Kandidati Majtist J.Biden i Kërkron Ndjesë Sërbisë për Bombardimet e NATOs në 1999!

Ish Zëvendës-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ka ngushëlluar familjet e sërbëve të vrarë gjatë bombardimeve të NATOs mes Forcave Ajrore, përgjatë konfliktit në Kosovë, në vitin 1999.

Ky koment i Biden është bërë në datën 16 gusht 2016, pas disa bisedimesh të tij në Beograd me ish Kryeministrin e Sërbisë Aleksander Vucic. Ky është reagimi i parë i këtij lloji, një reagim i përulur, i një politikani të rangut më të lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Sërbi.

Shtetet e Bashkuara drejtonin Forcat e NATOs për 11 javë luftë dhe bombardime në ish-Jugosllavi, duke detyruar forcat sërbe që të tërhiqeshin përfundimisht nga Kosova në qershor të vitit 1999.

(RFE/RL’s Balkan Service) Jugosllavia nën udhëheqjen e diktatorit Slobodan Milošević kreu akte genocidi kundër shqiptarësh kosovarë të pafajshëm, kundër kroatësh dhe boshnjakësh.

Referuar Qendrës Ndërkombëtare për Drejtësi Tranzitore (International Center for Transitional Justice), luftimet në Jugosllavi u morën jetën 140 mijë njerëzve.

***

Por ja që Biden, kandidati i sotshëm për President, kur ka qënë ish zëvendës President u paska kërkuar ndjesë sërbëve dhe ka ngushëlluar familjet e të vrarëve.

Një lajm ky për komunitetin shqiptar dhe shqiptaro-kosovar në SHBA, një pjesë e të cilit janë ende të afektuar me të majtën amerikane dhe sot me kandidatin amnezik, por dikur dinak dhe të pafytyrë, Joe Biden.

https://video.wixstatic.com/video/5a7cb4_8b465787c4de4603a3013b030ada6286/720p/mp4/file.mp4

1 Comment

  1. Serbet jane miq te Obames, kjo dihej. E majta hipokrite luan vetem per vota, ata po shesin dhe shkaterrojne vete Ameriken per pushtet, pra vendin e vet, jo me neve. P Demokrate Amerikane eshte marre peng nga ekstremistet e majte, nga hipokrizia, dhuna dhe pabesia qe i karakterizon.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

SHBA: Sondazhi i Fundit, Trump me Diferencë të Madhe Përkundrejt Kandidatit Biden

Next Story

Ankaraja: "Macron Është Kriminel Lufte"!

Latest from Info