Kina Akuzon SHBA-në për Protestat – Tanket Dolën në Rrugë (video)

/

Udhëheqja e Kinës bëri thirrje për “shtypjen e forcave armike” dhe vendosi gishtin mbi SHBA-në për kryengritjet, ndërsa tanket tashmë dolën në rrugë.

“Zgjohen” kujtimet e Tien An Men.

Pas Iranit edhe Kina është tronditur nga kryengritjet civile që po zhvillohen njëkohësisht në shumë qytete në të gjithë vendin. Kjo rezultoi në dislokimin e tankeve dhe automjeteve të blinduara në rrugët e qyteteve kineze si Shangai, Wuhan dhe Hangzhou.

Lëvizje të tjera bëhen gjatë natës, por në disa raste autoblinda lëvizin nëpër rrugët kryesore gjatë ditës, në një mesazh të qartë të shfaqjes së pushtetit.

Sot organi më i lartë i vendit që mbikëqyr forcat e sigurisë bëri thirrje për “shtypjen e ashpër të forcave armike”, pra të elementëve kriminalë, të cilët i lidh drejtpërdrejt me elementë të huaj.

Zyrtarisht, Kina tani po flet për nxitje rebelimesh dhe tregon se SHBA-të i vënë flakën marrëdhënieve mes dy vendeve.

Në Shangai dhe Pekin, policia u shfaq të martën në mëngjes duke patrulluar zonat e qyteteve ku kishte të ngjarë të mblidheshin disa grupe.

Pati raportime të policisë që u kërkonte njerëzve telefonat e tyre për të kontrolluar nëse kishin rrjete private virtuale (VPN) dhe aplikacionin Telegram, i cili përdorej nga protestuesit e fundjavës. VPN-të janë të paligjshme për shumicën e njerëzve në Kinë, ndërsa aplikacioni Telegram është i bllokuar nga interneti i Kinës.

Kaos në Kinë: Tanket dolën në rrugë.

Tanke dolën në rrugët e Kinës, ndërsa Xi Jinping urdhëroi një goditje të protestave kundër bllokimit të “Revolucionit të Bardhë A4”.

Pamja e tyre është një jehonë rrëqethëse e masakrës së Sheshit Tiananmen, kur trupat u përdorën për të shtypur brutalisht protestat, duke nxitur protestën ikonike të një njeriu duke qëndruar përpara një tanku.

Pamjet e tankeve u shpërndanë gjerësisht pas disa ditësh protestash historike në Kinë, në të cilat protestuesit tundnin fletët e bardha të letrës së bardhë në një protestë simbolike kundër censurës.

Qindra kanë dalë në rrugë në tetë qytete, përfshirë Pekinin dhe Shangain, pasi 10 persona vdiqën në një zjarr në apartament që fajësohet për bllokimin drakonian të Xi Jinping.

Aparati masiv i sigurisë së Kinës tani ka hyrë në veprim për të përmbytur rrugët me polici dhe për të gjurmuar ata që marrin pjesë në protesta.

Një falangë tankesh u vu re në qytetin lindor të Xuzhou, duke shkaktuar frikë se ata mund të drejtoheshin për të shuar protestat.

Banorët e tërbuar kanë goditur bllokimet e Covid pasi ata thanë se lejoheshin të dilnin nga shtëpia vetëm për periudha të shkurtra çdo ditë dhe koha kontrollohej rreptësisht nga autoritetet.

Komiteti i rendit publik i KKK-së po mban një qëndrim të ashpër dhe bën thirrje për “shtypjen e forcave armike”, pas protestave kundër kufizimeve shëndetësore dhe për më shumë liri në qytetet kryesore të Kinës.

Komisioni i Çështjeve Politike dhe Gjyqësore i Partisë Komuniste në pushtet të Kinës, i cili mbikëqyr zbatimin e ligjit në vend, tha se ishte “e nevojshme për të shtypur aktivitetet e infiltrimit dhe sabotimit të forcave armike sipas ligjit”, sipas procesverbaleve të takimit, të cilat u publikuan nga Agjencia Kineze e Lajmeve Xinhua.

Teksti vlerëson të rëndësisë vendimtare “shtypjen e ashpër sipas ligjit të veprimeve kriminale që synojnë të përmbysin rendin shoqëror, por edhe mbrojtjen e vendosur të stabilitetit shoqëror”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Çfarë do të Ndodhë me Zelenskin? - Ukraina Është në Prag Kolapsi

Next Story

Gjermani: Rhine-Westphalia e Veriut Ka Shpallur Emergjencë Ekonomike

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është