Britmë Dëshpërimi nga Ministria e Jashtme e Ukrainës: “Na dërgoni armë!”

/

Një britmë dëshpërimi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës: “Na dërgoni armë dhe çdo gjë për të shmangur forcat ruse”.

Në një kohë kur presidenti rus flet për një luftë afatgjatë.

“Ne do të donim të merrnim më shumë topa Cezari nga Franca”, theksoi Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov, duke theksuar se lufta në Ukrainë “është një luftë aleancash dhe burimesh”, ndërsa në një britmë dëshpërimi ai i kërkon Perëndimit të dërgojë çfarëdo sistemi armatimi që mundet, në të njëjtën kohë kur presidenti rus deklaron se rrjedha e luftës do të jetë një “proces i gjatë”.

Dhe ai nuk mund t’i shmangë këto deklarata, ndërsa ushtria ruse po përgatitet për operacione sulmuese në shkallë të gjerë me 200 tanke të reja T-90M që sapo kanë dalë nga fabrika Uralvagonzavod dhe me më shumë se 100 tanke T-72B3M të përmirësuara që vijnë për të kompensuar humbjet e mëparshme nga betejat e tyre!

Këtë fakt e konfirmojnë edhe britanikët.

“Kremlini ka vendosur të rrisë prodhimin e pajisjeve ushtarake për ushtrinë ruse dhe të reduktojë eksportet e armëve. Sipas shërbimeve britanike të inteligjencës, Federata Ruse po ndërton forca për fazën aktive ushtarake në Ukrainë në vitin 2023”.

V. Putin konfirmoi gjithashtu se 150.000 ushtarë rezerva u transferuan në zonën e konfliktit. Presidenti rus deklaroi konkretisht: “Nga 300 mijë të mobilizuar, vetëm 150 mijë ndodhen në zonën e operacionit special, nga të cilët 77 mijë në reparte luftarake dhe pjesa tjetër në vijën e dytë ose të tretë ose në stërvitje shtesë.

150.000 të tjerë janë ende në fusha stërvitore dhe qendra stërvitore”.

Dhe duke pasur parasysh këto zhvillime, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës vjen sot për të deklaruar: “Kur filluam mbrojtjen kundër sulmeve raketore ruse, efektiviteti ynë ishte rreth 55%. Në sulmin e 5 dhjetorit, ne rrëzuam 60 nga 70 raketat ruse të lëshuara në Ukrainë, ose 85%. Efikasiteti po përmirësohet, sepse mësojmë shpejt dhe kemi marrë sisteme moderne”, thotë ndër të tjera Ministri ukrainas në gazetën franceze Le Monde.

“Ne e dimë se Moska ka nisur negociatat me Teheranin jo vetëm për dronët, por edhe për dërgimin e raketave. Që kur Izraeli bombardoi fabrikat në Siri, sasia e dronëve të dorëzuar në Rusi është zvogëluar” vuri në dukje ai.

I pyetur për praninë e agjentëve rusë në forcat e sigurisë dhe ushtrinë ukrainase, ndër të tjera, ai u përgjigj: “Sasia dhe ndikimi i tyre është ulur. Shërbimet tona kundër spiunazhit janë rinovuar plotësisht. Partnerët tanë të huaj po na ndihmojnë të gjurmojmë këta spiunë”.

Në të njëjtën kohë, ai tha se ishte “i kënaqur” me nivelin e shkëmbimit të informacionit me partnerët perëndimorë dhe sqaroi se, “të dhënat nga satelitët amerikanë merren me një vonesë prej disa orësh dhe jo ditësh dhe informacioni që marrim vijnë jo nga një shtet i vetëm, por nga shumë”.

“Lufta është një proces i gjatë”, tha Putin, duke folur në një takim televiziv të Këshillit të të Drejtave të Njeriut dhe denoncoi Perëndimin se e trajton Rusinë si një qytetar të klasit të dytë, pa të drejtë ekzistence.

Duke komentuar rrjedhën e luftës, presidenti rus pranoi se ka të ngjarë të jetë një “proces i gjatë”, duke sugjeruar se Rusia nuk planifikon t’i japë fund konfliktit së shpejti, duke e vendosur Kievin pas murit, ndërsa pret që Perëndimi të vazhdojë të luftojë derisa do të mund të durojë presionin ekonomik dhe energjitik.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Remdesivir: Medikament më Efektiv në Terapinë e Pacientëve me Covid-19

Next Story

Zhurmë nga Deklarata e Merkelit: "Marrëveshjet e Minskut Ishin Teatër. Ne i Dhamë Kohë Ukrainës!"

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është