Turqia: Përgatitja për “Frontin e L3B në Lindjen e Mesme” – Plani i NATO-s për të Krijuar Kurdistanin & për të Anëtarësuar Armeninë

/

“Kanë ndërmend të na gjymtojnë”, thonë zyrtarë turq.

Turqia merret me Iranin, Irakun, Sirinë.

Zyrtarët turq përvijuan sot “frontin e Luftës së Tretë Botërore në Lindjen e Mesme” duke treguar se deklaratat e fundit të Ministrit të Jashtëm H. Fidan dhe Ministrisë së Mbrojtjes turke nuk ishin të rastësishme.

Mediat turke, duke cituar informacione nga zyrtarë, në thelb flasin për një “luftë për mbijetesën e Turqisë dhe vendeve të tjera” në rast se do të shpërthejë zyrtarisht një Luftë e Tretë Botërore.

Në këtë kuadër, Ministria e Mbrojtjes së Turqisë, në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme, po ndërmerr këto veprime:

* Po krijon qendrën e përbashkët të operacioneve me Irakun;
* Ofron bashkëpunim për Iranin;
* Po bën një propozim bashkëpunimi mes Asadit dhe Sirisë, duke kërkuar rivendosjen e Traktatit të Adanës.

Ky është një zhvillim mjaft serioz pasi turqit e kuptojnë se në rast të Luftës së Tretë Botërore:

– Izrael-SHBA dhe disa vende europiane do të përpiqen të krijojnë një shtet kurd, si pengesë dhe ndarje të forcave euroaziatike dhe NATO-s në rajon.
– NATO fton Armeninë të marrë pjesë në Samit. Sapo Jerevani të largohet nga CSTO dhe të krijohet një shtet kurd, atëherë Turqia do të jetë e padobishme për Aleancën Atlantike.

E përsërisim, këto lëvizje kanë të bëjnë ekskluzivisht me frontin e Lindjes së Mesme në rast të Luftës së Tretë Botërore.

“Bomba” e re e turqve: Po përgatitemi për Luftën e Tretë Botërore me Irakun.

“Turqia është përpjekur vazhdimisht të ndihmojë në mbylljen e konflikteve, por Perëndimi i ka anuluar përpjekjet e tij”, shkruan Yeni Safak, duke shtuar: “Prandaj, Ankaraja vendosi të krijojë një qendër të përbashkët operacionesh me Irakun dhe të përgatitet për Luftën e Tretë Botërore”.

Pasi ka arritur një marrëveshje me Irakun për një “luftë të përbashkët dhe qendër operacioni të përbashkët” kundër PKK, Turqia po shtyn për “bashkëpunim” dy vende të tjera, ku organizata ka prani.

Zyrtarët turq, të cilët u takuan me zyrtarët iranianë në Sulejmanije javën e kaluar, thanë:

“Ndaloni dërgimin e armëve për PKK” dhe ofruan bashkëpunim. Marrëveshja e Adanas mund të dalë në pah me Sirinë.
Marrëveshja e Adanës ishte një marrëveshje midis Turqisë dhe Sirisë në vitin 1998 në lidhje me dëbimin e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) nga Siria.

Fronti i Luftës së Tretë Botërore në Lindjen e Mesme – Qendra e Përbashkët Operative me Irakun

Diplomacia e Turqisë me fqinjët e saj ka shkuar një hap më tej. Bashkëpunimi me Irakun për t’i dhënë fund PKK-së ka dhënë rezultate.

Iraku njoftoi kohët e fundit synimin e tij për të aktivizuar një plan veprimi me tetë hapa dhe metoda për të siguruar më mirë kufijtë e tij me Turqinë dhe Iranin, nga PKK. Pjesa turke e masave përfshin krijimin e një qendre të përbashkët operacionale dhe 27 stacioneve policore kufitare. Gjithashtu është bërë e ditur se Ministria e Brendshme e Irakut ka dhënë udhëzime për ndërtimin e stacioneve policore.

27 stacionet policore do të vendosen në kufirin turk të provincave Duhok-Erbil. Qendra e përbashkët e operacioneve do të vendoset në një zonë midis Haftanin-Zap.

“Me ngritjen e qendrës, një grup ushtarakësh nga të dy vendet do të vendosen në rajonin e Zapit. Trupat turke do të vendosen në Zap së bashku me forcat e ushtrisë irakiane, pasi zona të pastrohet nga PKK. Turqia do të vazhdojë të përparojë në rajon, ndërsa trupat irakiane do të vendosen në disa zona që janë çliruar nga terroristët”, thanë turqit.

Yeni Şafak kishte deshifruar dërgesat e dronëve dhe raketave amerikane për PKK-në dhe njoftoi se ishte dhënë një “urdhër goditjeje” nëse do të kishte ndonjë dërgesë të re.

“Ura diplomatike” edhe me Iranin

Ka pasur një zhvillim të ri në këtë çështje me palën iraniane. Turqia dhe Irani mbajtën një takim në Sulejmanije javën e kaluar. Në takim morën pjesë zyrtarë nga Ministria e Jashtme turke dhe forcat e sigurisë.

Iranit iu kërkua të ndalonte dërgesat e tij të armëve për PKK-në dhe iu ofrua bashkëpunim kundër organizatës. Zyrtarët iranianë pretenduan se asnjë mision nuk ishte kryer në PKK. Më pas, zyrtarët turq u prezantuan iranianëve imazhet e misionit. Pala iraniane mohoi imazhet dhe pretendoi se misioni nuk kishte lidhje me to. Kësaj here iu komunikua drejtpërdrejt autoriteteve iraniane se nëse do të kishte një mision të ri, misioni do të vihej në shënjestër.

Turqia, e cila ka dokumentuar se Irani i ka shtyrë në mënyrë të përsëritur forcat iraniane të PKK-së në zonën e tij kufitare me Turqinë, ka kërkuar që Irani të braktisë këto shtytje dhe të spastrojë PJAK-un, krahun e PKK-së në Iran.

Çështja e fundit e Turqisë ishte që “{Irani} të mos kontaminojë zonën e operacionit”. Zyrtarët iranianë u informuan se duhet të përmbahen nga çdo ndërhyrje në operacionin e Turqisë kundër PKK.

Normalizimi me Sirinë do të eliminojë SHBA-në nga rajoni – Objektivi për të rivendosur traktatin e Adanas

Pas deklaratës së liderit sirian Bashar Assad se “jemi të hapur për të gjitha iniciativat në lidhje me marrëdhëniet Siri-Turqi”, pritet të ndërmerren veprime me atë vend në lidhje me PKK-në. Procesi i normalizimit mes dy vendeve nuk është larguar nga agjenda pas deklaratave të ndërsjella të liderëve.

Presidenti sirian Bashar Assad kohët e fundit u takua me Përfaqësuesin Special të Presidentit rus për Sirinë, Aleksandr Lavrentyev dhe më pas bëri një deklaratë se “është i hapur ndaj të gjitha nismave që synojnë zhvillimin e marrëdhënieve të Sirisë me Turqinë”.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan gjithashtu e bëri këtë një hap më tej duke thënë:

“Ne do të veprojmë së bashku në të njëjtën mënyrë që kemi vepruar në të kaluarën, për të zhvilluar marrëdhëniet me Sirinë. Populli sirian është një komunitet me të cilin jetojmë në vëllazëri. Nuk ka asnjë arsye për të mos krijuar marrëdhënie. Duke qenë se e kemi mbajtur gjallë marrëdhënien tonë me Sirinë, ju e dini që kemi pasur takime me zotin Assad dhe mund të takohemi sërish nesër. Nuk kemi ndërmend të ndërhyjmë në punët e brendshme të Sirisë”.

Burimet ushtarake thonë se hapat e ndërsjellë të normalizimit të ndërmarra me Sirinë do të hapin më tej rrugën për Forcat e Armatosura Turke në zonat ku vepron PKK. Në të ardhmen pritet të ndërmerren hapa të mëtejshëm në drejtim të bashkëpunimit “kundër terrorizmit”.

Burimet e sigurisë theksuan se Marrëveshja e Adanas e vitit 1998, e cila përcakton se qeveria siriane “do të parandalojë të gjitha aktivitetet e PKK”, mund të rishfaqet në bisedime. Raportohet se Marrëveshja e Adanas, e cila synon të parandalojë qeverinë siriane nga “përdorimi i territorit të saj për të paraqitur një kërcënim për Turqinë”, mund të dalë gjatë bisedimeve.

Normalizimi me Sirinë do të ketë gjithashtu implikime të mundshme për aktorët jashtë rajonit. Burimet ushtarake besojnë se objektivat e SHBA-së, të cilat përdorin PYD-YPG për të kontrolluar një zonë të madhe në rajon, veçanërisht Deir ez-Zor, do të prishen.

Qëllimi është parandalimi i krijimit të një “shtet tampon” midis NATO-s dhe Euroazisë

Turqit e kanë kuptuar se operacionet e Izraelit nuk do të ndalen në Liban, ndoshta edhe në Siri, por do të ketë një riformësim të përgjithshëm të kufijve në Lindjen e Mesme.

Synimi kryesor i Izraelit dhe NATO-s do të jetë krijimi i një “shteti tampon” të quajtur Kurdistan që do të ndajë Euroazinë dhe NATO-n.

Ai do të jetë kufiri i dy koalicioneve në Lindjen e Mesme.

“Neutral agresiv” përgatitet të eliminojë objektivin numër një që e kërcënon me amputim / gjymtim. Sapo të ketë sukses, do t’i duhet gjithashtu të përballet me rrezikun që del tani nga Armenia, për të kërcyer në mënyrë të sigurtë në bllokun euroaziatik të cilit i takon realisht.

Previous Story

Rusia Godet Trenat me Raketa Balistike Iskander-M, Ngarkuar me Pajisje të NATO-s!

Next Story

Urdhër Urgjent për Rezervat Ushqimore në Veriun e Europës!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është