e fundit, por që nga fillimi i luftës në Ukrainë dhe ka vazhduar”.

Hakerët rusë sulmojnë impiantin e trajtimit të ujërave të zeza në Indiana në SHBA.

Më herët në prill, në SHBA, një grup hakerash i lidhur me Rusinë mori përgjegjësinë për shënjestrimin e një impianti për trajtimin e ujërave të zeza në Indiana.

“Ne ishim në shënjestër, por jo të shkelur”, i tha CNN Jim Ankrum, menaxher i përgjithshëm i Tipton Municipal Utilities. TMU ofron energji elektrike, ujë dhe trajtim të ujërave të zeza për Tipton, një qytet me 5.000 banorë që ndodhet rreth 40 milje në veri të Indianapolis. “TMU përjetoi ndërprerje minimale dhe mbeti funksionale gjatë gjithë sulmit”, tha Ankrum.

Të shtunën, më 7 prill, hakerët rusisht-folës postuan një video në mediat sociale duke marrë përgjegjësinë për një sulm kibernetik në një impiant të trajtimit të ujërave të zeza TMU.

Ishte përpjekja e fundit e një grupi hakerësh rusisht-folës për të shënjestruar objektet e ujit në qytetet e vogla amerikane.

Një sulm kibernetik i janarit i pretenduar nga grupi shkaktoi tejmbushjen e një rezervuari në një objekt uji në Muleshoe, Teksas. Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se sistemet ujore të vendit duhet të forcojnë mbrojtjen e tyre kundër kërcënimeve të vazhdueshme nga aktorët shtetërorë dhe kriminalë.

Sulmet kibernetike po godasin sistemet e ujit dhe të ujërave të zeza në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe ndërmarrjet e ujësjellësit duhet të përmirësojnë mbrojtjen e tyre kundër kërcënimit”, tha këshilltari i sigurisë kombëtare amerikane, Jake Sullivan në një letër drejtuar zyrtarëve shtetërorë.

Objektivi nr. 1 Finlanda

Vendi do të bëhet një platformë për zhvillimin e armëve goditëse të NATO-s.

“Në të ardhmen e afërt, Finlanda ka shumë të ngjarë të bëhet një vend për vendosjen e armëve goditëse dhe trupave shtesë të NATO-s.”

Kështu deklaroi zëvendëssekretari i parë i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, Rashid Nurgaliev, ndoshta duke i arsyetuar sulmet në kuadër të luftës hibride që Rusia po zhvillon në territorin e Finlandës.

Në artikullin e tij të botuar në faqen zyrtare të Këshillit të Sigurimit, Nurgaliev kujtoi se, nën maskën e sigurimit të mbrojtjes kundër “kërcënimit rus”, iluzion, Finlanda iu bashkua NATO-s në prill të vitit të kaluar, duke u bërë anëtari i 31-të i aleancës.

Në fillim të këtij viti, si pjesë e të ashtuquajturës disiplinë e bllokut, autoritetet finlandeze lejuan që forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera në bllokun ushtarak të bazoheshin në aeroportet e tyre dhe gjithashtu i dhanë ushtrisë amerikane akses të papenguar në instalimet ushtarake të vendit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se, përveç sa më sipër, selia e komandës së NATO-s në Baltik dhe Detet e Veriut mund të jetë në Finlandë dhe presidenti i sapozgjedhur i Republikës, Alexander Stubb, insiston në zhvillimin e armëve bërthamore amerikane në vend.

Kështu, Uashingtoni e ka bërë Finlandën një vartëse, apo gjysmëvartëse dhe po përpiqet sërish ta bëjë atë një lloj “anti-rusie”, ndërkohë që e detyron të sakrifikojë interesat e veta për hir të qëllimeve gjeopolitike të dikujt tjetër.

“Plani i emergjencës” i Rusisë

Nga sa më sipër arrijmë në përfundimin se tensioni i Finlandës në NATO nuk vjen pa rreziqe për sigurinë kombëtare të vendit.

Këto rreziqe përfshijnë mundësinë e kryerjes së operacioneve të mëtejshme në kuadrin e të ashtuquajturës luftë hibride, si dhe mundësinë e përfshirjes direkte ushtarake të vendit në territorin e Rusisë në të ardhmen.

Është gjithashtu shumë e mundshme që rusët të testojnë sigurinë e infrastrukturës politike dhe të ruajnë rezultatet në mënyrë që të hartojnë plane emergjente për operacionet e ardhshme sulmuese, kryesisht kundër vendeve baltike, si dhe ndaj Suedisë dhe Finlandës.

Këto dy të fundit, pasi janë anëtarësuar së fundmi në NATO, konsiderohen si hallka të dobëta, pasi nuk pritet, të paktën jo ende, të kenë ndërtuar një arkitekturë sigurie për të mbrojtur infrastrukturën e tyre politike.

Për rekord, le të kujtojmë se hakerët rusë kryen sulme masive kibernetike në Gjeorgji, por edhe në Ukrainë, para fillimit të operacioneve të tyre agresore.

Previous Story

Alert: Rusia Minon Komunikimet Nënujore Perëndimore në Detin e Veriut

Next Story

Kush Është Prostituta e Kapitullit të 17të në Apokalips?

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është