Vlon Brazili – Ushtria Ekzekuton Zyrtarë të Lula de Silva – Ushtria në Krah të Popullit

/

Brazili “vlon”. Ushtria ekzekuton zyrtarët e Lula de Silva, pasi e shpalli Bolsonaron “Presidentin e vërtetë të Brazilit”!

Sipas newspunch, ushtria braziliane ka ekzekutuar disa udhëheqës të lartë të kartelit famëkeq të drogës të Ushtrisë së Kuqe, aleat me Lula de Silva, ndërsa vendi përgatitet për inaugurimin e Presidentit të zgjedhur Jair Bolsonaro.

Ekzekutimet, të cilat u zhvilluan në orët e hershme të mëngjesit, erdhën vetëm disa ditë pasi ushtria braziliane e shpalli Bolsonaron “Presidentin e vërtetë të Brazilit” pas dëshmive të zgjedhjeve të manipuluara.

Raportohet se, në një lëvizje të pazakontë për ushtrinë, ushtria ka pushtuar favelat e Rio de Zhaneiros dhe ka vrarë udhëheqësit kryesorë të kartelit të drogës Comando Vermelho (Komandantin e Kuq), i cili mbështet komunistin Luiz Inácio Lula da Silva. Vëzhguesit e shohin këtë si një shenjë të fillimit të një ndërhyrje ushtarake federale. Bandat e drogës ishin të vetmet që festuan fitoren e supozuar elektorale të Lulës më 30 tetor, duke qëlluar automatikisht në ajër në favela. Presidenti Bolsonaro shkatërroi bandat braziliane të drogës.

“Krerët e trafikut të drogës të Morro do Juramento dhe Juramentinho, të identifikuar si Rodrigo Barbosa Marinho, i njohur gjithashtu si Rolinha ose Titio Rolinha dhe Hevelton Nascimento Júnior, apo ‘Djali i keq’, u ekzekutuan gjatë një operacioni të Policisë Ushtarake në Vicente de Carvalho, të enjten Tre të dyshuar të tjerë kanë vdekur dhe njëri, i cili po ashtu ka mbetur i plagosur, po mbahet në spital, transmeton “O Dia”.

Kartelet e drogës janë krahu i armatosur i Lulës. Comando Vermelho kontrollon pjesë të Rio de Zhaneiros dhe u themelua në vitin 1979 si një aleancë midis kartelit dhe Partisë Komuniste. Nëse nuk eliminohen, ekziston rreziku i luftës civile në vend.

Mijëra brazilianë protestuan përsëri gjatë fundjavës jashtë bazave të ushtrisë dhe iu lutën ushtrisë që të shpëtonte vendin e tyre nga kartelet e drogës.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Biden, Sullivan do të jetë sot në Brazilia për t’u takuar me të korruptuarin Lula dhe anëtarët e grushtit të shtetit.

“Pika kryesore në rendin e ditës është të ngarkohet qeveria braziliane që të dënojë qartë luftën në Ukrainë dhe të punojë me partnerët amerikanë dhe europianë për të furnizuar me armë regjimin e Zelenskit”, raporton “O Antagonista”.

CIA ka minuar integritetin elektoral në Brazil të paktën që nga viti i kaluar, me Sullivan dhe drejtorin e CIA-s të Biden, William Burns, që vizituan Brazilin për të kërcënuar drejtpërdrejt Presidentin Bolsonaro.

Gjykata e Lartë Zgjedhore e korruptuar ka shtyrë datën e certifikimit të zgjedhjeve të vjedhura nga 19 dhjetor, në orën 14:00, në datën 12 dhjetor. Vëzhguesit besojnë se gjykata dëshiron të lëvizë shpejt për të instaluar kandidatin e tyre Lula da Silva, ndoshta deri në vërtetimin e vjedhjes deri në këtë javë. Hapja është planifikuar për 1 janar 2023.

Kjo i bëri presion Komandës së Lartë Ushtarake për të vepruar para se të ishte tepër vonë. Duke folur me Steve Bannon, vëzhguesi brazilian Matt Tyrmand vuri në dukje se ushtria që mbështet Bolsonaron do të rrezikohej të spastrohej nëse krimineli i korruptuar Lula merr pushtetin. “Atëherë ata do të shkojnë në Gulag”, vuri në dukje Tyrmand.

Deklarata zyrtare e nenit 142, që lejon ushtrinë të ndërhyjë në një konflikt midis degëve të qeverisë, pritet këtë javë. Ushtarët u panë duke u bashkuar me protestuesit dhe duke i udhëzuar ata të ruanin qetësinë derisa të vinte masa. Drejtuesit brohoritën për autokolonat ushtarake që po vendoseshin në vende strategjike në të gjithë vendin.

Duke folur përpara Senatit të Brazilit, gjykatësi rajonal Sebastião Coelho kërkoi arrestimin e gjytarit të korruptuar Alexandre de Moraes, i cili akuzohet për korrupsion dhe si bashkëpunëtor me Lula de Silva.

Coelho tha se u tërhoq nga vendi i tij më 19 gusht në shenjë proteste kundër Moraes, i cili “po bën luftë kundër vendit të tij. Por unë besoj se populli brazilian do të fitojë”. Moraes “kryen krime”, tha Coelho. “Çdo vendim i paligjshëm që ai merr është krim”. Moraes i kishte dhënë 3 ditë kohë Coelhos për të tërhequr thirrjen për arrestimin e kryeministrit, tha ai, “por unë e rikonfirmoj këtë thirrje!”, tha Coelho dhe në Senat shpërthyen duartrokitjet.

“Populli i Brazilit është viktimë e një grushti shteti nga Gjykata e Lartë” tha Coelho. Prandaj, Presidenti duhet të thirret në nenin 142 të Kushtetutës për t’i dhënë mundësi Forcave të Armatosura të veprojnë. Ky do të paraqitet si një grusht shteti, por në realitet do të jetë një kundërgrusht”.

Indianët e Brazilit po ankohen gjithashtu për mashtrim, me zero vota nga rajonet indigjene për Bolsonaro. “Të gjithë e dinë tashmë se zgjedhjet janë vjedhur” i tha Shefi Roney Senatit më 11/30. “Çfarë presim?” Indianët e Brazilit kryesisht mbështesin Bolsonaron sepse “aktivistët e klimës” perëndimorë, racistë, neo-kolonialë po përpiqen t’u heqin mjetet e jetesës dhe t’i bëjnë ata të jetojnë përsëri në varfëri.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Surprizë në NATO & Ukrainë - 150.000 Rusë Hynë në Donetsk

Next Story

Alkool: 3 Fjali

Latest from Info