Mitsotakis Priti për Dy Ditë në Banesën e tij në Kretë, Sekretarin e Shtetit Pompeo! (Video)

Çifti Pompeo u largua sot nga banesa e familjes Mitsotakis, në Hania të Kretës, ku qëndroi për dy ditë, pas vizitës zyrtare në Selakin dhe takimit me Ministrin e Jashtën grek N. Dendias.

Kryeministri grek Mitsotakis dhe bashkëshortja e tij, Mareva, mikpritën për dy ditë Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe bashkëshorten e tij Susan në banesës e atit të tyre Konsantinos Mitsotakis.

Është diçka e pazakontë dhe jashtë protokollit zyrtar, që një përfaqësues i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës të qëndrojë për disa ditë në banesën private të një kryeministri të një vendi tjetër.

Duhet të presim për të parë nëse kjo është shenja e parë që tregon konsolidimin e marrëdhënieve mes dy shteteve, apo edhe ndryshimin e trajektores së Qeverisë Greke në politikën e saj të jashtme, si vend anëtar i Bashkimit Europian.

Sipas portalit “flashnews”, pasditen e së hënës Mike Pompeo dhe Kyriakos Mitsotakis së bashku me bashkëshortet e tyre, darkuan në banesën e kryeministrit grek në një klimë të ngrohtë dhe më shumë se miqësore.

Pas dy ditë qëndrimi në Kretë, në banesën e kryeministrit grek, sot në mëngjes Sekretari i Shtetit Pompeo u largua nga banesa e kreut të Qeverisë Greke drejt aeroportit, për të vazhduar turin e vizitave të tij në Romë të Italisë. Veçse në Romë, mesa informohemi nuk do të qëndrojë në banesën e kryeministrit italian.

Falenderimet e përzemërta për mikpritjen, ishin të shumta nga çifti Pompeo për çiftin kryeministror grek Mitsotakis, teksa largoheshin nga Kreta.

***

Për këtë vizitë që habiti të gjithë kryetarët e shteteve europiane, reagime të ashpra lëshoi Turqia, kurse sulme reale politike dhe ekonomike pranoi sot Greqia nga Kancelarja Merkel.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Pas Vizitës së Pompeo në Greqi, Merkel Sulmon Greqinë & Lëvdon Turqinë: "E Shkëlqyer Puna e Turqisë - Turp për Gjithçka Pamë në Lesvos - Greqi"!

Next Story

Merkel: Thirrje për Lockdown Rajonalë!

Latest from Info

Melina Merkuri

Personaliteti Melina Merkuri u dallua jo vetëm si aktore, por edhe si politikane me luftën e