Shqiptarët Anuluan Marrëveshjet me Serbinë – Forcave Speciale të Kosovës në Mitrovicë – Fillon Pogromi i Persekutimit – Episode të Rënda (video)

/

Serbia: 1.000 ushtarë serbë do të dërgohen në Mitrovicë!

Me gishti në këmbëz janë tani serbët, pasi po përballen me sfidën e tyre më serioze në vitet e fundit. Mbrëmë qindra policë shqiptarë nga Mitrovica jugore kanë hyrë gjatë natës në pjesën veriore të qytetit, ku popullsia serbe është shumicë.

Serbia e dënoi këtë operacion, duke e përshkruar atë si një “pushtim”.

Sipas Beogradit, u zbatua plani përfundimtar i amerikanëve për dorëzimin e gjithë kësaj krahine serbe në duart e shqiptarëve dhe dëbimin e banorëve serbë.

Forca të forta policore janë vendosur edhe në zona të tjera të veriut të Kosovës. Situata është e tensionuar dhe kanë nisur të ndodhin incidente të rënda.

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Jelal Svetsia tha se “është një forcë policore konvencionale që nuk mban armë të rënda dhe misioni i së cilës është të sigurojë rendin dhe ligjin, mbrojtjen e qytetarëve dhe pronës së tyre”.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka shkruar në një postim në Instagram se, “Gjithçka duket normale, por situata është kritike”. Vuçiç ka publikuar një fotografi gjatë një takimi me Ministrin e Jashtëm Millosh Vuçeviç dhe gjeneralin Milan Mojsiloviç.

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq, tha se që nga mëngjesi situata në pjesën veriore të Mitrovicës është “relativisht e qetë por e tensionuar”.

Simiq i tha Radio Televizionit Serb se disa nga njësitet e Policisë së Kosovës që mbrëmë kanë hyrë në pjesën veriore të Mitrovicës janë ende të dislokuara në periferi të qytetit.

“Një natë tjetër pa gjumë është pas nesh për shkak të përpjekjes së Prishtinës për të pushtuar pjesën veriore të Kosovës-Metohisë. Dikujt nga jashtë mund t’i duket se situata është normale që sot në mëngjes, por ja ku po ziejmë.

Plani i (kryeministrit të Qeverisë së Kosovës) Albin Kurti është i qartë, për të bërë presion të tillë ndaj serbëve që të tërhiqen nga këto zona”, tha Simiç.

Po shkelen Traktatet e Kumanovës dhe Brukselit të vitit 2013!

Petkoviç ka thënë se Prishtina me dërgimin e forcave policore në veri të Kosovës ka shkelur marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013, që parasheh se përgjegjësia për sigurinë në zonat ku popullsia është serbe është shumicë, është Drejtoria e Policisë “Veriu” e përbërë nga ofecerët e policisë serbe.

Vihet re se në veri të Kosovës nuk ka asnjë forcë policore që nga 5 nëntori, kur të gjithë policët serbë dhanë dorëheqje masivisht për shkak të mosmarrëveshjes për targat.

Pas Luftës së Kosovës, në qershor 1999 policia dhe ushtria serbe u tërhoqën nga Kosova dhe sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së “pas tërheqjes një numër i dakorduar i oficerëve ushtarakë dhe policorë jugosllavë dhe serbë do të lejohen të kthehen në Kosovë”, për të kryer funksione të caktuara.

Petkoviç tha për mediat në Beograd se “rreth 300 deri në 350 policë, njëqind policë me jelek antiplumb dhe njëqind pjesëtarë të ROSU [ish njësisë policore] me armë dhe pajisje të plota ushtarake, automjete të blinduara hynë në pjesën veriore të Kosovës dhe Metohisë rreth orës 20:30 nga drejtimi i Mitrovicës Jugore”.

Ai shtoi se ata “zhvilluan dhe literalisht pushtuan dhe bllokuan të gjithë qytetin e Mitrovicës për t’u vendosur përfundimisht në vendbanimet e përziera që ndodhen në pjesën veriore të Mitrovicës”.

Shqetësim shkakton edhe njoftimi i kryeministres së Serbisë, Ana Bërnabiç.

Bërnabiç shprehu mundësinë që Serbia të dërgojë një numër të konsiderueshëm të forcave të saj të sigurisë në Kosovë, duke iu referuar Rezolutës 1244 të Kombeve të Bashkuara.

“Albin Kurti na ka kthyer të gjithëve jo në shekullin e 19-të, por në shekullin e 18-të. Na solli në prag të luftës. Çdo gjë që ai bën është e rrezikshme jo vetëm për serbët, por edhe për shqiptarët dhe për mbarë Europën. Ai vetë na solli në prag të luftës. Jemi shumë afër që të kërkojmë kthimin e forcave serbe në Kosovë në përputhje me rezolutën 1244”, tha kryeministrja serbe.

“KFOR-i dhe EULEX-i nuk po e bëjnë punën e tyre. Ata nuk i mbrojnë serbët në Kosovë e Metohi. Tani shohim shkelje të përditshme të Marrëveshjeve të Kumanovës dhe Brukselit.

Prandaj jemi shumë afër, Vuçiç do të japë më shumë informacion, për të kërkuar kthimin e forcave tona në Kosovë e Metohi”.

Lëvizjet specifike tregojnë për klimën tashmë të tensionuar mes dy vendeve, e cila është përkeqësuar që prej verës.

“Beogradi do të shqyrtojë, në përputhje me Rezolutën 1244 të OKB-së, kthimin e deri në 1.000 [pjesëtarëve] të forcave tona të sigurisë në territorin e Kosovës dhe Metohisë, siç parashikohet në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999, e cila i dha fund armiqësitë në zonë”, tha Petar Petkoviç për mediat.

Blerim Vela, këshilltar i Presidentit të Kosovës, tha se Serbia “po kalon nga veprimet e fshehta të dhunshme të strukturave të saj ilegale në Kosovë në kërcënime të hapura për përdorimin e forcave policore dhe ushtarake për të kryer një sulm ndaj Kosovës”.

“Sipas lojës së Rusisë, ky është një kërcënim flagrant që rrezikon paqen dhe stabilitetin në Kosovë dhe më gjerë në rajon”, ka shkruar Blerim Vela në Twitter.

Sulmohet një polic. Incidente të rënda dhe në Mitrovicë kanë rënë sirenat.

Disa orë më parë, Policia e Kosovës përmes një komunikate për media tha se, “prioriteti i saj është të ofrojë siguri për të gjithë qytetarët. Prandaj, duke vlerësuar situatën dhe trendet aktuale në komunat veriore, policia do të rrisë prezencën e policisë në veri në ditët në vijim për të arritur objektivat”.

Policia njoftoi gjithashtu se rreth orës 23.00 të së enjtes një polic është lënduar në Serbovc, fshat afër Zveçanit, kur patrulla është sulmuar nga persona të armatosur gjatë të shtënave me makinë.

“Polici është plagosur lehtë dhe makina e patrullës është dëmtuar rëndë. Në vendngjarje kanë dalë njësitet kompetente policore, ndërsa i lënduari është dërguar për trajtim mjekësor në Qendrën e Mjekësisë Familjare”, njofton policia.

Në të njëjtën kohë, gazetarët e BIRN-it u sulmuan mëngjesin e së premtes nga një person i maskuar në Mitrovicën e Veriut, afër Shkollës Teknike, teksa ishin rrugës.

Ngjarja ndodhi teksa makina e ekipit BIRN iu afrua kryqëzimit pranë shkollës, ndërsa një grup personash të maskuar u panë duke vëzhguar në anë të rrugës.

Sulmuesi ka goditur makinën me grushte, ndërsa në drejtim të makinës janë hedhur sende të rënda nga persona të maskuar.

Unioni i Gazetarëve të Kosovës, AGK, të premten më 12 shtator dënoi sulmin dhe shprehu “shqetësim të thellë” për sigurinë e gazetarëve që raportojnë nga veriu i Kosovës.

“AJK dënon sulmin dhe kërkon që policia e Kosovës të sigurojë kushtet e nevojshme për gazetarët që raportojnë nga kjo pjesë e vendit”, tha AGK.

Shqiptarët pretendojnë se serbët bombarduan dy ndërtesa qeveritare.

Të mërkurën, forcat shqiptare pushtuan ndërtesën e komunës së Zubin Potokut, serbët rezistuan, u dëgjuan shpërthime dhe u dëgjuan sirena.

Forcat shqiptare kanë thyer dyert dhe kanë ndërruar bravat.

***

Situatë lufte, këtë luftë të programuar nuk e ndal dot askush, këtë luftë e duan të dyja palët, kryesisht Albin Kurti.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Makron Rivendos Maskën & i Thotë Ukrainës "Të Kesh të Drejtë Nuk Mjafton"

Next Story

Krishtlindje 2022 - Viti i Ri 2023

Latest from Info

Vjen Krizë Bankare?!

Deutsche Bank: “Një krizë e madhe krediti po vjen, me një valë falimentimesh dhe kredish problematike”.