Regjimi i Kievit Bën Thirrje për Çarmatim të Plotë të Rusisë

/

“Të mos ketë ushtri dhe armë bërthamore Rusia”, këtë kërkon Kievi.

Çfarë thanë këshilltarët e Zelenskit.

Në botën e tij, regjimi i Kievit. Me rastin e deklaratave të presidentit francez E. Makron për garancitë e sigurisë nga NATO ndaj Rusisë, një nga këshilltarët kryesorë të V. Zelenskit deklaroi se Rusia duhet të ndalojë të ketë ushtri dhe armë bërthamore.

Oleksii Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se, “një Rusi e çnuklearizuar dhe çmilitarizuar do të ishte garancia më e mirë për paqen jo vetëm në Ukrainë, por në mbarë botën”!

Nga ana e tij, Mykhailo Podoliak, një këshilltar i lartë i Presidentit Volodimir Zelenski, theksoi se ai që ka nevojë për garanci sigurie është pjesa tjetër e botës nga Rusia dhe jo anasjelltas.

Presidenti francez Emmanuel Makron, me rastin e reagimeve të shkaktuara, iu përgjigj zjarrit që mori nga disa vende të Europës Lindore, kur iu referua nevojës që Moska të sigurojë garanci nëse përfundon armiqësitë në frontin ukrainas.

Deklaratat e Makron nuk u pranuan nga regjimi i Kievit dhe disa vende të Europës Lindore, ku ai “kërkoi sot të shmangë çdo polemikë për sa kohë që nuk ka problem”.

Kremlini, nga ana e tij, po kërkon që Perëndimi të njohë përfshirjen e territoreve të reja në Rusi përpara se të zhvillohen bisedimet me Presidentin Putin.

Në të njëjtën kohë, zëvendës Sekretarja Amerikane e Shtetit Victoria Nuland vlerësoi se këmbëngulja e Presidentit Rus për të njohur aneksimet, tregon se ai nuk është i sinqertë dhe serioz kur flet për bisedimet e paqes.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

SHBA do i Japë Turqisë Auroplanë F-16 - Turqia Gati për Përplasje me Greqinë

Next Story

Polonia Kërkon Zyrtarisht nga Gjermania 1.3 Trilionë Euro për Dëmshpërblimet e Luftës II Botërore – Fton Edhe Greqinë

Latest from Info