Marrëveshje Shqipëri – Turqi për Fuqizimin e Marrëdhënieve Strategjike!

/

Turqia dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje për fuqizimin e marrëdhënieve bilaterale në nivel marrëdhënieje bashkëpunimi strategjik, këtë bëri publike Presidenti Turk Erdogan.

Vizita e papritur e Kryeministrit shqiptar Edi Rama në Turqi nuk duket të jetë aspak rastësore, edhe pse kundër Turqisë janë vendosur thuajse të gjitha shtetet e Bashkimit Europian.

Në qendër të bisedimeve mes Erdogan dhe Rama ka qënë çështja e përcaktimit të kufijve detarë me Greqinë dhe ndërtimi i banesave për banorët e dëmtuar nga tërmeti në Durrës (2019), sipas premtimit të Erdogan.

Njoftimi turk nënvizon se në axhendën e takimeve të përfaqësive të dy vendeve, ata do të fokusohen në zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare, si dhe në marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve.

A po i paraprin ndonjë zhvillimi Rama me këtë vizitë dhe këtë marrëveshje? Apo sërish, përpara zgjedhjeve parlamentare, si edhe në vitet 2013 dhe 2017 viziton Turqinë dhe Erdoganin dhe merr mbështetjen që i nevojitet nga Sulltani?

Partneri strategjik i Shqipërisë që “shikon” drejt Europës është Turqia anadolle. E çfarë mund të themi më shumë! Gjithçka flet, ulërin!

Trumpi në Adriatik, koka në Stamboll! Katarë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Beteja Sapo Ka Filluar - Amerikanët Votuan TRUMP!

Next Story

Shikoni LIVE nga Uashington, Presidenti Trump!

Latest from Info