Britania: Kështu do të Godasim Rusinë

/

Britania deklaron se do të godasë, nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë. Do të bëhet shkatërrim i arsenalit rus në terren.

Ministria britanike e Mbrojtjes po shqyrton të gjithë skenarët e mundshëm të reagimit. Sesi do të reagojë Londra në rast se Moska përdor armë bërthamore në Ukrainë, kjo çështje po shqyrtohet nga Ministria Britanike e Mbrojtjes, sipas një raporti të “Independent”.

Siç u tha në fazën e parë, një përgjigje me armë bërthamore është e përjashtuar, por kjo do të vijë me armë konvencionale.

Objektivi kryesor i forcave britanike, kryesisht i Forcave Ajrore dhe F-35B, do të jenë, siç raportojnë ekspertët, bazat e lëshimit të raketave bërthamore ruse, por siç theksojnë sado baza që godasin, një përqindje e rendit prej 10% do të mbetet e paprekur, e aftë për të shkatërruar qytete të mëdha si Londra apo Parisi.

“Mbretëria e Bashkuar është vënë në dijeni”, tha Dr. Simon Angelem, një historian ushtarak në “King’s College” në Londër.

“Unë me të vërtetë dyshoj se Mbretëria e Bashkuar tashmë po mendon për përgjigje të mundshme, ky ka qenë mendimi im që nga fillimi i luftës”, deklaroi historiani. Dr. Angelem, si dhe shtoi se “zyrtarët e mbrojtjes kanë për detyrë të vlerësojnë seriozitetin e kërcënimeve ruse dhe të përcaktojnë se çfarë duhet të konsiderohet një paralajmërim i vërtetë për sulmet e ardhshme.

Ka dy shkolla të mendimit për këtë”, tha Dr. Angelem. “Njëra është se Putini është thjesht një gangster në panik, një zëdhënës, Trumpi rus, por pikëpamja tjetër është se ai në fakt është shumë serioz për atë që thotë.

Ky është një shkak për shqetësim për qeverinë, por mund të them se ne tashmë kemi plane të paparashikuara.”

Dr. Angelem tha se nëse Rusia do të përdorte vërtet armë bërthamore kundër Ukrainës, NATO ka të ngjarë të ndiqte një përgjigje të koordinuar në vend që Mbretëria e Bashkuar të vepronte e vetme.

Ai e bëri të qartë se çdo përgjigje bërthamore britanike ishte shumë e pamundur dhe do të ishte vetëm një “zgjidhje e fundit absolute e dëshpëruar” nëse Britania ndjen një “kërcënim të qartë, ekzistencial dhe të menjëhershëm për MB”.

Hamish de Bretton-Gordon, një ish oficer i Ushtrisë Britanike dhe komandant i Regjimentit të Kombinuar Kimik, Biologjik, Radiologjik dhe Bërthamor (CBRN) të Mbretërisë së Bashkuar, ra dakord me Dr. Angelem.

Ai shtoi, megjithatë, se Perëndimi, përfshirë Britaninë e Madhe, duhet të largohet nga “paqartësia strategjike” në lidhje me pasojat e sulmit bërthamor të Kremlinit dhe të jetë më i drejtpërdrejtë në përgjigjen e tij ndaj agresionit të mëtejshëm kundër Ukrainës.

“Armët taktike bërthamore ruse janë raketahedhës dhe janë larg Ukrainës për momentin” tha zoti de Bretton-Gordon.

“Nëse ata do ta përdorin ato armë, do të duhet t’i lëvizin ato armë për disa qindra milje, t’i zhvendosin bombat në avionë dhe pastaj do të shohim.”

Ne duhet t’i themi Putinit: “Nëse filloni t’i zhvendosni këto armë në një vend ku ato mund të përdoren kundër Ukrainës, ne do t’i neutralizojmë ato me mjete konvencionale” shtoi ai.

De Bretton-Gordon paralajmëroi gjithashtu për mundësinë e një “sulmi bërthamor” nga Rusia, i cili mund të përfshijë një goditje në termocentralin bërthamor të Zaporizhja të Ukrainës, objekti më i madh bërthamor në Europë, i cili humbi fuqinë e jashtme dy herë javën e kaluar.

Pas sulmit në Urën e Krimesë, Putin tha se do të shkatërronte furnizimin me energji elektrike të Ukrainës. Pjesa më e madhe e energjisë elektrike të Ukrainës vjen nga energjia bërthamore, kështu që duket se po kërcënon të hedhë në erë termocentralet bërthamore.

Nëse e bëni këtë, nuk do të merrni një shpërthim bërthamor me një armë bërthamore, por mund të infektoheni. Çernobili është një shembull tipik, por ne shpesh flasim për shkallën e Çernobilit.

“Nëse ndodh, një pjesë e madhe e asaj ndotjeje do të vijë në perëndim, sepse këto janë kushtet meteorologjike për momentin, janë në fakt në vendet e NATOs që mund të çojnë në nxjerrjen e Nenit 5, duke krijuar një reagim masiv konvencional të NATOs.”

De Bretton-Gordon, i cili gjithashtu komandonte batalionin CBRN të reagimit të shpejtë të NATO-s, i bëri jehonë deklaratave të shefit të inteligjencës britanike, Sir Jeremy Fleming, se Rusisë po i mbarojnë opsionet e luftës.

Vladimir Putin thotë se ai “nuk po bën bllof” për përdorimin e të gjitha armëve që ka në dispozicion për të mbrojtur tokën ruse.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Turqia Dërgon në Greqi Refugjatë të Zhveshur - Krime

Next Story

Bjellorusi: Përqëndrim Forcash Ushtarake Ruse - Zbarkuan MiG-31

Latest from Info