Francë: Protesta, Polici & Dhunë

/

Franca është përfshirë nga protesta të qytetarëve në qytetet kryesore të saj, të cilët po protestojnë për krizën ekonomike, krizën energjitike, për situatën e luftës dhe po kërkojnë largimin e Presidentit Makron, si dhe ngritjen e pagave të tyre në nivelet e rritjes së inflacionit.

Rrugët e Parisit janë kthyer në fushëbetejë ku dhjetra mijëra qytetarë janë përplasur me forcat policore të cilët përveç gazit lotsjellës, kanë ushtruar dhunë mbi qytetarët. Protestuesit kanë thyer xhamaritë e disa bankave dhe institucioneve.

Protestuesit deklarojnë se protestat nuk do të ndalin, derisa Makron të largohet dhe krizës artificiale ekonomike t’i jepet fund.

Protestuesit thonë se janë tejet të acaruar me situatën dhe se nuk do të lejojnë askënd që t’u cënojë jetesën dhe mirëqënien.

Why the French are protesting
Violence erupts in May Day protests in Paris, marchers criticize Macron |  Thai PBS World : The latest Thai news in English, News Headlines, World  News and News Broadcasts in both Thai
French police crack down on May Day rallies - World Socialist Web Site

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Europa që Burgos Lirinë

Next Story

1982, si Sot - Tragjedia në Stadiumin e Moskës

Latest from Info