Putin Shpalli Ligjin e Luftës në 4 Republikat e Inkorporuara

Putin vendosi një “gjendje rrethimi” dhe shpalli “ligjin e luftës” në katër Republikat e inkorporuara nga Rusia. Kjo do të thotë se autorizon përdorimin e çdo arme, qoftë edhe bërthamore, nga mbrojtësit e territorit rus.

Në një zhvillim dramatik të minutës së fundit, presidenti rus Vladimir Putin, në një takim të Këshillit të Sigurimit të Rusisë miratoi shpalljen e “ligjit ushtarak” në 4 ish Rajonet ukrainase që u përfshinë në Rusi dhe i vendosi ato në “gjendje rrethimi”.

Kjo do të thotë se i lejon ushtrisë të zgjedhë edhe përdorimin e armëve bërthamore, nëse kërkohet në rajonet rusishtfolëse të Lugansk, Donetsk, Zaporizhia dhe Kherson.

Kremlini njoftoi hyrjen në fuqi të “ligjit ushtarak” në ato territore, nga mesnata e së enjtes, datë 20 tetor 2022.

Dekreti i lëshuar kufizon lëvizjen brenda dhe jashtë rajoneve ruse në kufi me Ukrainën.

Këto masa kanë të bëjnë me provincat Krasnodar, Belgorod, Bryansk, Voronezh, Kursk dhe Rostov, të cilat kufizohen me Ukrainën, si dhe Krimenë dhe Sevastopolin, të cilat Rusia i aneksoi në vitin 2014.

Duke folur me anëtarët e Këshillit të tij të Sigurimit në një fjalim televiziv, Putin urdhëroi gjithashtu qeverinë të ngrejë një Këshill të Posaçëm Koordinues të udhëhequr nga kryeministri Mikhail Mishustin, për të punuar me Rajonet e Rusisë, për të nxitur përpjekjet e luftës të Moskës në Ukrainë.

Putin tha se masat që ai urdhëroi do të rrisin stabilitetin e ekonomisë, industrisë dhe prodhimit për të mbështetur biznesin rus në Ukrainë.

“Ne po punojmë për të zgjidhur misione shumë komplekse, në shkallë të gjerë, për të siguruar një të ardhme të besueshme për Rusinë, të ardhmen e popullit tonë”, tha Putin ndër të tjera.

U urdhërua largimi i civilëve nga qyteti i Khesona dhe fortifikimi i tij.

Problemi më i madh në një konflikt ushtarak janë gjithmonë civilët dhe në këtë kontekst për të qenë në gjendje të përdorin fuqinë e një ushtrie në maksimum potencialin e saj, ata duhet të evakuohen civilët, thonë autoritetet ruse.

Rreth 50,000 deri në 60,000 njerëz po zhvendosen nga Kherson në Rusi dhe në bregun e majtë të Dnieper, njoftoi Agjencia Shtetërore Ruse e Lajmeve TASS, duke cituar një zyrtar rus, ndërsa forcat ruse fortifikuan qytetin.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Anthony Fauci Financoi Krijimin e Një Virusi të Ri Vdekjeprurës

Next Story

"Bomba" nga Bill Gates për Europën

Latest from Info