Liz Truss Jep Dorëheqjen

Kryeministrja britanike Liz Truss dha dorëheqjen, duke thyer çdo rekord politik.

Konservatorët e shpenzuan shpejt kapitalin politik të BREXIT. Boris Johnson humbi për shkak të politikës së tij ndaj COVID-19 dhe Truss për shkak të papërshtatshmërisë!

Kryeministrja britanike Liz Truss theu çdo rekord politik, pasi pak kohë më parë dhe brenda vetëm 44 ditëve nga posti, njoftoi dorëheqjen.

Tashmë ish kryeministrja është politikania me shërbimin më të shkurtër në Mbretërinë e Bashkuar.

Pas takimit të saj me kryetarin e Komitetit të vitit 1922, i cili është përgjegjës për punët e brendshme, Sir Graham Brady, Truss njoftoi publikun se po largohej nga detyra.

Në të njëjtën kohë, ai njoftoi se kishte folur me Mbretin Charles III për ta informuar atë se po jepte dorëheqjen si lider i Partisë Konservatore.

Në fjalët e saj jashtë “Downing Street” ajo tha: “Unë e pranoj, duke pasur parasysh situatën, se nuk mund ta përmbush mandatin për të cilin jam zgjedhur nga Partia Konservatore”. Siç tha, ajo mori detyrën “në një periudhë të paqëndrueshmërisë së madhe ekonomike dhe ndërkombëtare”.

Qeveria e Liz Truss po zgjatej me orë dhe pas dymbëdhjetë vjetësh në pushtet, Partia e saj dukej e paaftë për të rënë dakord për një pasardhës.

Në një letër, njëqind deputetë konservatorë kishin kërkuar largimin e saj të menjëhershëm nga drejtimi i partisë në pushtet dhe natyrisht nga kryeministria.

Shumica e deputetëve konservatorë kurrë nuk e deshën atë pasi ajo mori vetëm 113 vota nga gjithsej 355 kur u zgjodh në kryesinë e partisë.

Kryeministrja konservator ka marrë përgjegjësinë e plotë për kaosin politik që ka mbizotëruar javët e fundit në Britani, në një kohë kur gjendja në tregje është e zymtë.

Sondazhi i YouGov kishte treguar qartë derën e daljes për kryeministrin britanik. Katër nga pesë konservatorët besonin – dhe ende besojnë – se kryeministrja L. Truss nuk po bën një punë të mirë qeveritare, me 55% që besonin se ajo duhet të largohej menjëherë nga posti i saj.

Në të njëjtën kohë, vetëm 38% e konservatorëve donin që ajo të qëndronte në Downing Street.

Megjithatë, surpriza e madhe në sondazh është se paraardhësi i saj, Boris Johnson, po shfaqet si zgjedhja e preferuar për ta zëvendësuar atë.

32% e konservatorëve thonë se B. Johnson duhet të jetë pasardhësi i saj me 23% që votuan për Rishi Sunak dhe 10% për Sekretarin e Mbrojtjes Ben Wallace.

E gjithë letra e saj e dorëheqjes.

“Kam marrë detyrën në një kohë paqëndrueshmërie, si në aspektin ekonomik, ashtu edhe në atë ndërkombëtar. Familjet dhe bizneset ishin të shqetësuara sesi do të paguanin faturat e tyre, lufta e paligjshme e Putinit në Ukrainë kërcënon sigurinë e të gjithë kontinentit tonë dhe vendi ynë është shtrydhur nga rritja shumë e ulët ekonomike. Unë u zgjodha nga Partia Konservatore me një mandat për ta ndryshuar atë.

Ne kemi pasur sukses në faturat e energjisë dhe shkurtimet e Sigurimeve Kombëtare. Dhe vizioni ynë ishte një ekonomi me taksa të ulëta dhe me rritje të lartë që do të përfitonte nga liritë e Brexit.

E pranoj, megjithatë, duke pasur parasysh situatën, se nuk mund ta kryej mandatin me të cilin jam zgjedhur nga Partia Konservatore. Prandaj fola me Mbretin dhe e informova se po jap dorëheqjen si kreu i Partisë Konservatore.

Këtë mëngjes takova kryetarin e “Komisionit 1922”, Sir Graham Brady. Kemi rënë dakord që të ketë zgjedhje lidershipi, të cilat do të përfundojnë brenda javës së ardhshme.

Kjo do të sigurojë që ne të qëndrojmë në rrugën e duhur për të zbatuar planet tona fiskale dhe për të ruajtur stabilitetin ekonomik dhe sigurinë kombëtare të vendit tonë. Unë do të qëndroj si kryeministër derisa të emërohet një pasardhës. Faleminderit.”

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Raporti i Marco Polo Shkatërron Familjen Biden

Next Story

Moska Mendon Ndërprejen e Marrëdhënieve Diplomatike me Vende të NATO & BE

Latest from Info