Gjermani: Drejt Shtetëzimit Kompania më e Madhe e Gazit në Europë

Për të parandaluar kolapsin e sistemit energjetik ndërmerren hapa neokomunistë shtetëzimi.

Qeveria gjermane do të rrisë aksionet e saj tek importuesi më i madh europian i gazit natyror, kompania “Uniper” me më shumë se 50%, duke mos përjashtuar mundësinë e një shtetëzimi të plotë, për të parandaluar kolapsin e sistemit energjetik.

Importuesi i gazit “Uniper” po përballet me probleme financiare.

Për shkak të rritjes së shpejtë të çmimeve të gazit natyror në treg, grupi me bazë në Dusseldorf u ndje i detyruar të merrte miliarda kredi nga banka shtetërore KfW.

Disa ditë më parë, Agjencia e Lajmeve “Reuters”, duke cituar informacione konfidenciale, raportoi se kompania mund të ketë nevojë për mbështetje të mëtejshme shtetërore dhe tani shteti është gati ta shtetëzojë atë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Rusët "Djegin" Sërish Qendrat e Prodhimit të Energjisë - Ngrijnë Sulmet Ukrainase

Next Story

Papa Kritika Patriarkut të Moskës - Kisha Ruse: "Mos Shtrembëro Ngjarjet!"

Latest from Info