The End: “Black Out Kiev, Lviv & 16 Rajone, Pasi Rusia Shkatërroi Rrjetin Energjitik – Black Out Edhe në Moldavi!”

/

Rusia shkatërroi thuajse tërësisht rrjetin energjetik të Ukrainës.

Në errësirë ​​dhe pa ujë Kievi, Lviv dhe 16 rajone të tjera.

Pa energji elektrike, në ‘black out’ edhe Moldavia.

Sulm masiv me raketa në të gjithë Ukrainën.

Ukraina është tani në pikën pa kthim, pasi Rusia shkatërroi sot atë që kishte mbetur nga infrastruktura e saj energjetike.

Tashmë ka ndërprerje të pakontrolluara të energjisë në të gjithë vendin, madje edhe në Moldavi dhe Transnistria. Shumë objektiva u goditën ashpër nga forcat e armatosura ruse.

Më herët, një alarm për sulm ajror u lëshua në të gjithë Ukrainën mes raporteve për shpërthime në vende të ndryshme.

Pa ujë janë Kievi, Kharkiv dhe zona të tjera, si edhe Kishinau, Moldavi. Në Transnistria ka ndërprerje të përgjithshme, e njëjta situatë edhe në pjesën tjetër të Moldavisë.

Presidenti i Moldavisë, Sandu, theksoi se “Rusia e ka hedhur Moldavinë në humnerë” me sulmet e sotme me raketa.

Ka një problem të madh me termocentralet bërthamore.

Njësitë:

*NPP Khmelnytskyi
*NPP Rivne
*NPP i Ukrainës Jugore
*TEC Ladyzhinskaya
Së bashku me NPP-në Zaporizhia të kontrolluar nga Rusia, u shkëputën nga rrjeti elektrik.

Në Kiev, termocentralet TPP-6 dhe PSP u goditën, gjë që çoi në një ndërprerje të energjisë në kryeqytetin ukrainas.

Rusia brenda pak ditësh shkatërroi rrjetin energjetik të Ukrainës. Autoritetet e Kievit do të bëjnë një betejë të madhe kundër kohës dhe dimrit për të rikthyer në funksion disa njësi.

Sulm masiv me raketa ruse.

Të paktën 9 bombardues strategjikë Tu-95 thuhet se kanë lëshuar raketa lundrimi së bashku me anijet luftarake të Flotës së Detit të Zi.

Krahas ndërprerjeve emergjente të energjisë elektrike ka edhe ndërprerje të komunikimit dhe internetit.

Zonat pa energji elektrike janë:

 • Kiev
 • Dnepropetrovsk
  – Krivoy Rog
 • Poltava
  – Zaporizhia
 • Nikolaev
 • Odessa
  – Rivne
 • Khmelnitsky
  – Kremenets-Podolsky
  – Kirovograd
 • Kharkiv
 • Lutsk
  – Çerkasi
 • Chernihiv
 • Sumy
 • Zhytomyr

Shkatërrohen ujësjellësat në zonat:

 • Kiev
 • Sumy
 • Nikolaev
 • Kharkiv
 • Dnepropetrovsk
 • Odessa

Infrastruktura energjetike u godit në zonat e mëposhtme:

▪️ Kiev
▪️ Vyshgorod
▪️ Odessa
▪️ Dnipropetrovsk
▪️ Briri i shtrembër
▪️ Zaporizhia
-Kremence-Podoljsk
▪️ Kirovograd
▪️ Kharkiv
▪️ Fat
▪️ Çerkasi
▪️ Chernigov
▪️ Sumi
▪️ Zhytomyr

Moldavia është gjithashtu në errësirë.

Sulmet ruse në objektet energjetike të Ukrainës kanë shkaktuar “ndërprerje masive të energjisë” në Moldavi, tha zëvendëskryeministri moldav Andrei Spinou.

“Si rezultat i bombardimeve ruse të sistemit energjetik të Ukrainës në orën e fundit, ne kemi ndërprerje masive të energjisë në të gjithë vendin”, tha Spinou në një postim në Facebook. Moldavia tashmë po përballej me probleme të mëdha energjetike nga lufta në Ukrainë.

“Errësirë ​​masive në Moldavi pas sulmit të sotëm rus ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës”, shkroi në Twitter Spinou, i cili është edhe ministër i infrastrukturës.

“Moldelectrica OST (Operatori i Sistemit të Transmetimit), po punon për të rilidhur furnizimin me energji elektrike në më shumë se 50% të vendit” shtoi ai. Vendi është në kufi me Ukrainën dhe është i lidhur me rrjetin e saj elektrik.

Si policia moldave, ashtu edhe “Premier Energy”, një kompani moldave që furnizon me energji elektrike pjesën jugore dhe qendrore të vendit, u kërkuan njerëzve të qëndrojnë të qetë dhe të marrin masa paraprake.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

"Demokrati" Zelenski i Kërkon Macron të Ndërpresë Transmetimin e Kanaleve Ruse nga Sateliti Eutelsat

Next Story

Çfarë Kurth i Ngritën Rusët Kryeministrit Polak? Satirë Moskovite në Kohë Lufte (Video - Audio)

Latest from Info

Melina Merkuri

Personaliteti Melina Merkuri u dallua jo vetëm si aktore, por edhe si politikane me luftën e