Shqetësim për ‘Gripin e Devesë’ pas Kupës së Botës – 3 Futbollistë Francezë të Infektuar

/

Si infektohen pacientët?

Ka panik në skuadrën franceze përpara finales së së dielës.

Një kërcënim i ri për shëndetin global i ka futur autoritetet shëndetësore në furi për ata që kthehen nga Kupa e Botës FIFA në Katar, pasi rrezikojnë të rikthejnë në vendet e tyre ‘gripin e devesë’, një infeksion respirator i shkaktuar nga virusi respirator Sindromi i Lindjes së Mesme (MERS) dhe është më vdekjeprurës se Covid-19.

Tre lojtarë të Kombëtares së Francës tashmë janë prekur nga kjo sëmundje.

Për momentin ka panik, vetëm një ditë pas triumfit ndaj Marokut në Botërorin 2022, pasi pas Adrien Rabiot dhe Dagio Upamecano, simptoma të virusit ka edhe Kingley Coman.

Kjo ka qenë edhe arsyeja që dy të parët kanë munguar në gjysmëfinalen me Marokun.

Të dy janë izoluar kur kanë pasur temperaturë të lartë, por duket se njerëzit e “tringjyrëve” nuk e kanë kapur përhapjen e virusit.

Didier Deschamps konfirmoi se edhe Kingsley Coman ka simptoma të rënda, ndërsa sipas raportimeve të lidhura ekziston shqetësimi se futbollistët janë prekur nga i ashtuquajturi “gripi i devesë”.

Problemi, siç tha tekniku federal francez, mund të jetë për shkak të përdorimit të kondicionerëve, i cili është i vazhdueshëm për shkak të temperaturave që mbizotërojnë në Doha.

Kuptohet, ka një shqetësim të madh përpara finales së së dielës së ardhshme kundër Argjentinës. Edhe lojtarët me simptoma të lehta po izolohen për të kufizuar përhapjen.

Zyrtarët shëndetësorë u bëjnë thirrje mjekëve që të jenë veçanërisht të kujdesshëm me personat që kanë simptoma të frymëmarrjes, kollë dhe temperaturë.

MERS u identifikua për herë të parë në Arabinë Saudite në vitin 2012 dhe konsiderohet më vdekjeprurës se COVID-19. Më shumë se një e treta e pacientëve të tij thuhet se vdesin, krahasuar me më pak se 4% të pacientëve me Covid.

Pacientët mund të infektohen pas kontaktit të ngushtë me devetë, ose duke konsumuar produkte me prejardhje nga deveja, p.sh. qumësht deveje i papasterizuar.

Ekspertët paralajmërojnë gjithashtu se ekziston rreziku i “transmetimit nga personi në person”.

Paralajmërimet vijnë pas një rritje të numrit të rasteve të MERS në të gjithë botën. Sipas të dhënave të UKHSA, 2.600 raste të konfirmuara nga laboratori të MERS-CoV dhe 935 vdekje të lidhura u raportuan në mbarë botën në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nga prilli 2012 deri në tetor 2022.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Studimet Vërtetojnë se Ushqimet e Përpunuara & Konservuara Dëmtojnë Funksionin Njohës

Next Story

Rusia po Pajis Vendstrehimet në Apartamentet & Qendrat Tregtare në Periferi të Moskës

Latest from Info