Kirstie Alley u Nda nga Jeta në Moshën 71 Vjeç

Ylli i kinematografisë që ka qëndruar përkrah John Travolta në “Look Who’s Talking” ndërron jetë pas një beteje të shkurtër me tumorin.

Lajmi për vdekjen e Kirstie Alley ra si një “bombë” në Hollywood.

Ylli i filmit “Look Who’s Talking” përkrah John Travoltës ishte një nga aktoret më të dashura të showbiz-it ndërkombëtar. Askush nuk e priste vdekjen e saj të papritur, në moshën 71-vjeçare.

Fëmijët e saj e bënë të ditur lajmin e hidhur në një postim në llogarinë e saj zyrtare në Twitter, duke folur për nënën e tyre “të pabesueshme dhe të dashur”, e cila u nda nga jeta pas një beteje të shkurtër me kancerin, të cilin ajo e zbuloi së fundmi.

“Sa ikonë e madhe që ishte në ekran, ishte një nënë dhe gjyshe edhe më e mahnitshme”, thuhet ndër të tjera në postim.

Postimi i saj i fundit në rrjetet sociale ishte në fillim të shtatorit. Konkretisht, ajo kishte ripublikuar një video për të promovuar profilin e saj në platformën Cameo. Në këtë, megjithatë, nuk kishte asnjë shenjë të aventurës që ajo po kalonte.

Aktorja megjithatë ditët e fundit të jetës i kaloi në Qendrën e Kancerit Moffitt në Florida.

Ylli i Holywood-it John Travolta është kujdesur t’i thotë lamtumirën me një mesazh në Instagram. “Kirstie ishte një nga marrëdhëniet më të rëndësishme që kam pasur ndonjëherë. Të dua Kirstie. E di që do të takohemi sërish”, ka shkruar ai.
Alley ishte më e njohur për rolin e saj si Rebecca në serialin NBC Cheers, në të cilin ajo luajti nga viti 1987 deri në 1993, duke fituar një çmim Emmy dhe Golden Globe për aktoren më të mirë në vitin 1991.

Ajo gjithashtu luajti në disa filma, duke përfshirë “Summer School” (1987), “Shoot to Kill” (1988), “Look Who’s Talking”(1989), “It Takes Two” (1995), “Deconstructing Harry” (1997) dhe “Drop- Dead Gorgeous” (1999).

Ajo mori çmimin e saj të dytë Emmy për “Nëna e Davidit”.

Kirstie Alley ka lindur në vitin 1951 në Kansas, SHBA dhe në vitin 1969 u regjistrua në Universitetin e Kansasit për të studiuar arkitekturë dhe dekorim. Ajo bëri debutimin e saj në film në vitin 1982 me pjesëmarrjen e saj në filmin “Star Trek: The Wrath of Kaan” dhe luajti Savik, oficeren e flotës së yjeve nga planeti Vulcan.

Në vitin 1985, ajo u dallua me performancën e saj në serialin televiziv ABC “North and South” përkrah Patrick Swayze.

Megjithatë, karriera e saj u katapultua nga komedia romantike “Look Who’s Talking” me bashkëprotagonist John Travolta. Filmi theu arkat me fitime prej 295 milionë dollarësh në mbarë botën, duke rezultuar në realizimin e dy filmave të tjerë.

Në vitin 1995 u nderua me një yll në Hollywood Walk of Fame. U tërhoq nga kinemaja në vitet 2000 dhe zgjodhi të bënte paraqitje të kufizuara në seri televizive. Në vitin 2011 mori pjesë si konkurrente në spektaklin televiziv “Dancing With The Stars”, por u kritikua për peshën e saj të tepërt. Ai kishte arritur një peshë prej 103 kg. Deri në fund të shfaqjes ajo humbi 45 kilogramë.

Alley ishte martuar dy herë. Martesën e parë e bëri në vitin 1970, u martua me një kushëririn e saj të largët Bob Alley, me të cilin u divorcua në vitin 1977 dhe më pas u martua me aktorin Parker Stevenson. Ata adoptuan dy fëmijë, William dhe Lily, përpara se të divorcoheshin në vitin 1997.

Kirstie Alley: A mainstay of the screen in the 80s and 90s as Cheers  propelled her to stardom - UkNews
Kirstie Alley: All About The Resilient Star's Life And Legacy
Kirstie Alley's raging cocaine addiction and how Scientology cured her  after years of yo-yo dieting and weight problems | The Sun
Kirstie Alley Dead At 71
Kirstie Alley's raging cocaine addiction and how Scientology cured her  after years of yo-yo dieting and weight problems | The Sun
Kirstie Alley's raging cocaine addiction and how Scientology cured her  after years of yo-yo dieting and weight problems | The Sun

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

James Stavridis: "Sulmet Ndaj Bazave Ruse Janë Një Kthesë Jashtëzakonisht e Rrezikshme në Luftën në Ukrainë!"

Next Story

Forbes: 100 Femrat më të Fuqishme në Botë për 2022

Latest from Info