Bjellorusi: Vdes Ministri i Jashtëm – Shkarkohet Komandanti i Forcave Ajrore

/

Spastrim i “perëndimorëve” para përfshirjes ushtarake të Bjellorusisë në Ukrainë. Ministri i Jashtëm ka vdekur dhe është shkarkua nga detyra Komandanti i Forcave Ajrore.

Gjermania dhe NATO po diskutojnë vendosjen e ‘Patriots’ në tokën ukrainase!

Përfshirja ushtarake e Bjellorusisë në sulmin e ri të planifikuar nga ushtria ruse në Ukrainën Perëndimore dhe në Kiev është mbyllur.

Dje në rrethana të paqarta vdiq ministri i Jashtëm properëndimor i vendit, ndërsa dy ditë më parë u shkarkua nga detyra Komandanti i Forcave Ajrore dhe Forcave të Mbrojtjes Ajrore të Bjellorusisë, Gjenerali Igor Golub.

Mackaj ishte 64 vjeç dhe ishte kreu i diplomacisë bjelloruse që nga viti 2012.

Në mes të javës ai kishte marrë pjesë në takimin e Organizatës së Traktatit të Mbrojtjes Kolektive, një aleancë ushtarake e disa ish Republikave Sovjetike, në Jerevan.

Të hënën ai ishte planifikuar të takohej me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov. Të premten, ai u takua me Nuncin Apostolik në Minsk, Kryepeshkopin Ande Joziç, sipas faqes së internetit të ministrisë.

Përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 dhe protestave masive antiqeveritare, Mackaj ishte një nga pionierët e përpjekjeve për të përmirësuar marrëdhëniet e Bjellorusisë me Perëndimin, ndërsa kritikoi Rusinë.

Megjithatë, ai ndryshoi papritur qëndrimin e tij kur nisën protestat, duke thënë se ato po nxiteshin nga agjentë perëndimorë.

“Jemi të tronditur nga raportet për vdekjen e kreut të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Bjellorusisë, Vladimir Mackaj”, tha përmes Telegramit përfaqësuesja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Informacionet tregojnë se bëhet fjalë për spastrimin e forcave bërthamore perëndimore në Bjellorusi përpara fillimit të sulmit të ri rus.

Politikani 64-vjeçar, ish oficer i inteligjencës ishte shumë i afërt me Perëndimin. Qarqet ruse në Bjellorusi e quajtën atë falangën e 5-të.

Ai kishte marrë përsipër barrën e kontakteve me BE-në për vite me radhë, ndërsa paralajmëroi publikisht për planet ruse për të nënshtruar Bjellorusinë. Sipas rusëve, ai përveç se ishte properëndimor, ishte edhe një pasardhës i mundshëm i Lukashenkos.

Dislokimi i ‘Patriots’ në tokën ukrainase – Gjermania në bisedime!

Në të njëjtën kohë, Gjermania po hap një dritare për dërgimin e njësive gjermane ‘Patriot’ në territorin ukrainas, pas një kërkese nga Polonia.

“Ne po diskutojmë me aleatët tanë sesi të trajtojmë propozimin e Polonisë”, u tha gazetarëve një zëdhënës i qeverisë në Berlin.

Berlini i ofroi Varshavës sistemin antiajror ‘Patriot’ pasi një raketë goditi territorin polak në kufirin me Ukrainën. Më pas, Ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Błaszczak, i kërkoi Gjermanisë që të dërgonte këto njësi në Ukrainë, në vend të Polonisë.

Reagimi i NATO-s

Në të njëjtën kohë, NATO nuk duket se pajtohet me propozimin e Gjermanisë.

Në veçanti, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi se vendosja e ‘Patriots’ duhet të jetë një vendim i vendeve, pasi të merren parasysh rregullat në lidhje me përdoruesin përfundimtar. “Vendimet e veçanta për sistemet speciale janë vendime kombëtare” u tha ai gazetarëve.

“Ndonjëherë ka marrëveshje me përdoruesit e fundit dhe gjëra të tjera, kështu që duhet të ketë konsultime me aleatët e tjerë. Por, në fund të fundit, vendimi duhet të merret nga qeveritë kombëtare”, theksoi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Vlen të theksohet se deklaratat e Stoltenberg erdhën pasi Ministrja Gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht tha se vendosja e njësive gjermane ‘Patriot’ jashtë territorit të NATO-s kërkon bisedime paraprake me NATO-n dhe aleatët.

Sistemet Patriot prodhohen nga ‘American Raytheon’.

Nga Varshava, presidenti polak Andrzej Duda tha se ishte vendimi i Gjermanisë se ku do të vendoste njësitë kundërajrore, duke shtuar se do të ishte më mirë për sigurinë e Polonisë nëse ato do të vendoseshin në tokën ukrainase pranë kufirit.

“Nga pikëpamja ushtarake, do të ishte më mirë që ata të vendoseshin në Ukrainë për të mbrojtur edhe territorin polak. Atëherë ata do të jenë në gjendje të mbrojnë në mënyrë më efektive si Ukrainën ashtu edhe Poloninë”, tha Duda gjatë një konference për shtyp në Kaunas, Lituani dhe vazhdoi “por, vendimi i takon palës gjermane”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Shteti-Pronë & Çifçinjtë në Mëditje

Next Story

Ukrainasit Evakuojnë Kherson në Kohë Rekord

Latest from Info