Ushtria Ruse Hyri në Qytetin Bakhmut – Beteja në Rrugë në Zonat e Banuara – Ushtarët Ukrainas Kundër Zelenskit

/

Njëqind e dymbëdhjetë të vdekur.

Zhvillimet në frontin e Bakhmut janë me ritme të shpejta, pasi forcat ruse depërtojnë në linjat mbrojtëse të Brigadës 93-të tashmë të varfëruar dhe Brigadës 71-të të Ukrainës dhe hynë në qytet. Luftimet në rrugë kanë shpërthyer në qendrën urbane të Bakhmut për herë të parë që nga fillimi i luftës.

Më hollësisht, në 48 orët e fundit trupat ruse dhe kryesisht forcat Wagner ndërmorën një sulm në shkallë të gjerë, si rezultat i të cilit pushtuan fabrikën Sinyat dhe hynë në blloqet e para të ndërtesave të qendrës urbane të Bakhmut nga lindja.

Përveç kësaj, forcat ruse kanë hyrë edhe në zonën pyjore ngjitur me qytetin, duke rezultuar në përleshje me forcat ukrainase.

Linja e demarkacionit, përgjatë së cilës trupat ruse tani kontrollojnë qytetin, shkon përgjatë rrugës Dobrolyubov.

Situata është e pashpresë për ukrainasit. Spitalet janë plot dhe ka qindra të vdekur dhe të plagosur.

Ushtarët ukrainas, përmes thirrjeve të dëshpërimit, kërkojnë ndihmë përmes radios, ndërsa janë të plagosur dhe të bllokuar.

Ushtarët ukrainas mes viedosh që i ndajnë në rrjete kërcënojnë Zelenskin me varje, në qendër të Kievit!

Nën peshën e shembjes, ukrainasit u detyruan të hedhin në erë një urë që lidh Bakhmutin me Slavkanskun. Shpërthimi ndodhi në autostradën M-03 të Bakhmut (Artemovsk).

Një ushtar ukrainas thotë: “Unë vuaj nga hernie diskale. Isha i shtrirë në tokë për dy ditë, në llogore nën pemë. Ata janë të tmerrshëm. Jashtë është shumë ftohtë, bën acar. Është vapë vetëm kur fillojnë të qëllojnë mbi ne. Ata nuk ndalen. Ato janë forcat e Wagner-it. Tani për tani ne po qëndrojmë dhe po mbajmë pozicionet tona.”

Gazetarja: “Më shumë të plagosur shohim në spitale nga plumbat.”

Ushtari ukrainas: “Ndodh më shpesh, sepse po afrohen. Ata kanë ndryshuar taktikë. Ata afrohen në grupe të vogla kryesisht gjatë natës. Të gjithë janë të veshur me të zeza. Është e vështirë për t’i dalluar dhe parë. Jemi duke u bombarduar shumë shpesh me artileri të rëndë dhe kjo nuk është e lehtë. Nëse do të kishim një mundësi për t’u përgjigjur, do të ishte mirë. Është shumë e vështirë evakuimi i të plagosurve, teksa po goditemi me predha 150 dhe 120 mm”.

Një ushtar tjetër ukrainas raporton për situatën në Bakhmut: “Nuk kemi asgjë për të ngrënë dhe asgjë për të luftuar. Ne kemi vetëm 7 ushtarë në këtë pozicion. Komandantët tanë nuk kanë ardhur për tre javë. Ata morën vetëm 3 burra për të dorëzuar municionet, premtuan se do të ktheheshin në të njëjtën ditë dhe nuk u paraqitën më. Edhe pse këtu jemi në vijën e dytë të mbrojtjes, megjithatë po marrim zjarr shumë të fortë.”

Ukrainasi tregon disa mercenarë polakë të vdekur dhe arrin në përfundimin se ai do të dorëzohet, ose do të ngrijë deri në vdekje.

Një tjetër ushtar ukrainas raporton: “Dua të dërgoj përshëndetjet e mia për AGEETHA Zaluzni dhe presidentin tonë. Si po shkon? A është vapë aty ku jeni? Ju thoni në videot tuaja se gjithçka është në rregull, se ushtarët nuk kanë nevojë për asgjë. Nuk po na vrasin vetëm orkët (rusët), por edhe i ftohti. Ku janë përforcimet tona? Administrata na injoron. K@… kërcënojnë vetëm me burg. Mos harroni këtë se, ne patjetër do të kthehemi. Ne do të mbijetojmë. Jo vetëm për fitoren, por për t’ju varur në Kiev, në sheshin Maidan. Lutu që rusët të arrijnë atje të parët. Atëherë ndoshta do të mbetesh gjallë në burg!”

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Racizmi Neoliberal / Qeverisës

Next Story

Kina Zyrtarisht Ndahet nga Covid-19

Latest from Info