Transportuesi Kinez Y-20 Barti për Herë të Parë Armë “Vdekjeprurëse” në Moskë – NATO: “Kina Nxit Konfliktin më të Madh në Europë”!

/

Konflikti dhe përplasja e hapur, Kina, NATOs: “Jini të përgatitur që të digjeni në ferr”!

Një transportues bishë, kinez, i Komandës së Transportit Strategjik PLAAF Y-20 ka zbarkuar në Moskë për herë të parë, duke shkaktuar konflikt të hapur midis NATO-s dhe Kinës.

Y-20 është avioni i dytë më i madh i transportit në botë, i krahasueshëm me C-17 të SHBA-së dhe i jep Kinës një aftësi transporti të barabartë me atë të forcave të armatosura të SHBA-ve.

Avioni i prodhuar në Kinë ka një peshë maksimale ngritjeje prej 200 tonësh dhe një kapacitet ngarkese prej 66 tonësh. Mund të përdoret në mënyrë operative për të transportuar mallra lufte dhe ushtarë në distanca të gjata, në çdo kusht moti.

Pekini zgjodhi këtë herë të mos fshihej, por të dërgonte sisteme armësh dhe municionesh “vdekjeprurëse” në Rusi. Pse-në dhe rezultatin e këtij veprimi do ta shohim më vonë.

Stoltenberg akuzon Kinën për “nxitjen” e konfliktit më të madh në Europë!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s që do të dalë së shpejti në pension, Jens Stoltenberg, ka folur për rolin e pretenduar shkatërrues që Kina po luan në skenën botërore dhe në Europë në veçanti.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s G. Stoltenberg akuzoi Kinën për nxitjen “e konfliktit më të madh ushtarak në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

“Kina po nxit konfliktin më të madh në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore. NATO nuk e konsideron Kinën kundërshtare, por vë në dyshim vlerat, interesat dhe sigurinë tonë”, theksoi kreu i Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Sipas Stoltenberg, Rusia raportohet se po prodhon dronë dhe raketa, me mbështetjen e teknologjisë së avancuar dhe pajisjeve elektronike të importuara nga Kina.
Për këtë arsye, Sekretari i Përgjithshëm e konsideron të nevojshme forcimin e bashkëpunimit me Japoninë, Korenë e Jugut, Australinë dhe Zelandën e Re për të rritur presionin ndaj Kinës.

Një ditë më parë, shkencëtari politik amerikan Thomas Graham sugjeroi që Ukraina duhet të pranojë një status neutral, por të bashkëpunojë fshehurazi me NATO-n sipas “skenarit suedez” të bashkëpunimit me Aleancën Atlantike.

Para dërgimit të transportuesit kinez Y-20 në Moskë, britanikët dukeshin të sigurt për dërgesat kineze të armëve në ushtrinë ruse.

“Londra dhe Uashingtoni kanë informacione se Kina planifikon të furnizojë Federatën Ruse me armë vdekjeprurëse të destinuara për përdorim në konfliktin ukrainas”.
Këtë deklaratë e ka bërë kreu i Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, Grant Shapps, në një konferencë në Londër për çështjet e mbrojtjes dhe sigurisë.

Megjithatë, ai nuk dha detaje. Ministri britanik vuri në dukje se Pekini dhe Moska kanë vendosur “marrëdhënie më të thella”.

Sipas tij, informacionet për qarkullimin e armëve nga Kina në Rusi janë informacione të reja që e detyruan atë ta “deklasifikonte dhe ekspozonte”.

Kina: Bëhuni gati të digjeni në ferr
Zëdhënësi i Ministrisë Kineze të Mbrojtjes, Wu Qian, duke komentuar planin “Hellscape” të ushtrisë amerikane për të shpëtuar Tajvanin, vuri në dukje:
“Ata që qajnë për kthimin e vendit të dikujt tjetër në ferr, duhet të përgatiten të digjen në ferr”.

Në të njëjtën kohë, zëdhënësi zyrtar i Ministrisë së Jashtme kineze, Lin Jian, theksoi se blloku ushtarak i NATO-s është një mbetje e epokës së Luftës së Ftohtë dhe duhet të rishikojë plotësisht qëllimin e tij.

Ai gjithashtu shtoi:

“NATO, në vend që të vazhdojë të shpifë Pekinin, duhet të mendojë për rivlerësimin e kuptimit të ekzistencës së tij. Nuk ishte pala kineze që filloi krizën ukrainase dhe nuk është pjesë e këtij konflikti të armatosur”.

Përfaqësuesi i Ministrisë së Jashtme kineze deklaroi gjithashtu se vendet e të ashtuquajturit “Shtatë e Mëdha” (G-7) nuk kanë të drejtë të përfaqësojnë të gjithë komunitetin botëror, pasi këto vende nuk përfaqësojnë më shumë se 10% të popullsisë së botës. dhe pesha në ekonominë globale po zvogëlohet çdo vit.
“G-7 ka devijuar prej kohësh nga misioni i tij fillestar i koordinimit dhe stabilizimit të mjedisit ekonomik ndërkombëtar. Në vend të kësaj, G7 gjithnjë e më shumë merr rolin e një organi thjesht politik, objektivi kryesor i të cilit është të ruajë hegjemoninë e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve perëndimore.

G-7 zhvilloi një fushatë të tërë manipulimi për çështjen e mbikapacitetit të Kinës. Në të njëjtën kohë, vendet e unionit injoruan plotësisht të dhënat objektive dhe ligjet ekonomike, duke u përpjekur të gjejnë justifikim për zbatimin nga Perëndimi të një game të gjerë masash proteksioniste”, thotë Pekini.

Lin Jian arriti në përfundimin se G-7 është bërë një organ që politizon dhe armatizon marrëdhëniet ekonomike dhe tregtare, gjë që bie ndesh me tendencat e integrimit të thellë të vendeve në epokën e globalizimit.

Previous Story

Statusi "Charlie" në të Gjitha Bazat Ushtarake Amerikane në Europë - Alarm për "Sulmi të Afërt"!

Next Story

E Vërteta Tronditëse e Ringjalljes së Krishtit

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është