Bjellorusi: Përqëndrim Forcash Ushtarake Ruse – Zbarkuan MiG-31

/

Në Bjellorusi po bëhet përqendrim shumë i madh forcash ruse. MiG-31 me raketa Kinzhal zbarkuan gjithashtu.

A po i vjen fundi një përplasjeje?

I paprecedent është përqendrimi i forcave ruse në territorin e Bjellorusisë, pasojë e marrëveshjes mes Moskës dhe Minskut për vendosjen e përbashkët të forcave ushtarake në Ukrainë, që do të thotë se Bjellorusia po hyn në luftë, në anën e Rusisë dhe ky është vetëm një lajm i keq për ukrainasit dhe NATOn.

Të paktën 10.000 trupa ruse kanë mbërritur në Bjellorusi, së bashku me qindra automjete të blinduara dhe pajisje mbështetëse, ndërsa 4 MiG-31 u ulën sot në një bazë ajrore pranë Minskut, duke mbajtur raketa hipersonike mach 10 Kh-47M2 Kinzhal, të cilat janë të pandalshme.

Në videot që panë dritën e diellit, mund të shikoni trenat dhe me dhjetëra kamionë. 2S5 armë kundërajrore Giatsint dhe MT-LB TOMA mbërrijnë në Bjellorusi për të formuar një formacion të ri ushtarak me forcat bjelloruse që shkojnë drejt Kievit.

Simboli i ri i kësaj force është numri “2” brenda një trekëndëshi, në vend të gërmës “Z” të njohur, si të përdorur nga forcat e tjera ruse në Ukrainën lindore.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Britania: Kështu do të Godasim Rusinë

Next Story

Finlanda Kërcënon Rusinë

Latest from Info