Replika SHBA – Rusi / Degradon Retorika

/

SHBA i drejtohet Rusisë: “Nëse rrëzoni satelitët, ne do të sulmojmë”.

Rusia: “Guxoni dhe ne do t’ju shndërrojmë në hapësirë detare”.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë tha se rusët kanë zhvilluar teknologji antisatelitore.

“Çdo sulm ndaj infrastrukturës amerikane do të përballet me një përgjigje të ashpër”. Shtëpia e Bardhë e paralajmëroi këtë pasi një zyrtar i lartë i Ministrisë së Jashtme ruse tha se satelitët komercialë perëndimorë mund të jenë “shënjestra legjitime” të Rusisë, nëse përfshihen në luftën e Ukrainës.

Rusia paralajmëroi sot se mund të sulmojë satelitët komercialë perëndimorë në “hakmarrje” kundër SHBAsë dhe aleatëve të saj, duke i përdorur ato për të ndihmuar përpjekjet luftarake të Ukrainës.

John Kirby, një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë, u tha gazetarëve se ka prova, të cilat sipas tij dihet që rusët po kërkojnë të zhvillojnë teknologji antisatelitore.

Në përgjigje të kësaj, televizioni shtetëror rus raportoi se: “Nëse SHBAja do të fillonte një sulm të parë bërthamor në Rusi në vend të Shteteve të Bashkuara, do të kishte një ngushticë të re detare”.

Fuqia bërthamore e Rusisë është katër herë më e madhe se ajo e SHBAsë dhe aleatëve të saj, në raport me madhësinë e secilit vend dhe objektivat që do të goditen.

E njëjta gjë vlen edhe për Britaninë: do të fundosej në Oqeanin Atlantik.

Duhet t’i bëjmë ata të mendojnë logjikisht dhe të kthellojnë mendjet. Ky nuk është shantazh bërthamor. Kjo është me të vërtetë ajo që ne do të bëjmë nëse sulmohemi”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

SHBA Po Përgatit Përshkallëzimin e Luftës

Next Story

Rusia Mendon të Stopojë Furnizimin me Grurë

Latest from Info