Humbje e Ukrainasve në Zaporizhia – Përparim Rus në Donbass

/

Përplasje në shkallë të gjerë, me shumë humbje e ukrainasve në Zaporizhia. Paralelisht rusët përparojnë në Donbass, kapin Majorsk dhe Opitne, si dhe kanë rrethuar Avdeeka.

Teksa tërhiqen nga Kherson, në një anë të lumit në pozicion mbrojtës, korrin sukses të madh në Donbass dhe në Zaporizhia, ku rusët rrëzuan një sulm ukrainas në shkallë të gjerë, me 40 tanke, 70 TOMB dhe pajisje të tjera.

Ushtria ruse orët e fundit ka hyrë në qendër të Opitne, në veri të aeroportit të Donetsk. Ky është një sukses i ri i rusëve në Donbass që i afron shumë me rrethimin e Avdeeka. Kjo u parapri nga kapja e Pavlovka dhe hyrja e forcave ruse në Marinka. Sipas informacioneve, forcat e Donetsk “Sparta” kanë hyrë në qendër të Opitne. Vendbanimi aktualisht po pastrohet nga forcat ukrainase sipas një deklarate të komandantit rus.

Rusët raportojnë se ukrainasit kanë lënë pas dokumente të rëndësishme dhe armatim.

Pas kapjes së vendbanimit Opitne, objektivi tjetër është vendbanimi Vodiane. Ukrainasit do të përpiqen atje të krijojnë shpejt një linjë të dytë mbrojtjeje në mënyrë që të vonojnë rrethimin e Avdeeka.

Përveç kësaj, rusët pushtuan edhe vendbanimin Majorsk. Ky është një zhvillim i rëndësishëm pasi ushtria ruse tani mund të sulmojë Dzerzhinsk (Toretsk).

Nga një këndvështrim humanitar, rusët tani mund të kontrollojnë rrjedhën e ujit për banorët në Horlivka dhe Donetsk. Në Maiorsk ka një digë, hapja e së cilës do të rivendosë furnizimin me ujë në kanalin Severskiy Donets-Donbass.

Beteja e madhe dhe përplasja e ukrainasve në Zaporizhia.

Sipas informacioneve të ‘War News’, njësitë e gjashtë brigadave të Forcave të Armatosura të Ukrainës tentuan një sulm në shkallë të gjerë në pozicionet e Forcave të Armatosura të Federatës Ruse në drejtim të Berdiansk dhe Melitopol, i cili përfundoi në tragjedi.

Për t’u theksuar është fakti se, nga pala e Ukrainës brigadat e Azov janë ato më luftaraket, por që gjatë dy javëve të fundit kanë përsuar humbje të mëdha në ushtarë, mjete dhe armatime. Azov nga lumi Dnieper ku pësoi humbjet të rëndësishme, udhëtoi me kamionë civilë dhe të pablinduar për t’u larguar nga fronti i luftës.

Ende mbetet enigmë për disa tërheqja nga njëra anë e lumit në Kherson, të forcave ruse, por Ministria ruse e Mbrojtjes sqaron se tërheqja atje, u bë për të kaluar në pozicion mbrojtjeje, deri në një vendim të dytë për ofensivë. Një vendim për të shpërtuar jetë civilësh dhe ushtarësh dhe për të rihartëzuar dhe riorganizuar ofensivën.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Kërcënim i Hapur Postimi i Fundit i Hakerave Iranianë & Një Foto!

Next Story

Legjitimon Karta e Kombeve të Bashkuara Veprimet e Presidentit Putin?

Latest from Info