50 Shtetet e Para në Botë me PBB-në (GDP) më të Lartë për Frymë

Nr.ShtetiViti 2019Viti 2020
1Luksembourg113,196116,727
2Zvicër83,71786,674
3Irelandë77,77180,265
4Makao81,15280,065
5Norvegji77,97578,333
6Katar69,68870,737
7Shtetet e Bashkuara65,11267,427
8Islandë67,03766,602
9Singapor63,98764,829
10Denimarkë59,79561,733
11Hollandë52,36853,873
12Australi53,82552,952
13Suedi51,24251,892
14Austri50,02351,330
15Finlandë48,86950,774
16Hong Kong49,33450,460
17Gjermani46,56447,992
18San Marino47,28047,932
19Kanada46,21347,931
20Belgjikë45,17645,980
21Izrael42,82344,474
22Japoni40,84743,043
23Francë41,76142,644
24Zealandë e Re40,63442,084
25Mbretëri e Bashkuar41,03040,392
26Emiratet e Bashkuara Arabe37,75037,375
27Itali32,94733,431
28Bahamas33,26133,286
29Puerto Riko31,53832,100
30Maltë30,65032,019
31Korea31,43131,246
32Spanjë29,96130,734
33Kuvait29,26728,883
34Qipro27,72028,627
35Brunei Darussalam27,87128,397
36Slloveni26,17027,452
37Aruba25,97626,469
38Taivan Provincë e Kinës24,82825,526
39Bahrain25,27325,507
40Estoni23,52424,803
41Republika Çeke23,21424,569
42Portugali23,03123,731
43Arabia Saudie22,86522,533
44Greqi19,97420,845
45Republika Sllovake19,54820,495
46Lithuani19,26720,355
47Letoni18,17219,105
48Shën Kitts & Nevis18,24619,024
49Antigua & Barbuda18,10918,887
50Hungari17,46318,535

Jemi shumë të varfër, ndërsa kemi pranë shtetet më të pasura në botë, mes tyre edhe fqinjët e përjetshëm dhe të përherëshëm gjeografikë, Italinë dhe Greqinë.

Por qeverisjet, shqiptarët i kanë çuar tutje tëhu përsa i përket Partnerëve Strategjikë dhe sot renditemi ndër vendet e fundit globalisht, për të ardhura për frymë.

#QuoVadis

3 Comments

 1. First off I would like to say great blog! I had a
  quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting
  my ideas out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Many thanks!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

USA: Arrestohet Vajza e Kryebashkiakut Majtist të New York në Protestat e Dhunshme

Next Story

Trump Thyhen Heshtjen!

Latest from Info