Rusia Godet Trenat me Raketa Balistike Iskander-M, Ngarkuar me Pajisje të NATO-s!

/

Humbje të rënda në HIMARS, M270 MLRS, Leopard, Buk M1, TOMA BMP-2 dhe M-113.

Problemi logjistik i FA të Ukrainës në Donbas po rritet.

Problemi i furnizimit të FA të Ukrainës në Donbas po rritet. Rusia goditi tre trena ushtarakë plot me pajisje të NATO-s në rajonin Kharkiv dhe Zaporizhia me raketa balistike Iskander-M.

Prej aty këto pajisje do të transferoheshin në frontet Kupjansk, Seversk dhe Donetsk, ku Forcat e Armatosura të Ukrainës tashmë po përballen me probleme të mëdha logjistike.

Humbje të rënda të Ukrainës

Njësitë e forcave speciale ruse së bashku me njësinë OBTF Kaskad Grom zbuluan dy trena me pajisje ushtarake, duke përfshirë tanke gjermane Leopard, që shkonin drejt rajonit të Kharkiv.

Si rezultat i veprimeve të koordinuara dhe me ndihmën e sistemit raketor operativ-taktik Iskander-M, trenat u shkatërruan me sukses goditës.

Forcat ruse më pas goditën pikën e shkarkimit të një treni ushtarak në rajonin e Zaporizhia, me një raketë Iskander.

Sipas raportit të departamentit ushtarak, të shtunën, më 29 qershor, forcat ruse goditën zonën e shkarkimit të një treni ushtarak të Forcave të Armatosura të Ukrainës që mbërriti në stacionin Yantsevo në Ukrainka me një raketë operative-taktike Iskander.

Raketa drejtohej nga një UAV dhe rezultatet u regjistruan nga droni i zbulimit Supercam. Përveç personelit të Forcave të Armatosura të Ukrainës, u shkatërruan edhe automjete të blinduara.

“Ekuipazhi i sistemit të raketave operative-taktike Iskander-M filloi një sulm me raketa në pikën e shkarkimit të armëve dhe pajisjeve ushtarake pranë vendbanimit Ukrainka në rajonin e Zaporizhia.

Sulmi shkatërroi: personelin e Forcave të Armatosura të Ukrainës, transportuesit e blinduar të personelit M-113 të prodhimit amerikan, çisternat e karburantit, sistemet e mbrojtjes ajrore Buk M1, TOMA BMP-2 dhe objekte të tjera transporti mallrash dhe makinash”, thuhet në raport.

Para kësaj, forcat ruse goditën një depo të Forcave të Armatosura të Ukrainës në Matvejevka, ku ruheshin raketat MLRS, përfshirë sistemin HIMARS. Pas goditjes, disa autoambulanca kanë shkuar në vendngjarje.

Një tjetër goditje me Iskanderin

Dje është goditur një tjetër tren ushtarak me Iskander-M OTRK.

Sipas burimeve ruse, ky është sulmi i tretë në trenat ushtarakë në 24 orë. E para u mbajt në rajonin e Zaporizhia dhe një tjetër në Kharkiv.

Në të njëjtën kohë, disa ekspertë pretendojnë se sulmi i mëparshëm u zhvillua në Bovchansk në një tren me tanke T-64.

Shkatërruan HIMARS dhe M270 MLRS me Iskander

Oficerët e inteligjencës ruse gjetën bunkerin e Forcave të Armatosura të Ukrainës pranë vendbanimit Yasenovo në drejtim të Donetsk.

Aty ishin fshehur HIMARS MLRS amerikane. Bunkeri u hodh në erë nga një goditje e saktë nga ekuipazhi i sistemeve raketore operative-taktike Iskander-M (OTRK).

Së bashku me të u shkatërruan HIMARS MLRS, pajisje mbështetëse dhe deri në 20 efektivë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, sipas Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Në të njëjtën kohë, në zonën e vendbanimit Shevchenkovo ​​afër Nikolaev, oficerët e inteligjencës ruse gjetën vendndodhjen e një M270 MLRS MLRS.

Ekuipazhi i Iskander OTRK shkatërroi plotësisht M270, mjetin shoqërues dhe të paktën 25 specialistë të Forcave të Armatosura të Ukrainës që punonin në bunker.

Më 26 qershor, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se trupat ruse shkatërruan tre raketa HIMARS.

Previous Story

Exit Poll: Le Pen Fiton Zgjedhjet në Francë - Triumf i së Djathtës Franceze

Next Story

Turqia: Përgatitja për "Frontin e L3B në Lindjen e Mesme" - Plani i NATO-s për të Krijuar Kurdistanin & për të Anëtarësuar Armeninë

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është