Fabrika “General Dynamics” që Prodhon Armë për Ukrainën Digjet në SHBA – “Orkestra e Kuqe” Zgjeron Operacionet e Sabotimit

/

Operacione të panumërta sabotuese ruse edhe në Europë.

Një shpërthim i fuqishëm tronditi fabrikën General Dynamics në Camden, e cila prodhon armë dhe sisteme taktike në shtetin amerikan të Arkansas. Fabrika është një nga prodhuesit më të mëdhenj të sistemeve të ndryshme të armëve në Shtetet e Bashkuara. Ndër të tjera, prodhon armë për Ukrainën.

Shumë po flasin për një zgjerim të sulmeve hibride sabotuese, nga Europa në SHBA. Mast.al ka raportuar gjerësisht për operacionet ruse kundër infrastrukturës civile në Finlandë, duke përfshirë termocentralet, impiantet e trajtimit të ujit, rrjetet e informacionit, infrastrukturën fizike, infrastrukturën e kujdesit shëndetësor, infrastrukturën komunale, infrastrukturën energjetike dhe objektet e mirëqenies.

Publikimi i fundit ishte dje me titullin: “Frika se Putin ka aktivizuar “Orkestrën e Kuqe”: Kreshendo e shkeljeve masive të infrastrukturës kritike të sigurisë në Finlandë!”

Veprimet e mësipërme vijnë në mes të një rritjeje të operacioneve sabotuese të nivelit të ulët në Europë, të cilat raportohet se janë pjesë e një fushate ruse për të minuar mbështetjen për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

Vetëm tani, “Orkestra e Kuqe” e Putinit i ka çuar këto operacione një hap më tej duke synuar armët dhe sistemet e armëve brenda tokës amerikane.

Kërcënime kreshendo në pjesën e pasme, nga operacionet e sabotazhit me intensitet të ulët deri në shënjestrimin e fabrikës së dinamikës së përgjithshme.

Fabrika e Arkansas zë më shumë se 880.000 metra katrorë. Strehon objekte prodhimi dhe magazinimi dhe prodhon sisteme armësh si raketat Hellfire dhe Javelin. Përveç kësaj, kjo fabrikë prodhon municion mortajash.

Sipas zëdhënësit të kompanisë Berkley Whaley, shpërthimi rezultoi në dy të lënduar dhe në një person të zhdukur. Duhet theksuar se njoftimi fillestar i kompanisë fliste për “fishekzjarre”.

“Ne jemi duke bashkëpunuar plotësisht me autoritetet ndërsa ata kryejnë hetimin e tyre.”

Whaley nuk dha detaje shtesë në lidhje me masën e lëndimeve, apo shkallën e dëmtimit të fabrikës. Por sipas gjykatësit të qarkut Calhoun, Floyd Nutt, duke folur për Arkansas, incidenti është domethënës, duke shënuar të parin e këtij lloji në uzinën Camden.

Një pacient u dërgua në urgjencën e Qendrës Mjekësore të Qarkut Ouachita dhe është në gjendje të qëndrueshme, tha Diane Isaacs, menaxherja e urgjencës së spitalit. Një pacient tjetër u transportua jashtë shtetit dhe spitali është urdhëruar të mos presë më pacientë, tha Isaacs.

Vëzhguesit e Rusisë vënë në dukje se Moska ka vite që po ndërton njësitë e saj të luftës hibride. Shenja më e dukshme e kësaj, thonë ata, ishte ngjitja e një komandanti famëkeq spiun, Andrei Averianov, në radhët më të larta të GRU (Inteligjencës Ushtarake Ruse, ose “Akuariumi”, siç njihej edhe në vitet e BRSS) në vitin 2020.

Averianov dyshohet se mbikëqyri helmimin e Sergei dhe Yulia Skripal në vitin 2018 me agjentin nervor Novichok në Salisbury, Angli dhe shpërthimin e vitit 2014 në një depo municioni në Republikën Çeke, që vrau dy persona. Tani nënkryetari i GRU-së, kërkohet në Republikën Çeke për rolin e tij në shpërthimin në qytetin Vrbetice. Rusia ka mohuar vazhdimisht përfshirjen në të dyja ngjarjet.

***

Muzeu i pushtimit, në Riga, Letoni, ishte objektivi i një sulmi me zjarr në shkurt. Një magazinë në Londër u dogj në mars dhe një qendër tregtare në Varshavë u përfshi nga flakët në maj. Policia në Gjermani arrestoi disa persona të dyshuar për planifikimin e shpërthimeve dhe sulmeve me zjarrvënie në prill dhe autoritetet franceze nisën një hetim kundër terrorizmit pasi arrestuan një prodhues të dyshuar të bombave, i cili u plagos në një shpërthim të dështuar në fillim të qershorit.

Sulme të shumta hakerimi dhe incidente spiunazhi janë raportuar në vende të ndryshme europiane. Në të njëjtën kohë, Bashkimi Europian ka akuzuar Rusinë dhe Bjellorusinë për përdorimin e migracionit si armë duke shtyrë azilkërkuesit nga vendet e treta në kufijtë e saj.

Ka pasur gjithashtu disa sulme të dyshimta ndaj individëve: një dezertor rus u gjet i vrarë në Spanjë dhe një mërgimtar opozitar në Lituani u sulmua brutalisht me një çekiç.

Harta më poshtë tregon vendet në Europë që morën sulme hibride nga “Orkestra e Kuqe” e Putinit vetëm në vitin 2024.

“Qëllimi është të thyhet vullneti i qytetarëve dhe të thyhet mbështetja për Ukrainën. Nëse jetoni në paqe në vendin tuaj dhe papritmas keni një seri sulmesh terroriste, dhe të gjitha ato i atribuohen vendit tuaj që mbështet Ukrainën, kjo ushtron presion mbi mbështetjen tuaj për Ukrainën”, tha Olga Lautman, një studiuese e sigurisë, e specializuar për krimin ndër-organizativ dhe operacionet e inteligjencës në Rusi.

NATO prej muajsh ka paralajmëruar për sulmet jokonvencionale të Rusisë në Perëndim, duke thënë se Moska po përdor spiunazh, sulme kibernetike, ndërhyrje në zgjedhje, dezinformim dhe sabotim në përpjekje për të destabilizuar bllokun, për të dobësuar vendosmërinë e tij për të ndihmuar Ukrainën.

Por deri vonë, liderët europianë hezitonin të drejtonin gishtin drejtpërsëdrejti nga Kremlini. Sipas Lautman, Moska është inkurajuar në vitet e fundit, sepse ajo rrallë mban përgjegjësi.

Vetëkënaqësia për sulmet ruse shkon prapa të paktën në vrasjen e Aleksandër Litvinenkos në Londër në vitin 2006. Ish agjenti rus, i kthyer në kritik të Kremlinit, u helmua nga një izotop i rrallë radioaktiv, polonium-210, në atë që Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut tha se ishte një sulm shtetëror nga Rusia, sipas deklaratave të mëtejshme të Lautman. Kremlini gjithsesi e ka mohuar akuzën.

Glushkov, një tjetër kritik i Putinit, jetonte në Mbretërinë e Bashkuar pasi iu dha azil politik, ai u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Londër në vitin 2018, një javë pasi Andrei dhe Yulia Skripal u helmuan në Salisbury. Një zëdhënës i Policisë Metropolitane i tha CNN se një ekzaminim pas vdekjes zbuloi se ishte mbytur dhe se një hetim për vrasje i udhëhequr nga detektivë nga Komanda Kundër Terrorizmit të MET është në vazhdim. Asnjë arrestim nuk është bërë dhe asnjë motiv nuk është vënë në dukje.

Moska nuk ka marrë përgjegjësinë për asnjë nga sulmet dhe nuk iu përgjigj kërkesës së CNN për koment, por presidenti rus Vladimir Putin e ka bërë të qartë se ai e sheh luftën në Ukrainë si pjesë të një konflikti më të gjerë me NATO-n dhe se qeveria ruse e sheh qeverinë në Kiev si një përfaqësues të Perëndimit. Dhe me çdo rritje të ndihmës perëndimore për Ukrainën, qoftë përmes dërgesave të reja të armëve, apo vendosjes së sanksioneve të reja ndaj Rusisë, Kremlini ka rritur konkurrencën dhe sulmet ndaj Perëndimit.

Përfundimet tona janë se pasi Rusia ka kaluar dekada duke testuar reflekset e infrastrukturës ushtarake dhe politike të Perëndimit, tani ka kaluar në kundërsulm, duke zbatuar masa sabotazhi të gjerë.

Sulmi në fabrikën e General Dynamics është operacioni më i guximshëm i “Orkestrës së Kuqe”, në kuadrin e luftës hibride të pashpallur kundër Perëndimit, e cila, me dërgimin e armëve në Ukrainë, nuk lejon që lufta të përfundojë me një fitore për Rusinë në fushë.

Është vënë në dukje gjithashtu nga mast.al se seria e thyerjeve të infrastrukturës civile në Finlandë po testohet aktualisht nga “Orkestra e Kuqe”, e cila pasi ka nxjerrë përfundimet e saj për cënueshmërinë e objekteve në vendet nordike, do të ndërmarrë sulme më serioze, siç ishte ky në objektin e fabrikës General Dynamics.

Në fund të fundit, vendeve nordike, pasi tashmë janë anëtarësuar në NATO, u mungon arkitektura e sigurisë në infrastrukturë, duke i bërë sulmet e ardhshme nga agjentët e Kremlinit thjesht një akt veprimtarie rutinë.

Previous Story

E djathta e Farage në Britani, në Vendin e Tretë, 17% në 20 Ditë – Partia Laburiste Dominuese me 39%!

Next Story

Rusët Goditën Bazën e Gardës Kombëtare të Ukrainës në Kiev, Duke Shkaktuar Tronditje! (Video)

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është