SHBA do i Japë Turqisë Auroplanë F-16 – Turqia Gati për Përplasje me Greqinë

/

SHBA “hapi” rrugën për turqit për të marrë F-16. Amerikanët tërhoqën amendamentin që pengonte furnizimin e tyre.

Një tjetër “thikë” e aleatëve për Greqinë.

SHBA ka tërhequr përfundimisht amendamentin që e pengoi Presidentin Biden (të cilin mediat greke e prezantuan si Bidenopoulos) të lejojë Turqinë të furnizohet me dyzet F-16 Vipers të rinj dhe të modernizojë tetëdhjetë F-16 më të vjetër në të njëjtin nivel.

Amendamenti nuk u përfshi në buxhetin e mbrojtjes (NDAA) siç u finalizua mbrëmjen e së martës.

Është diçka që ishte parathënë.

Seksioni i transferimit të F16 i titulluar “Kufizimet e transferimit të F16” thotë se teksti i buxhetit të mbrojtjes së Dhomës përfshinte amendamentin 1271, i cili do ta ndalonte Presidentin të shiste ose autorizonte eksportin e teknologjisë së përmirësuar të avionëve të rinj F-16, ose komplete modernizimi për Turqinë, ose ndonjë agjenci apo organ të Turqisë, përveç nëse Presidenti ofron vërtetime dhe raporte të caktuara (domethënë ky amendament kishte gjithashtu “dritare” për të kënaqur Ankaranë).

Ligjvënësit vazhdojnë të sqarojnë se teksti i Senatit nuk përmbante një ndryshim të tillë!

Dhe prandaj, përfundojnë ata, asnjë parashikim i tillë nuk përfshihet në tekstin përfundimtar (gëzim i çmendur mes politikanëve turq dhe mpirje në Athinë).

Në Athinë, pas kësaj “shuplake” amerikane, flasin për Senatorin Robert Menendez se “ai vazhdon të ruajë të drejtën e vetos si kryetar i Komisionit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Senatit”.

Me fjalë të tjera, disa në Athinë besojnë se i proheleni Menendez do të vërë veton ndaj politikës së jashtme të qeverisë së tij.

“Ne besojmë se aleatët e NATO-s nuk duhet të kryejnë fluturime të paautorizuara mbi hapësirën ajrore të aleatëve të tjerë të NATO-s”, shënojnë ligjvënësit amerikanë në tekstin shpjegues që shoqëron NDAA.

***

Vihet re se në këtë projektligj do të akordohen të paktën 800 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Për më tepër, të paktën 10 miliardë ndihma ushtarake pritet të sigurohet gjatë pesë viteve të ardhshme.

Shpenzimet totale të parashikuara nga projektligjin për vitin fiskal 2023 arrijnë në 858 miliardë dollarë.

Greqia për të mbijetuar ka nevojë për një blerje masive të 60 gjuajtësve të rinj të gjeneratës 4 ose 5 për të zëvendësuar F-4E Termimator, F-16 Blloku 30 (nëse nuk përmirësohet menjëherë me komplet Block 52 dhe Adv.) siç u vendos më në fund me Block 50 dhe Mirage 2000EGM/BGM, plus Viper.

Por tani nëse turqit marrin 120 F-16 Viper, humbet edhe avantazhi cilësor grek në amrmatime.

F-16-të e rinj nuk i përshtaten Rafale.

Vetëm ky zhvillim kërkon blerjen e menjëhershme të një numri shtesë të raketave ajër-ajër Meteor pasi do të jetë avantazhi i vetëm thelbësor i PA ndaj flotës ajrore të rinovuar të Turqisë.

40 Meteorët që janë porositur nuk mjaftojnë. Çdo Rafale F3R ose F-35, ose çfarëdo luftëtar i gjeneratës së re që porositet duhet të ketë të paktën 2. Numri i duhur duhet të jetë rreth 90 raketa Meteor.

Sigurisht që lobi turk ka punuar në prapaskenë, por propozimi ka qenë amerikan dhe është bërë për shumë arsye.

Së pari, për të “mbuluar” RT Erdoganin i cili do të kishte një deficit të konsiderueshëm të fuqisë ajrore deri në vitin 2027 kur do të vihet në prodhim avioni turk i gjeneratës së 5-të, TF-X.

Një luftëtar për të cilin grekët kanë frikë se në fund motorin do ta japin perëndimorët.

Së dyti, një urdhër i tillë sigurisht që “do të shkrijë akullin” mes dy vendeve, Amerikës dhe Turqisë dhe askush nuk do të merret me S-400.

Gjithashtu, me këtë propozim nuk bëhet fjalë për furnizimin e F-35 për të cilin amerikanët zyrtarisht kishin frikë se do të zbulohej ndonjë dobësi në “sytë” e radarit S-400.

Së treti, SHBA nuk do të duhet të paguajë 1.5 miliardë dollarë që i detyrohet Turqisë nga përjashtimi i saj nga programi F-35.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Aleksandre Dumas

Next Story

Regjimi i Kievit Bën Thirrje për Çarmatim të Plotë të Rusisë

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është