Fitorja e Madhe e Marine Le Pen – Por a do të Mjaftojë? – Ndoshta ‘Po’!

/

Çfarë duhet të ndodhë për të fituar shumicën absolute dhe kryeministrinë.

Sistemi zgjedhor francez është kompleks dhe çon në situata të paparashikueshme.

Marine Le Pen është fituesja e qartë e zgjedhjeve, por askush nuk e di nëse kjo do të mjaftojë për të fituar kryeministrin, si dhe shumicën parlamentare, bazuar në sistemin kompleks zgjedhor francez, teksa raundi i dytë do të pasojë më 7 korrik.

Dominimi i tij nuk merret si i mirëqenë, megjithatë, mund të konsiderohet mjaft i mundshëm.

Marine Le Pen kërkon një shumicë absolute prej 289 vendesh.

Deri në çfarë mase mund të jetë e mundur kjo? Duhet mbajtur mend disa parametra:

Përqindja e madhe prej 34% që kapi në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare (30/6) dhe vendimi i republikanëve të qendrës së djathtë për të mos u kërkuar votuesve të tyre të votojnë kundër Tubimit Kombëtar, mund të rezultojë më në fund si katalizator për dominimin e tij absolut të dielën e ardhshme.

Republikanët (LR) e karakterizojnë të majtën si një kërcënim të madh për Francën, që do të thotë se po shtyjnë në mënyrë indirekte, por qartë, 10% që i votuan në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare t’i drejtohen Le Penit.

“Aty ku nuk kemi kandidatë në raundin e dytë, duke qenë se votuesit janë të lirë të zgjedhin, ne nuk japim drejtime dhe i lëmë francezët të shprehin ndërgjegjen e tyre”, tha LR në një njoftim për shtyp.

“Rreziku që kërcënon sot vendin tonë është e majta ekstreme”, tha eurodeputeti i LR, Francois-Javier Bellamy.

Kështu, nga 10% e republikanëve, shumica dërrmuese pritet të votojë për Tubimin Kombëtar të Le Pen.

Këtij fakti i duhet shtuar tendenca për mosmiratim të politikave të presidentit aktual të vendit, Emmanuel Macron, si dhe fakti se “demonizimi” prej dekadash i Le Pen është dobësuar.

Me pak fjalë, votuesit që nuk mund të përshkruhen saktësisht si të djathtë, nuk e konsiderojnë më si të padëgjuar faktin që të votojnë për Le Pen.

Siç e kemi shpjeguar tashmë, sistemi i zgjedhjeve në Francë është veçanërisht i ndërlikuar dhe nëse Tubimi Kombëtar arrin një përqindje afër 40%, atëherë ai mund të kapë mbi 300 vende në Asamblenë Kombëtare.

Ky numër vendesh konfirmohet nga televizioni francez BFM, duke theksuar se ai mund të arrijë edhe në 310, duke tejkaluar me shumë 289-të vendet e kërkuara.

Pra, shumica absolute është e mundur, por ende nuk është arritur dhe do të varet në radhë të parë nga sjellja e kandidatëve të djathtë dhe votuesve të tyre.

“Sot ka kandidatë të LR-së që do të mund të qëndrojnë në raundin e dytë, kandidatë të LR-së që nuk kanë dashur të hyjnë në raundin e parë.

Është përgjegjësia e tyre të mos qëndrojnë në këtë raund të dytë në mënyrë që të mos rrezikojnë t’i bëjnë shtratin, sot, këtij koalicioni të ekstremit të majtë”, tha për BFMTV ish deputetja Marion Marechal, e cila ka bërë aleancë me Marine Le Pen.

Rezultati përfundimtar do të varet nga mënyra sesi partitë vendosin të bashkojnë forcat në secilën prej 577 zonave elektorale të Francës dhe sesi do të mblidhen përfundimisht votuesit që shkojnë në qendrat e votimit për herë të dytë.

Macron kërkoi mbështetjen e republikanëve dhe ndërsa kreu i Francës së Pabindur (Fronti Popullor) Jean-Luc Mélenchon u kërkoi kandidatëve të koalicionit të tij që kanë kaluar në vendin e tretë, për raundin e dytë të tërhiqen në favor të kandidatit tjetër “demokratik”.

Kryeministri Gabriel Atal njoftoi se kandidatët e partisë së Macron që dolën të tretët në raundin e dytë të zgjedhjeve do të tërhiqen në favor të kundërshtarit të Rally Kombëtar, me disa përjashtime.

Sipas sistemit zgjedhor francez, në çdo qark ku një deputet nuk është zgjedhur me 50% ose më shumë, ata kandidatë që kanë marrë 12.5% ​​ose më shumë në raundin e parë, kalojnë në raundin tjetër.

Diku tjetër në Paris, shampanjat hapeshin njëra pas tjetrës. Duke brohoritur “Marin-Marin”, mbështetësit e shumtë të Le Pen-it e përshëndetën atë në qendrën e saj të votimit, ku atmosfera i ngjante një feste.

Le Pen, me trengjyrëshin pas saj, këndoi himnin kombëtar me ta dhe falënderoi votuesit e saj.

“Thirrja e zgjedhjeve të parakohshme ishte një gabim”, thotë anëtari i partisë së Emmanuel Macron, Christopher Weisberg, i cili përfaqëson francezët që jetojnë në Amerikën e Veriut në Asamblenë e sotme Kombëtare.

Dhe, si rezultat, ai mund të ketë të drejtë. Bazuar në rezultatet e raundit të parë, nëse NR fiton një shumicë parlamentare, Macron mund të gjendet në pozicionin e vështirë të mirosjes së 28-vjeçarit Jordan Bardela si kryeministër dhe ndarjes së pushtetit me të.

Vërtet e ndërlikuar situata, duke qenë se Bardella e ka bërë të qartë se ai “do të bllokojë” dërgimin e raketave dhe sistemeve të tjera të armëve me rreze të gjatë në Ukrainë dhe dërgimin e trupave franceze, diçka që Macron kërkon pasi beson se është pasardhësi i …Napoleonit, e mos ndoshta ka në mendje të tërheqë të gjithë Europën dhe botën në një luftë të tretë botërore.

Në raundin e dytë pjesëmarrja pritet të thyejë të gjitha rekordet pasi pjesëmarrja do të jetë më e lartë se në raundin e parë, ku votuan 65.5% e votuesve, përqindja më e lartë e regjistruar në një zgjedhje parlamentare që nga viti 1997.

Krahas koalicionit të së djathtës, në raundin e dytë me 28% kaloi edhe koalicioni i partive të majta “Fronti i Ri Popullor” (në të cilin socialistët marrin pjesë si formacione të ekstremit të majtë), por edhe aleanca “Mazi” nën Macron me 21%.

Mos harrojmë edhe diçka që duhet theksuar veçanërisht, do të ketë shumë votues të Macron, që në raundin e dytë nuk votojnë dot për ekstremin e majtë, ndaj dhe do të zgjedhin, ose të mos dalin në zgjedhje, ose të votojnë për Le Pen. Mungesa e kësaj vote, apo kalimi i saj në ekstremin tjetër, mund të jetë vërtet fatale për Macron, por vendimtare për Le Pen dhe mes saj do të shënojë një fitore edhe më të thellë.

Në mënyrë që dikush të jetë fitues i vërtetë, duhet të marrë një shumicë absolute.

Kjo do të thotë se do të duhet të zërë të paktën 289 vende nga 577 vendet në Asamblenë Kombëtare Franceze. Ju kujtojmë se aleanca e Macron kishte 250 vende në përbërjen në largim dhe kishte nevojë për mbështetjen e partive të tjera për të miratuar ligje.

Previous Story

Të Verbërit e 2013-s që Dalluan Rrëqebullin Rama

Next Story

Sipas Ligjit të Ri, Mesazhet Personale të të Gjithë Qytetarëve nga Signal, Messenger, WhatsApp do të Bëhen Publike!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është