Ukrainasit Evakuojnë Kherson në Kohë Rekord

/

Ukrainasit po evakuojnë Kherson në kohë rekord, teksa është pa energji elektrike dhe pa ujë, si dhe po përballen me sulme të vazhdueshme ruse.

Qyteti po kthehet në një zonë neutrale, qytet fantazmë. Edhe disa banorë të mbetur janë duke u larguar prej tij.

Regjimi i Kievit urdhëroi evakuimin e Khersonit nga disa mijëra banorë që mbetën nga një popullsie prej 330.000 banorësh në fillim të marsit, kur qyteti u çlirua nga rusët dhe iu bashkua federatës ruse në një referendum në fund të shtatorit dhe më pas u evakuuan, në kontekstin e tërheqjes së ushtrisë ruse.

Tani vetë ukrainasit po evakuojnë të gjithë banorët e mbetur në qytet, vetëm dy javë pasi rusët u tërhoqën prej tij.

Regjimi ukrainas dha urdhrin për t’u larguar pasi nuk mund të grumbullojë forca për të mbajtur qytetin dhe preferon ta kthejë atë në një qytet fantazmë, një zonë tampon.

Forcat ruse në anën tjetër të lumit Dnieper kanë filluar bastisjet dhe qyteti është përgjithmonë në pamundësi për të qenë i jetueshëm pasi nuk ka as ujë dhe as energji elektrike.

Forcat speciale të komandove ruse goditën objektivat ukrainas gjatë natës dhe në mëngjes. Ndërsa raketat ruse goditën objektivat e paracaktuara ushtarake.

Evakuimi ukrainas i qytetit po vjen shumë më shpejt nga sa e prisnin edhe vetë rusët.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Bjellorusi: Vdes Ministri i Jashtëm - Shkarkohet Komandanti i Forcave Ajrore

Next Story

Si e Shohim Rozën Kur Ajo Nuk Ekziston Si Ngjyrë?

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është