Rusët Goditën Bazën e Gardës Kombëtare të Ukrainës në Kiev, Duke Shkaktuar Tronditje! (Video)

/

Sistemi raketor rus S-350 Vityaz goditi njëkohësisht 12 raketa HIMARS MLRS.

Dje sipas një agjencie ruse të lajmeve, patëm një sulm me raketa kundër bazës së brigadës presidenciale të Gardës Kombëtare të Ukrainës në Kiev, e cila u përfshi në një tentativë sulmi në rajonin e Belgorodit, tha zyrtari rus Sergei Lebedev, duke cituar kolegët e tij.

“Në orën 0:50 dhe 1:30 të datës 4 korrik, dy shpërthime ndodhën në Vyshgorod, ku ndodhet baza ushtarake e Brigadës së Parë Operative Presidenciale të Gardës Kombëtare të Ukrainës, (njësia ushtarake 3027).

Shpërthime u dëgjuan në drejtim të rrugës gjeneral Kulchytsky, ku ndodhen pjesa kryesore e bazës ushtarake dhe terrenit të stërvitjes, kazermat ushtarake, vila menaxhuese, hangarë me pajisje ushtarake dhe depo municionesh”, tha ai.

Sipas bashkëbiseduesit të agjencisë ruse të lajmeve, kjo njësi kishte marrë pjesë në tentativën për sulm në rajonin e Belgorodit në pranverë.

Përveç kësaj, Lebedev shtoi se, “në orën 4:15 u dëgjua një shpërthim në Kiev pranë aeroportit Boryspil, ndërsa në orën 4:30 një tjetër shpërthim i fortë ndodhi pranë qytetit Vasilkov, që ndodhet në jugperëndim të kryeqytetit ukrainas.

Shpërthimi ka ndodhur në drejtim të aeroportit të krahut të 40-të luftarak ukrainas, i cili ka MiG-29, L-39, ndërsa në territorin e aeroportit ka depo ushtarake, hangarë avionësh dhe një depo nafte”, vazhdoi ai.

Operacionet e sabotimit rus ishin një përgjigje ndaj sulmeve të marsit 2024, kur Forcat e Armatosura të Ukrainës bënë një sërë përpjekjesh për të thyer kufirin rus.

Çfarë kishte ndodhur në mars brenda territorit rus nga sabotatorët ukrainas?

Në mbrëmjen e 12 marsit, diversantët ukrainas, pas bombardimeve të rënda të objektivave civile, u përpoqën të pushtonin territorin e rajonit të Belgorodit në tre drejtime: në zonat e fshatrave Odnarabovka, Nekhoteevka dhe Spondarusyno.

Në mëngjesin e së njëjtës ditë, të gjitha sulmet u zmbrapsën së bashku me ato të përgatitura nga ukrainasit në rajonin Tetkino të Kursk.

Në ditët në vijim, diversantët ukrainas u përpoqën përsëri të hynin në rajonin e Spondarusyno dhe Tetkino, si dhe afër fshatit Kozinki, por Shërbimi Kufitar i FSB-së, Garda Ruse nuk e lejoi.

Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjatë kësaj beteje u neutralizuan 580 luftëtarë ukrainas që u përpoqën të kalonin kufirin.

Forcat e Armatosura të Ukrainës humbën gjithashtu 19 tanke dhe 21 automjete të blinduara luftarake, duke përfshirë 11 automjete luftarake të këmbësorisë Bradley të prodhimit amerikan.

Sistemi raketor S-350 Vityaz goditi njëkohësisht 12 raketa HIMARS MLRS në fushën e betejës në Ukrainë.

Kështu deklaroi komandanti i divizionit të raketave kundërajrore të Grupit Jugor të Forcave me shenjën e thirrjes Lev.

“Pak kohë më parë po punonim për një paketë të madhe të HIMARS MLRS, duke lokalizuar rreth 12-16 objektiva, të cilët i neutralizuam”, tha komandanti i kompleksit raketor rus.

Sipas tij, objektivi u shkatërrua me sukses nga një distancë prej rreth 90 kilometrash, kur sistemi raketor rus kreu një gjurmim të vazhdueshëm dhe shkatërroi raketat amerikane në një distancë prej rreth 70 kilometrash nga vendi i instalimit. Nga momenti i zbulimit deri në goditjen e objektivit në funksionimin normal, sistemi raketor rus nuk kaloi më shumë se tetë sekonda.

Kjo tregon ndryshimin e taktikave nga forcat ruse që kërkojnë vazhdimisht sisteme raketore ukrainase për t’i shkatërruar me çdo mjet dhe formë.

Previous Story

Fabrika "General Dynamics" që Prodhon Armë për Ukrainën Digjet në SHBA - "Orkestra e Kuqe" Zgjeron Operacionet e Sabotimit

Next Story

Vdekja - Armiku i Fundit

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është