Tronditje & Frikë nga Anëtarët e NATOs – Do të Përdorë Rusia Pulse Elektromagnetike?

/

Anëtarët e NATOs flasin për tronditje dhe frikë. Mendojnë se Rusia do të skuqë Ukrainën me një puls elektromagnetik, thonë se rusët po përgatisin zirkonet supersonike, si në fotografinë e këtij artikulli.

“Do të shihni një rruzull blu elektrik”, thonë.

Britanikët dhe amerikanët po flasin për një goditje që do të shkaktojë tronditje dhe frikë në ushtrinë ukrainase, të cilët konfirmojnë publikimin zbulues të ‘War News’ dhe theksojnë se ushtria ruse do të godasë me një armë speciale, që do të shkaktojë një puls elektromagnetik EMP.

Në këtë kontekst, ‘Financial Times’, gazeta ‘The Sun’ dhe ‘The Times’ dy muaj pas zbulimit të ‘War News’ raportojnë se njësitë Spetsnaz mbajnë pajisje speciale ndërsa goditja mund të bëhet me raketa Zircon.

Nëse përdoret raketa Zircon, atëherë do të ndodhë sulmi i parë supersonik elektromagnetik EMP në Historinë e planetit!

Armagedon, Rusia ka përgatitur një armë bërthamore speciale për përdorim në Ukrainë. Pulsi elektromagnetik do të “gatisë” pajisjet.

Versioni jo bërthamor i EMP i mbajtur nga ‘Spetsnaz’ besohet të jetë i aftë të shkatërrojë pajisjet elektronike deri në gjashtë milje larg.

Një EMP relativisht i vogël bërthamor, i vendosur lehtësisht në lartësi të madhe nga raketat e lundrimit supersonik të Rusisë Zircon, mund të mos shkatërrojë asnjë ndërtesë ose të mos vrasë askënd. Megjithatë, ai mund të çaktivizojë përgjithmonë qarqet elektrike në mijëra kilometra katrorë të territorit të Ukrainës.

Impuls elektromagnetik EMP

Deri më tani, kërcënimet e Rusisë për përshkallëzim kundër Ukrainës janë interpretuar kryesisht si një referencë e fshehtë për përdorimin e armëve bërthamore konvencionale. Por ka një armë tjetër që udhëheqja ruse mund të marrë në konsideratë, është një impuls elektromagnetik, i njohur si EMP.

Këto armë, të prodhuara për të krijuar një puls të fuqishëm energjie që lidhet me pajisjet elektrike dhe elektronike, si kompjuterët, gjeneratorët, satelitët, radiot, marrësit e radarëve dhe madje edhe semaforët, mund të çaktivizojnë infrastrukturën ushtarake dhe civile të Ukrainës dhe ta lënë vendin pa dritë, ngrohje, komunikim ose transport.

Sulmet e EMP janë shpjeguar dhe madje janë publikuar gjerësisht në emisionet televizive shtetërore ruse. Një kolonel rus ka treguar në ajër, me harta, se si mund të funksionojë një shpërthim i tillë në Detin Baltik. “Ndoshta Putini dhe gjeneralët e tij na kanë paralajmëruar për këtë mundësi gjatë gjithë kohës, me kërcënimet e tyre të fshehta për të lëshuar “masa ushtarako-teknike” të paspecifikuara”, thonë ekspertët britanikë.

Një armë bërthamore taktike e përdorur për të krijuar një shpërthim, ka të ngjarë të jetë joefektive kundër forcave të lëvizshme dhe të shpërndara të një kombinimi të luftës guerile dhe konvencionale që ukrainasit po vendosin për të rimarrë territorin e tyre. Por përdorimi i një arme bërthamore për luftë elektromagnetike është një çështje tjetër.

Nënshkrimi i këtij lloji sulmi nuk do të ishte një top zjarri dhe një re kërpudhë, por një rruzull i çuditshëm blu elektrik si një Meduzë, që pulson drejtpërdrejt mbi kokë, e ndjekur nga heshtja. Në këtë lartësi, zëri nuk bartet.

Por mund të çaktivizojë përgjithmonë qarqet elektrike në mijëra kilometra katrorë të territorit ukrainas. Pothuajse të gjitha pajisjet e mbrojtjes të vendosura nga aleatët e NATOs në Ukrainë si, radiot, navigimi GPS dhe dronët ajrore, që varen vetëm nga elektronika për vendosje, funksion, mirëmbajtje dhe integrim.

Efektet e vazhdueshme elektromagnetike të një goditjeje mund të shkatërrojnë 90 për qind të satelitëve mbi zonën e prekur brenda tre muajve. Megjithatë, ka të ngjarë të preken edhe operacionet e inteligjencës ruse në terren.

SHBA dhe aleatët e saj nuk janë aspak të paditur për rreziqet e një EMP dhe shumica e pajisjeve ushtarake kanë njëfarë shkalle mbrojtjeje të integruar kundër këtij eventualiteti. Por një goditje do të krijonte një fushë të re beteje, që mohon epërsinë e sistemeve të inteligjencës së NATOs dhe pohon mangësinë e tyre në këtë drejtim.

Në Kherson, për shembull, një EMP taktike mund të çaktivizojë sistemet që operojnë digat e zonës, të bllokojë autostradat dhe urat me kilometra të tëra automjetesh dhe ta lërë popullsinë civile të vështirësohet për të gjetur ushqim dhe ngrohje. Pas një sulmi të suksesshëm të EMPsë, Ukrainës do t’i duhej të pushonte së luftuari për të rimbushur arsenalin e saj të dëmtuar.

Putini ndërkohë mund të rindërtojë dhe rifurnizojë forcat e tij dhe të pushtojë zonat e sapopopulluara gjatë një ofensive pranverore.

Ajo që është ndoshta më shqetësuese është se Rusia dhe NATO kanë qasje kaq të ndryshme ndaj këtyre armëve. Sipas doktrinës ushtarake ruse, sulmet EMP janë një degë e informacionit, e luftës kibernetike dhe elektronike dhe jo e luftës bërthamore.

Kjo ul stekën dhe mund t’i bëjë EMPtë edhe më joshëse për strategët e Putinit.

Çfarë duhet të bëjë NATO? Çfarë thonë britanikët?

Së pari, ne duhet të paralajmërojmë Rusinë se një sulm EMP kundër Ukrainës do të kalonte pragun bërthamor dhe do të shkaktonte një përgjigje mbrojtëse kolektive nga NATO. Efektet e paparashikueshme të shpërndarjes në drejtim të erës në atmosferën e tokës, mjedisin, satelitët dhe popullatat duhet të jenë arsye të mjaftueshme për të thirrur Nenin Pesë (klauzola e mbrojtjes kolektive të Aleancës).

Së dyti, ne duhet të ndihmojmë ushtrinë ukrainase të përgatitet.

Së fundi, ne duhet të rishikojmë qëllimet tona. Nëse Putin me të vërtetë po konsideron përdorimin e një EMP taktike, atëherë ajo që është në rrezik nuk është vetëm liria e Ukrainës, por vetë e ardhmja e luftës.

Ekspertët britanikë dhe amerikanë besojnë se forcat ruse të ‘Spetsnaz’ në Ukrainë janë të pajisura me një armë që u lejon atyre të rrëzojnë të gjitha pajisjet elektronike brenda një rrezeje prej gjashtë miljesh ose më shumë, besojnë ekspertët britanikë dhe amerikanë dhe mund të jenë gati për ta përdorur atë.

Një goditje me impuls elektromagnetik (EMP) do të çaktivizonte infrastrukturën civile të Ukrainës dhe do të shkatërronte aftësinë e saj për të mbrojtur veten si një çekiç, thonë ekspertët.

Sulme të tilla zakonisht kryhen duke përdorur një shpërthim bërthamor me rendiment të ulët në hapësirë ​​për të krijuar një impuls elektromagnetik që lidhet me të gjitha pajisjet elektronike të pambrojtura. Gama e goditjes është proporcionale me lartësinë e shpërthimit.

“Rusia ka një numër municionesh EMP jo-bërthamore që mund të lëshohen nga toka duke përdorur predha të specializuara”, tha Justin Bronk, një studiues i lartë në Institutin Mbretëror të Kombeve të Bashkuara (RUSI).

“Goditjet EMP lënë shumë pak gjurmë të dukshme, kështu që është e vështirë të dihet nëse ndonjë prej tyre është përdorur tashmë”, shton ai.

Presidenti Putin tashmë ka kërkuar të çaktivizojë pjesën më të madhe të infrastrukturës kritike të energjisë dhe ujit të Ukrainës përmes sulmeve me raketa lundrimi në hidrocentrale, nënstacione dhe termocentrale në të gjithë vendin.

Një sulm bërthamor EMP do të bënte të njëjtën gjë, por në një shkallë shumë më të madhe, tha Francis Tusa, një analist i mbrojtjes dhe ish oficer i artilerisë bërthamore. “Rusia tashmë është përpjekur ta bëjë Ukrainën sa më të pabanueshme përpara dimrit, kështu që unë nuk po përjashtoj mundësinë e një sulmi EMP si pjesë e asaj që duket të jetë një politikë e ‘tokës së djegur'”.

Nuk do të kishte humbje të përhapura jetësh si në rastin e një sulmi të drejtpërdrejtë bërthamor, por një goditje bërthamore EMP do të shihej ende si një akt i përshkallëzimit të madh dhe ka të ngjarë të provokonte një përgjigje nga NATO.

Thomas Withington, një ekspert i luftës elektronike në Rusi, tha se Perëndimi e kishte parë prej kohësh një sulm EMP si një prelud të një sulmi të madh bërthamor dhe përdorimi i tij në Ukrainë mund të interpretohej nga NATO si një shtytje për sulme bërthamore më vdekjeprurëse, duke i detyruar ata në këtë mënyrë për të ndërhyrë.

“Unë mendoj se rreziku i madh për qeverinë ruse është se pasi të ketë një shpërthim bërthamor EMP, ata rrezikojnë të humbasin kontrollin strategjik të situatës, pasi nuk mund ta dinë me siguri se si mund të veprojë komuniteti ndërkombëtar, dhe më e rëndësishmja NATO”, tha Withington.

Megjithatë është shumë e vështirë të parashikohen lëvizjet dhe veprimet ushtarake të Rusisë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Urale: Qyteti i Madh Nëntokësor 1.000 km2 që po Ndërton Putin

Next Story

Apokalipsi - Rënia e Babilonës

Latest from Info