Surprizë në NATO & Ukrainë – 150.000 Rusë Hynë në Donetsk

/

Surprizë në NATO dhe Ukrainë. 150,000 rusë hynë në Donetsk me 300 tanke të reja T-90M dhe T-72B4. Industria ruse në lëvizje të plotë.

Zhvillim i jashtëzakonshëm.

Dhjetori filloi me shenja të këqija për Ukrainën, ndërsa ushtria ruse përgatitet për operacione sulmuese në shkallë të gjerë. 200 tanke të teknologjisë së fundit T-90M mbërritën në Lugansk për Ushtrinë Ruse së bashku me qindra të tjerë T-72B3M ose T-72B4 të përmirësuara!

Në total, vlerësohet se ushtrisë ruse i janë dorëzuar 300 tanke!

200 T-90M janë tanke të reja që sapo dolën nga fabrika Uralvagonzavod!

Kjo do të thotë se rusët jo vetëm që nuk janë prekur nga sanksionet perëndimore në masën e parashikuar nga ukrainasit dhe NATO-ja, por po vazhdojnë normalisht me ndërtimin e njësive të reja.

Së bashku me T-90M, fabrika ruse Uralvagonzavod publikoi edhe një video të tankeve 72B4 (modeli 2022) që niseshin për dorëzim në ushtrinë ruse!

Në vetëm një falangë ruse që shkonte drejt Donjeckut, u vunë re 40 transportues të blinduar të personelit dhe tanke si BMPT Terminators dhe T-80BV. Më vonë, Rostec publikoi video nga Uralvagonzavod, duke prodhuar BMPT “Terminator”. Fabrikat ruse tani punojnë me tre turne.

Këtë fakt e konfirmojnë edhe britanikët.

“Kremlini ka vendosur të rrisë prodhimin e pajisjeve ushtarake për ushtrinë ruse dhe të reduktojë eksportet e armëve. Sipas shërbimeve britanike të inteligjencës, Federata Ruse po ndërton forca për fazën aktive ushtarake në Ukrainë në vitin 2023.

V. Putin konfirmoi sot se 150.000 rezervat u transferuan në zonën e konfliktit. Presidenti rus deklaroi konkretisht:

“Nga 300 mijë të mobilizuar, vetëm 150 mijë ndodhen në zonën e operacionit special, nga të cilët 77 mijë në reparte luftarake dhe pjesa tjetër në vijën e dytë, ose të tretë, ose në stërvitje shtesë.

150.000 të tjerë janë ende në fusha stërvitore dhe qendra stërvitore, kjo është e ashtuquajtura rezervë luftarake”.

Natyrisht, presidenti rus hodhi poshtë ministrin rus të Mbrojtjes S. Soigu, i cili kishte theksuar se askush nuk do të rekrutohet në njësitë luftarake.

200 tanke moderne T-90M hynë në Donetsk!

Ushtria ruse mori tanke të reja T-90M të cilat do të forcojnë njësitë ekzistuese të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse.

Një grup i tankeve kryesore të betejës ruse T-90M “Proryv” më të fundit u mblodh në Uralvagonzavod në Nizhny Tagil. Tanket janë të pajisura me një sistem mbrojtjeje inteligjente kundër raketave antitanke amerikane Javelin. Kur raketa zbulohet, tanku automatikisht do ta kthejë frëngjinë drejt armikut.

Sipas ekspertëve ushtarakë, tanket e reja mund të luajnë një rol vendimtar jo vetëm në ruajtjen e linjës mbrojtëse, por edhe në kryerjen e operacioneve sulmuese.

Rusët theksojnë se tanket mbërritën në kohë. Për shkak të motit të vjeshtës, përdorimi i tankeve javët e fundit ka qenë i vështirë. Megjithatë, me fillimin e motit të ftohtë, toka do të ngrijë dhe tanket do të funksionojnë normalisht.

Sipas burimeve ruse, dërgesat e pajisjeve moderne ushtarake për ushtrinë ruse do të vazhdojnë në të ardhmen e afërt.

Transferimi i T-72B4 të ri në Donetsk.

Paketa e re e përmirësimit T-72B3 ka rritur ndjeshëm nivelin e mbrojtjes së tankut. Ndryshimet më të mëdha u bënë në armaturën anësore. Ka gjithashtu rrjetë të re nën frëngjinë e tankut dhe granata tymuese.

Në përgjithësi, kjo është pamja e rezervuarit, i cili do të quhet T-72B4, ose T-72B3M2, i ngjan T-90M.

Është e qartë se ndryshimet në dizajn janë bërë në bazë të përvojës së fituar gjatë luftës. Mbrojtja shtesë do të rrisë ndjeshëm mbijetesën e T-72B3M në betejat e linjës së kontaktit.

Nëse paketa e përmirësimit rezulton efektive, atëherë Rusia do të jetë në gjendje ta instalojë shpejt atë në më shumë se një mijë tanke T-72. Nëse këto tanke i afrohen T-90M në performancë, atëherë Ushtria Ruse do të fitojë një avantazh në fushën e betejës.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Skizma e Madhe e Kishës Kristiane

Next Story

Vlon Brazili - Ushtria Ekzekuton Zyrtarë të Lula de Silva - Ushtria në Krah të Popullit

Latest from Info