Frikë se Putin Aktivizoi “Orkestrën e Kuqe”: Kreshendo Shkeljesh Masive në Infrastrukturën Kritike të Sigurisë së Finlandës!

/

Ushtria finlandeze përforcon kufirin me Rusinë, paralajmëron Moska.

Problemi i sigurisë së Finlandës është shumë më i madh sesa u pa në fillim, pasi janë zbuluar shkelje të ndërlidhura në termocentrale, impiante të trajtimit të ujit, rrjetet e informacionit, infrastrukturën fizike, infrastrukturën e kujdesit shëndetësor, infrastrukturën komunale, infrastrukturën energjetike dhe objektet e mirëqenies.

Ekziston frika se Finlanda, e sapo pranuar në NATO, po përjeton kreshendon e një “Orkestre të Kuqe” të ringjallur dhe moderne, një rrjet i gjerë dhe i padukshëm spiunësh, i cili gjatë Luftës së Dytë Botërore luajti një rol jetësor në shkatërrimin e nazizmit.

“Orkestra e Kuqe” ishte rrjeti më i madh i spiunazhit të Luftës së Dytë Botërore dhe i përkiste shërbimeve sekrete sovjetike. Përveç arritjes në të gjithë globin dhe mbledhjes së sasive të mëdha të inteligjencës, e cila arriti në Moskë përmes qindra autokolonave, sovjetikët kishin arritur të pamundurën. Rrjeti i tyre duhet të financohet nga vetë gjermanët!

Iniciatori i kësaj lëvizje vërtet inteligjente ishte Leopold Trepper, një nga spiunët sovjetikë më të rëndësishëm të periudhës së Luftës së Dytë Botërore, i cili që nga viti 1940 ishte drejtuesi i famëkeqes “Orkestrës së Kuqe”, një pseudonim që ia dhanë përndjekësit e tij gjermanë. Gjatë luftës, numri i agjentëve sovjetikë që vepronin pas linjave gjermane ishte afërsisht 150.000 burra dhe gra.

Aksioni i “Orkestrës së Kuqe” moderne në Finlandë

Sipas të dhënave të fundit, incidentet e sigurisë në Finlandë janë shumë më tepër sesa u zbulua fillimisht.

Konkretisht:

a) Instalimet e ujit u prishën në zona të ndryshme të Finlandës. Dy zona të mëdha urbane, Helsinki dhe Tampere janë hetuar.

Këto objekte janë objektiva infrastrukturore kritike. Vitin e kaluar, Qendra për Sigurinë e Shërbimeve tashmë u bëri thirrje kompanive kritike për sigurinë e shërbimeve, që të rrisin nivelin e gatishmërisë, veçanërisht kur bëhet fjalë për infrastrukturën kritike.

b) Pirkanmaa, kulla e ujit Tesoma në Tampere dhe impianti përforcues në Hervanta u thyen.

c) Marrja e ujit në Kangasa u alarmua gjithashtu në qershor. Policia Kriminale Qendrore po heton të tre rastet.

d) Përveç thyerjeve në Pirkanmaa, të paktën dy impiante të trajtimit të ujit të vendosura në zonën e Qendrës së Reagimit Emergjent të Finlandës Jugore u thyen gjithashtu.

e) Sipas Ilta-Sanomit, në kullën e ujësjellësit Sipoon ka pasur tentativë vjedhjesh në dy netë radhazi të muajit qershor.

f) Marrja rezervë e Linnamäki e ujit Porvoo gjithashtu u shkel në dy netë radhazi në qershor. Sipoo, Porvoo, Kangasa dhe dy herë në Tampere, jo të gjitha rastet mund të jenë thjesht rastësi.

g) Nënstacioni i Turku Energia-s është thyer gjithashtu, sipas drejtorit të ndërmarrjes së ujit.

Artikulli i TS i konsideron vjedhjet në termocentrale dhe impiante të trajtimit të ujit si të ndërlidhura, pasi “uji dhe energjia elektrike janë sikur të jenë të martuar me njëri-tjetrin”. Vjedhjet nuk kanë dëmtuar as impiantin e trajtimit të ujit dhe as nënstacionin elektrik.

Drejtori i Zhvillimit i Shoqatës së Autoriteteve Lokale dhe Rajonale Finlandeze (përgjegjëse për sigurinë) Ari Korhonen tha:

“Lëvizjet e paqarta të lidhura me elementët rusë janë vërejtur aktualisht mjaft rregullisht në objektet e infrastrukturës komunale dhe objektet e mirëqenies”.

Aderimi i Finlandës në NATO nuk vjen pa rreziqe për sigurinë kombëtare të vendit. Këto rreziqe përfshijnë mundësinë e kryerjes së operacioneve të mëtejshme në kuadrin e të ashtuquajturës luftë hibride, si dhe mundësinë e përfshirjes direkte ushtarake të vendit në territorin e Rusisë në të ardhmen.

Është gjithashtu shumë e mundshme që rusët të testojnë sigurinë e infrastrukturës politike dhe të ruajnë rezultatet në mënyrë që të hartojnë plane emergjente për operacionet e ardhshme sulmuese, kryesisht kundër vendeve balltike, ndaj Suedisë dhe Finlandës gjithashtu.

Këto dy vendet e fundit, pasi janë anëtarësuar në NATO së fundmi, konsiderohen si hallka të dobëta, pasi nuk pritet, të paktën jo ende, të kenë ndërtuar një arkitekturë sigurie që do të mbrojë infrastrukturat e tyre politike.

Finlanda forcon dhe përforcon kufirin me Rusinë

Helsinki filloi të fliste për nevojën e forcimit të vijave kufitare që prej vitit 2022. Problemi për finlandezët ishte se praktikisht nuk kishte fortifikime serioze në kufirin me Rusinë. Të gjitha gardhet ishin prej druri.
Siç e përmendëm më lart dhe do ta përmendim sërish në vijim, nuk janë vetëm gardhet prej druri dhe me vrima, por edhe e gjithë infrastruktura politike në vend, ku spiunët rusë fjalë për fjalë kanë festë.

Cilat janë kriteret për anëtarësimin e një vendi në NATO? Apo anëtarësimi vlerësohet dhe mjaftohet te ndjenjat antiruse? Ndoshta kjo është arsyeja pse Trump konsiderohet populist. A mundet një vend si SHBA, me 34 trilionë borxhe, t’u japë premtime ekonomike vendeve me infrastrukturë inekzistente?

Që nga viti 2022, Finlanda e ka ditur se Rusia mund të përdorë emigrantët për të ushtruar presion mbi të dhe për të destabilizuar situatën brenda vendit. Kjo do të thotë, diçka e ngjashme me atë që bëri Bjellorusia në vitin 2021 me Poloninë (dhe mërziti NATO-n dhe BE-në).

Në një kohë të shkurtër, parlamenti finlandez miratoi një ligj që thjeshton proçesin e ndërtimit të barrierave serioze përgjatë gjithë kufirit me Federatën Ruse. Dhe megjithëse autoritetet e vendit theksuan në atë kohë se synonin të ndërtonin struktura shtesë vetëm në pjesë të caktuara të kufirit, ishte e qartë se ato nuk do të kufizoheshin vetëm në këtë masë.

Pasi Finlanda u anëtarësua zyrtarisht në NATO, autoritetet e vendit vendosën të mbyllin të gjitha pikat kufitare me Federatën Ruse. Me pretekstin sërish frika e “armatimit” të emigrantëve.

Qeveria finlandeze nuk shpiku asgjë të re, duke ndjekur gjurmët e fqinjëve letonezë, lituanianëzë dhe estonezë, të cilët deklaruan synimin e tyre për të ndërtuar një mur të madh në kufirin me Federatën Ruse.

Helsinki vendosi të veprojë në të njëjtën mënyrë. Deri më tani, diskutimi ka të bëjë vetëm me ndërtimin e fortifikimeve prej betoni në disa pjesë të kufirit. Por nuk është për t’u habitur nëse Finlanda vendos të rrethojë veten nga Federata Ruse me një mur të plotë.

Për shembull, në vendkalimin kufitar Vartius në kufi me shtetin e Federatës Ruse të Karelia, tashmë janë shfaqur fortifikime shtesë. Në këtë pikë janë vendosur gardhe me tela dhe barriera. Vlen të theksohet se ndërtimi i këtij kufiri është bërë nga personeli ushtarak finlandez.

Në total, autoritetet finlandeze synojnë të ndërtojnë 200 kilometra gardh. Lartësia e tij do të jetë 3.5 metra. Ata gjithashtu planifikojnë të instalojnë linjë cilindrike me tela me gjemba në majë të gardhit dhe të instalojnë video kamera dhe sensorë lëvizjeje çdo 50 metra. Finlanda planifikon të shpenzojë gjashtë milionë euro vetëm për fortifikimin e kësaj pjese të kufirit. Ata presin të përfundojnë ndërtimin deri në vitin 2026.

Vlen të theksohet se jo shumë kohë më parë parlamenti finlandez miratoi Marrëveshjen e Bashkëpunimit të Mbrojtjes me Shtetet e Bashkuara. Sipas letrës së këtij dokumenti, Finlanda është e detyruar të hapë të paktën 15 objekte të saj ushtarake për përdorim të mundshëm nga trupat amerikane.

Sot Rusia paralajmëroi Finlandën.

“Rusia do të marrë masat e nevojshme, përfshirë ato ushtarako-teknike, në përgjigje të politikës agresive të Helsinkit dhe aleatëve të saj në NATO.

Rusia nuk do të lërë pa përgjigje ngritjen e forcave ushtarake të NATO-s në kufijtë e saj, e cila kërcënon sigurinë e Federatës Ruse”, tha zëvendësdrejtori i Departamentit të Informacionit dhe Shtypit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Andrei Nastasin.

Rusia ka vendosur tashmë raketa Iskander-M, si konvencionale ashtu edhe ato me kokë bërthamore, në kufirin e saj me Finlandën, që nga prilli.

Vlen të shtohet se në përgjigje të hyrjes së Finlandës në NATO, Rusia njoftoi krijimin e Qarkut Ushtarak të Leningradit dhe përqendrimin e formacioneve të mëdha ushtarake në këtë zonë.

Rrethi Ushtarak i Leningradit përfshin Republikën e Karelia, Republikën e Komit dhe rajonet Murmansk, Arkhangelsk, Vologda, Kaliningrad, Leningrad, Novgorod dhe Pskov, si dhe Rajonin Autonom të Nenets dhe qytetin e Shën Petersburgut.

Planet për krijimin e dy Rajoneve të reja Ushtarake në Rusi u përmendën për herë të parë nga ish-ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu në mbledhjen e bordit të ministrisë në dhjetor 2022. Nga ana tjetër, presidenti rus Vladimir Putin tha në dhjetor 2023 se Rusia duhej të rivendoste Qarkun Ushtarak të Leningradit, për shkak të Finlandës dhe anëtarësimit të saj në NATO.

Previous Story

Balltiku u Shkëput nga Unaza e Energjisë me Rusinë & Minskun për Shkak të Një Sulmi të Afërt

Next Story

BlackRock në Ukrainë: Vlodimir Zelenski i Dorëzoi SHBA-ve Kontrollin e Aseteve të Vendit

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është