Zhvillime Dramatike në Bakhmut – Ukrainasit të Rrethuar Plotësisht nga Rusët – Të Kapur në “Unazën e Vdekjes”

/

Bakhmut tani është plotësisht i rrethuar nga forcat ruse dhe bashkë me të mijëra burra të armatosur ukrainas dhe mercenarë të huaj, të cilët nuk kanë më mundësi të shpëtojnë.

Situata në qytet është aq e rëndë, saqë gjithçka mund të ndryshojë në mënyrë dramatike brenda pak ditësh apo edhe orësh.

Ky është një sulm që filloi javën e kaluar dhe në thelb u përfundua sot.

Nëse Bakhmut kapet nga forcat ruse, gjithçka ndryshon në luftën në Ukrainën lindore.

Ish komandanti i forcave të NATO-s në Europë, gjenerali amerikan Wesley Clark, ka përshkruar me ngjyra të zeza atë që po ndodh tani në Bakhmut pa lënë vend për keqkuptime.

Fotot nga fronti i Bakhmut tregojnë rusët duke gërmuar llogore rreth qytetit (ata tashmë kontrollojnë periferitë lindore) për të mos kursyer ukrainasit dhe për të ndërprerë rrugët e tërheqjes.

Vlerësohet se çdo ditë realizohen 1.000-1.500 të shtëna ndaj forcave ukrainase brenda dhe rreth Bakhmutit nga mortaja, MLRS, artileri dhe forcat ajrore.

Në të njëjtën kohë, afrimet drejt qytetit janë kthyer praktikisht në shkretëtirë.

Ish komandanti i forcave të NATO-s, gjenerali G. Clark tha: “Putini e çoi Ukrainën në një kurth”, dhe quajti Bakhmutin “një mulli të madh mishi për bluarjen e forcave të armatosura të Ukrainës”“shkruan” 500 të vdekur në ditë në frontin më të gjerë.

“Palët kundërshtare po përpiqen të përqendrojnë disi fuqinë e tyre luftarake. Prandaj, ata u përqendruan në Bakhmut. Marrja e tij do t’u japë rusëve akses në Kramatorsk dhe Slavyansk.

Qyteti shërben gjithashtu si një lloj poligon për shfarosjen e forcave ukrainase. Kjo është ajo që kërkojnë rusët”.

Toretsk në jug qëndron si pengesa e vetme midis rusëve dhe Konstantinovka.

Konstantinovka është çmimi i madh, pasi furnizimi i ukrainasve në Bakhmut kryhet nga atje.

Nëse kapet, beteja e Bakhmut do të ketë një zhvillim të paracaktuar që do të jetë negativ për Kievin.

Ndërkohë, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka zhvilluar sot një vizitë të papritur në Minsk të Bjellorusisë, ku ka pasur një takim me presidentin e Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko.

Sipas asaj që u njoftua, dy personat do të diskutojnë për situatën e përgjithshme në rajon, zhvillime të cilat janë në korrelacion të drejtpërdrejtë me atë që po ndodh në frontin e Donjeckut dhe Bakhmutit.

Shoigu tha: “Unë supozoj se Ministri i Mbrojtjes i Bjellorusisë ju ka folur tashmë për situatën në Bjellorusi, për stërvitjen, koordinimin luftarak të njësive bjelloruse dhe ruse të pranishme në Bjellorusi.

Duhet të them se po e marrim seriozisht edhe oficerët tanë edhe oficerët tuaj”.

Kjo mund të interpretohet si një pranim i faktit se instruktorët ushtarakë bjellorusë po marrin pjesë në stërvitjen e njësive ruse që janë mobilizuar dhe ndodhen në fushat e stërvitjes në Bjellorusi, zona që ata po i përdorin si baza të avancimit drejt Ukrainës lindore.

Megjithatë, forcat ruse pësuan një humbje sot kur një bombardues rus Su-34 thuhet se u rrëzua, ose u shkatërrua për shkak të dështimit mekanik pranë Bakhmutit, ndërsa fati i ekuipazhit nuk dihet.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Regjimi i Informalitetit Tritol 'Prestigjit' - Tritol Fobie Shqiptarëve

Next Story

Fundi i “Solidaritetit”: SHBA Subvencionon Bizneset me 420 Miliardë Dollarë – Në BE… protestojnë

Latest from Info