Njoftimi nga Rusia – Arsyeja për L3B: “SHBA & Polonia Godasin Objektivat Brenda Territorit Tonë” – Përgjigje Ekuivalente…

/

“Na legjitimojnë që të dëmtojmë forcat e tyre.”

Për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia ka akuzuar drejtpërdrejt SHBA-në dhe Poloninë për sulme kundër objektivave ruse, thellë brenda territorit të vendit.

Ky nuk është vetëm përshkallëzimi, por shkaku i një Lufte të Tretë Botërore. Moska tani ka të drejtën e vetëmbrojtjes dhe është e legjitimuar të godasë, të paktën, objektiva në Poloni.

Të dhënat nga dronët e përgjuar ukrainas konfirmojnë përfshirjen e SHBA-së dhe Polonisë në përgatitjen e sulmeve ndaj Rusisë, tha një burim nga shërbimet ruse të sigurisë për TASS.

“Shërbimet kompetente të Federatës Ruse analizuan komponentët elektronikë të mjeteve ajrore pa pilot të përgjuara, të përdorura nga Ukraina për sulme ndaj objekteve të infrastrukturës ruse, veçanërisht në rajonet Sevastopol, Krime, Kursk, Belgorod dhe Voronezh”, tha shërbimi.

Sipas vlerësimeve të ekspertëve në Rusi, “një sërë ngjarjesh konfirmojnë përfshirjen e drejtpërdrejtë të SHBA-së dhe Polonisë në mbështetjen masive ushtarako-logjistike të regjimit të Kievit, në përgatitjen dhe zbatimin e sulmeve të përbashkëta terroriste në terrenin e Federatës Ruse”.

Moska pretendon se “stacionet e avionëve dhe kontrolli të dronëve janë prodhuar nga American Spektreworks, një kompani që ka kryer koordinimin dhe kontrollin fillestar të dronëve në aeroportin Scottsdale në Arizona”.

Gjithashtu, shërbimet përkatëse theksuan se “montimi përfundimtar dhe testet e fluturimit të këtyre dronëve u zhvilluan në territorin polak, pranë aeroportit Rzeszow, i cili përdoret nga SHBA dhe NATO si qendra kryesore e furnizimit për forcat e armatosura ukrainase”.

“Instalimi i ngarkesës, misioni i fluturimit dhe vetë nisja u krye nga Odessa dhe Krivoy Rog”, pohojnë ekspertët rusë.

Dronët ukrainas goditën fushat ushtarake Engels-2 (Rajoni Saratov) dhe Diaghilev (Rajoni Ryazan) më 6 dhjetor. Këto sulme u pasuan nga sulmi i tetë masiv me raketa kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Mesazhi i Medvedev për polakët, amerikanët dhe britanikët.

Deklaratat e djeshme të Medvedev nuk ishin aspak të rastësishme. Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitri Medvedev përshkroi objektivat legjitime ushtarake për Rusinë përmes kanalit të tij Telegram.

Sipas deklaratave të tij, objektivat legjitime ushtarake për Rusinë mund të përfshijnë udhëheqjen ushtarako-politike të vendit armik dhe forcat e armatosura të vendeve të tjera që janë aleate të vendit armik.

Dmitri Medvedev tha se gjatë konfliktit aktual me Ukrainën, çështja e objektivave legjitime ushtarake interpretohet në mënyra të ndryshme, por ka “rregulla të sjelljes gjatë luftës (jus in bello), të cilat i kanë rrënjët në burime të shenjta”.

Më specifikisht:

“Cilat konsiderohen objektiva legjitime ushtarake sot? Sipas të ashtuquajturave rregullat e luftës, këto janë:

Të gjitha trupat armike (luftëtarë të ligjshëm dhe të paligjshëm) që nuk tërhiqen zyrtarisht nga forcat e tyre të armatosura.

Të gjitha pajisjet ushtarake dhe ndihmëse të armikut.

Çdo objekt që lidhet me infrastrukturën ushtarake, si dhe infrastrukturën civile që kontribuon në arritjen e objektivave ushtarake (ura, stacione transporti, rrugë, objekte energjetike, fabrika dhe punishte, të paktën përmbushje të pjesshme të urdhrave ushtarakë, etj.).

Udhëheqja ushtarako-politike e vendit armik.

Forcat e armatosura të vendeve të tjera që hynë zyrtarisht në luftë, të cilat janë aleate të vendit armik dhe objektet e vendosura në territorin e tyre, të përmendura në paragrafët 1-4.

Sot, megjithatë, lind një pyetje themelore: a mund të konsiderohet lufta hibride, të cilën NATO de facto e shpalli në vendin tonë, si hyrje e Aleancës në luftë kundër Rusisë? A mund të konsiderohet furnizimi me një sasi të madhe armësh për Ukrainën si një sulm ndaj Rusisë?

Dhe në përputhje me rrethanat, objektivat ushtarake të bllokut të Atlantikut të Veriut a janë renditur në paragrafët 1-4 të këtij shënimi?

Udhëheqësit e vendeve të NATO-s këndojnë me një zë se vendet e tyre dhe i gjithë blloku nuk janë në luftë me Rusinë.

Por të gjithë e dinë shumë mirë që gjithçka është ndryshe…”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Kissinger - Sugjerime që Shokojnë Ukrainën & Perëndimorët

Next Story

Gustave Eiffel: Inxhinieri që Krijoi Monumentin e Parisit

Latest from Info

Melina Merkuri

Personaliteti Melina Merkuri u dallua jo vetëm si aktore, por edhe si politikane me luftën e