Politico: NATO po Përgatitet për Luftë Kibernetike Gjithëpërfshirëse me Rusinë!

/

Parandalimi i një “sulmi dixhital në një ishull” skenari i një stërvitje të madhe të NATO-s.

Gati 1.000 profesionistë kibernetike, nga 40 vende morën pjesë në stërvitjen e fundit më të madhe të NATO-s për të kundërshtuar sulmet kibernetike ruse.

Mes krizës në Ukrainë dhe sulmeve ruse nga Moska ndaj infrastrukturës dhe rrjeteve kritike, shqetësimi në Aleancën e Atlantikut të Veriut po intensifikohet që vendet anëtare të organizatës të përgatiten për mundësinë e luftës kibernetike dhe të mbrojnë infrastrukturën e tyre.

Sipas Politico, e cila publikon një raport të gjerë mbi mundësinë e një lufte kibernetike, rreth 150 zyrtarë të specializuar kibernetikë të NATO-s u mblodhën në Talin, Estoni, këtë javë, për të diskutuar dhe organizuar përgjigjen e NATO-s ndaj sulmeve të mundshme kibernetike ruse.

Ky skenar nuk është i pamundur pasi Kievi, përveç sulmeve me raketa, thirret çdo ditë për t’u mbrojtur kundër përpjekjeve të vazhdueshme të hakerëve rusë për të thyer infrastrukturën e tij kritike.

“Është e qartë se këto gjëra po ndodhin në të vërtetë” tha Kol. Bird Hansen, shefi i divizionit kibernetik në Komandën e Transformimit Aleat të NATO-s.

Bota nuk ka përjetuar kurrë një luftë kibernetike gjithëpërfshirëse në të cilën sulmet kibernetike të jenë përdorur me të njëjtat rezultate shkatërruese si sulmet fizike, të tilla si ndërprerja e shërbimeve kritike: energjia elektrike dhe uji, si dhe parandalimi i restaurimit të tyre. Situata në Ukrainë, megjithatë, është në buzë të greminës, vëren dhe thekson i njëjti botim.

Në Talin, zyrtarë të sigurisë kibernetike dhe ekspertë teknikë nga Europa, SHBA dhe Japonia u përpoqën t’i përgjigjen stërvitjes, bazuar në një skenar sulmesh kibernetike kundër një territori të caktuar.

Skenari parashikonte që më 28 nëntor, hakerët nisën një sulm dixhital në një ishull midis Islandës dhe Norvegjisë në një përpjekje për të vjedhur informacionin dhe për “të shkatërruar” rrjetin elektrik. NATO nuk dha detaje mbi stërvitjen, e cila u konsiderua e suksesshme, sipas kolonelit të marinës së SHBA, Çarls Eliot, i cili drejtoi stërvitjen.

Lufta në Ukrainë ka ngritur pikëpyetje sesi NATO do t’i përgjigjej një sulmi kibernetik në shkallë të gjerë kundër një shteti anëtar që potencialisht mund të thirret në nenin 5. Për shembull, qeveria e Shqipërisë ka konsideruar të kërkojë përdorimin e nenit 5 këtë vit pas një sulm të gjerë kibernetik iranian në rrjetet e vendit. Sipas nenit 5, një sulm i mundshëm kundër një shteti anëtar konsiderohet një sulm kundër të gjithë anëtarëve të NATO-s.

Vështirësia e mbajtjes së hakerëve jashtë rrjeteve e bën edhe më të rëndësishme praktikimin sesi të përgjigjen pasi të kenë depërtuar në rrjete, thonë zyrtarët. Ata gjithashtu thanë se kanë përfshirë skenarë dhe mësime të nxjerra nga sulmet kibernetike në infrastrukturën ukrainase këtë vit, duke përfshirë rrjetet e energjisë.

Stërvitja u mbajt në Cyber ​​​​Range të NATO-s, një ndërtesë e projektuar dhe hapur në vitin 2021 për të shërbyer si një qendër trajnimi për ekspertët e sigurisë kibernetike të NATO-s, sesi të koordinojnë dhe të përgjigjen ndaj sulmeve si ato të tanishmet në Ukrainë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Lavrov: "Politikat Perëndimore Rrisin Rrezikun e "Konfliktit Mes Fuqive Bërthamore, me Pasoja Katastrofale!"

Next Story

Shok në SHBA nga Rrëfimet e Zuckerberg se FBI Ka Qenë Kundër Republikanëve & Trump në Zgjedhjet e Vitit 2016

Latest from Info

Shën Andoni i Madh

Asketi i krishterë i Egjiptit dhe themeluesi i jetës murgërore / asketike në Lindje. Kujtohet dhe