Çfarë Sjellin Ditët në Vijim në Ukrainë?

/

Urdhërat e njëpasnjëshëm për evakuimin e Ukrainës nga një sërë shtetesh, në ditët dhe orët e fundit, të cilët u kërkojnë qytetarëve të tyre të largohen menjëherë nga vendi, pas tetë muajsh lufte, tregojnë se në ditët në vijim priten zhvillime të rëndësishme dhe të pakëndshme.

E gjithë kjo tregon se shumë lehtë planeti mund të arrijë një gjendje “DEFCON 1”, që nënkupton Luftën e Tretë Botërore dhe përdorimin e armëve bërthamore nga të gjithë, kundër të gjithëve.

Në DEFCON 5 të gjithë janë të qetë, në DEFCON 4 janë relativisht mirë, në DEFCON 3 gjërat janë të tensionuara, në DEFCON 2 jemi vetëm jashtë çmendinës dhe në DEFCON 1 tani më është vonë dhe fillojnë lutjet.

Urdhri kryesor i evakuimit është kinez, pasi Kina dhe Rusia kanë një marrëdhënie strategjike dhe një angazhim të përbashkët për të kundërshtuar agresionin anglosakson (siç e quajnë ata) në të gjithë globin.

Me pak fjalë, për momentin dhe jo vetëm, rusët dhe kinezët ndajnë një vizion strategjik dhe ndajnë informacionin strategjik vazhdimisht dhe pa ndërprerje mes tyre.

“SHBA do t’i përgjigjet çdo përdorimi të armëve bërthamore nga Federata Ruse”, tha këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, pas letrës së evakuimit nga ambasada kineze në Ukrainë, duke treguar edhe një herë se marrëzia në Perëndim ka arritur në zenith!

Njerëzit tani jetojnë në një planet tjetër dhe kanë përshtypjen se nëse do të ketë një luftë bërthamore do të fitojnë, do të jenë të padëmtuar dhe radioaktiviteti amerikan do të jetë “më i mirë” se ai rus.

Njerëzit mendojnë se do të ketë fitues në këtë luftë bërthamore.

“Zoti lind kë të dojë, dhe ai merr” dhe më në fund të gjitha thëniet biblike tentojnë të vërtetohen, ndoshta sepse njerëzimi vërtet është budallepsur.

Në rast se do të ketë një konflikt total bërthamor, 90% e njerëzve do të pushojnë së ekzistuari dhe të mbijetuarit do të përjetojnë situata të “Mad Max”.

Në të njëjtën letër, e vetmja gjë që theksohet është se evakuimi është bërë për arsye sigurie, pasi nivelet e rrezikut janë rritur për shkak të luftës me Rusinë dhe situata në Ukrainë cilësohet si “serioze”.

Në fakt, parashikohet që ata shtetas kinezë që duan të largohen do të kthehen në Kinë së bashku me misionin diplomatik.

Direktiva është dhënë të shtunën dhe i është komunikuar të gjithë shtetasve kinezë që punojnë në Ukrainë dhe banojnë përgjithmonë, ose e kanë vizituar atë për arsye të ndryshme.

Vihet re se në ditët në vijim NATO dhe Rusia do të kryejnë stërvitje bërthamore.

Amerikanët po përpiqen të krijojnë një iluzion në opinionin publik se, nëse do të ketë një luftë bërthamore, ata do të mbijetojnë.

Askush nuk do të mbijetojë as në Rusi, as në SHBA, por në SHBA po bëjnë gjithçka për të mos e besuar.

“Pentagoni dhe komuniteti i inteligjencës amerikane po vëzhgojnë për çdo lëvizje të papritur, ose të pazakontë, të armëve bërthamore të Moskës, gjatë stërvitjeve të Rusisë, të cilat pritet të zhvillohen para fundit të muajit”, sipas disa zyrtarëve amerikanë.

Stërvitja vjetore bërthamore e NATOs fillon sot, ndërsa ajo e Rusisë pritet të zhvillohet në fund të muajit.

Megjithatë, këto janë stërvitje që ishin planifikuar të zhvilloheshin shumë kohë më parë.

“Ne besojmë se retorika bërthamore e Rusisë dhe vendimi i saj për të vazhduar me këtë stërvitje ndërsa është në luftë me Ukrainën, është e papërgjegjshme”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes për CNN.

Stërvitja ruse, e quajtur ‘Grom’, zhvillohet çdo vit, sipas SHBAsë. “Ne presim që stërvitja të zgjasë disa ditë”, tha John Kirby, koordinator i komunikimeve strategjike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare. “Stërvitja do të përfshijë lëshimin e raketave dhe vendosjen e aseteve strategjike.”

Mobilizime të tilla të forcave bërthamore që simulojnë një situatë DEFCON 1 i kemi parë që nga viti 1962, gjatë krizës së raketave Kubaneze.

Është mirë të kujtojmë pesë fazat e DEFCON-it që vendosim në një rend marrëdhëniet e tre superfuqive (kryesisht SHBA dhe Rusia, pasi Kina është qartësisht një fuqi bërthamore shumë më e vogël se të dyja) dhe sesi nga faza e paqes mund të gjendemi në “Portat e Ferrit”.

DEFCON 5
FIKEM
Gjendja më e ulët e gatishmërisë.
Gatishmëri normale.

DEFCON 4
MARR DYFISH
Rritja e monitorimit të inteligjencës dhe rritja e masave të sigurisë.
Gatishmëria mbi normalen.

DEFCON 3
SHTËPIA RRETHORE
Rritja e gatishmërisë së forcës mbi atë që kërkohet për gatishmërinë normale.
Forcat Ajrore janë gati për mobilizim në 15 minuta.

DEFCON 2
RIPTA E SHPEJTË
Hapi tjetër është lufta bërthamore.
Forcat e armatosura gati për t’u vendosur dhe angazhuar në më pak se gjashtë orë.

DEFCON 1
PISTOLA NË DUAR
Lufta bërthamore është e afërt, ose tashmë ka filluar.
Gatishmëri maksimale. Përgjigje e menjëhershme.

Stërvitja e NATOs

Të hënën (17/10), sot domethënë, NATO filloi stërvitjen e saj vjetore bërthamore, të njohur si ‘Mesdita e Qëndrueshme’, me SHBAnë mes 14 vendeve që marrin pjesë.

Është kryer çdo vit për më shumë se një dekadë, sipas Pentagonit.

Stërvitja përfshin avionë luftarakë të aftë për të mbajtur koka bërthamore, por nuk do të ketë armë të vërteta.

SHBA do të sigurojë bombardues B-52 që do të fluturojnë nga Baza e Forcave Ajrore Minot në Dakotën e Veriut.

Zona kryesore e stërvitjes do të jetë më shumë se 625 milje nga Rusia. Qëllimi është të sigurohet që parandalimi bërthamor i NATOs të mbetet “i besueshëm, efektiv dhe i sigurt”, tha zyrtari i mbrojtjes amerikane.

Sipas NATOs, deri në 60 avionë do të marrin pjesë, duke përfshirë avionë luftarakë të avancuar, avionë vëzhgimi dhe cisterna. Fluturimet do të kryhen mbi Belgjikë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Detin e Veriut.

Monitorim nga afër i stërvitjes ruse.

Tensioni mbi Ukrainën do të thotë se do të ketë edhe më shumë kontroll mbi stërvitjen ruse.

Stërvitja pritet të fokusohet në armët strategjike, që do të thotë teste të sistemeve të raketave balistike, për të cilat Rusia do të duhet të njoftojë paraprakisht sipas traktatit përkatës.

Zyrtarët e NATOs dhe SHBAsë thanë se janë të bindur se do të jenë në gjendje të monitorojnë me saktësi çdo aktivitet bërthamor rus gjatë stërvitjes.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

11 Vende Plus Italia Largojnë Qytetarët e tyre nga Kievi

Next Story

Komandanti i Përgjithshëm Rus: "Do ta Rrafshoj Ukrainën!"

Latest from Info