Vendet e G20 që Nuk Dënuam Pushtimin Rus – Divergjenca në G20 – Samiti u Nda

/

Për herë të parë në historinë e G20 nuk u bë asnjë foto përkujtimore e liderëve pjesëmarrës. Shumica e vendeve që marrin pjesë në Samitin e G20 në Bali, Indonezi, nënshkruan një komunikatë duke dënuar ashpër luftën e Putin në Ukrainë.

Mirëpo, “ka pasur edhe këndvështrime dhe qëndrime të tjera”, siç sqarojnë burime informacioni në Indonezi, , duke theksuar se për herë të parë në historinë e takimit nuk ka pasur asnjë foto përkujtimore.

Gjashtë vende të mëdha, përkatësisht Kina, Indonezia, India, Brazili, Arabia Saudite dhe Afrika e Jugut vendosën të distancohen nga pjesa tjetër e liderëve që kishin vënë në izolim kreun e diplomacisë ruse, Sergei Lavrov.

Siç raporton ABC, Kina dhe India kanë lidhje të rëndësishme tregtare me Moskën, të cilat janë afruar edhe më shumë që nga pushtimi i Ukrainës nga Putin dhe kanë shmangur me kujdes kritikat ndaj tij.

Vlen të përmendet se shumica e anëtarëve të G20, SHBA dhe aleatët e saj në Europë dhe Azi kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, por Kina, India, Arabia Saudite dhe Afrika e Jugut duket se hezitojnë ta bëjnë këtë. Por edhe Brazili, pavarësisht fitores së Lulës në zgjedhjet presidenciale, preferoi të mos bëhej agresiv ndaj regjimit të Moskës, duke adoptuar politikën e Bolsonaros.

“Delja e zezë” e Samitit G20, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, akuzoi vendet perëndimore nga Bali se po përpiqen të “politizojnë” komunikatën duke kërkuar një dënim të qartë të Rusisë. Në deklaratën e bërë publike, “shumica e anëtarëve dënuan luftën në Ukrainë dhe vuajtjet e mëdha njerëzore” që ajo ka shkaktuar, por ka pasur edhe “vlerësime të ndryshme për situatën dhe sanksionet kundër Moskës”, thekson shtypi amerikan.

“Ndarjet brenda G20-ës për luftën e Putin ndaj Ukrainës mund ta bëjnë lehtësisht këtë Samit të parën në historinë e Samiteve që nuk lëshon një komunikatë të përbashkët”, tha John Kirton, drejtor i kërkimit të G20-ës për Programin e Qeverisjes Globale, me bazë në Toronto.

Fotoja përkujtimore e familjes G20 u anulua këtë vit për herë të parë në historinë e Samitit, sepse shumë liderë refuzuan të fotografoheshin me këdo që përfaqësonte Rusinë.

“Tërheqja e pakushtëzuar nga territoret e Ukrainës”, u kërkua në Samit nga Rusia.

Deklarata, e cila u miratua, thekson se shumica e anëtarëve dënojnë fuqishëm luftën në Ukrainë dhe bëjnë thirrje për “tërheqje të plotë dhe të pakushtëzuar” të Rusisë, megjithatë, siç theksohet nga ‘The Guardian’, ka pasur pikëpamje të tjera.

G20 arriti në përfundimin se “përdorimi ose kërcënimi i përdorimit të armëve bërthamore është i papranueshëm. Zgjidhja paqësore e konflikteve, përpjekjet për menaxhimin e krizave dhe diplomacia dhe dialogu janë jetike. Në këtë kohë nuk duhet të ketë luftë”.

Ky është një lloj kapitullimi i Perëndimit përballë Rusisë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Medvedev: "Ajo që Ndodhi në Poloni Tregon se po i Afrohemi një Lufte Botërore" - G20 Kërkon Negociata

Next Story

Pas Vaksinimeve & Lockdown-eve, Vjen Epidemia e Tumoreve!

Latest from Info