Medvedev Befas në Kinë, Përcolli “Mesazh” nga Kremlini – V. Putin: “Po Luftojmë me të Gjithë NATO-n!”

/

Ndihma bërthamore dhe ushtarake në tavolinln e bisedimeve.

Rusia i përgjigjet proçeseve të NATO-s dhe udhëtimit të Zelenskit në SHBA, me nënpresidentin e Këshillit të Sigurimit të Rusisë, D. Medvedev, që zbarkoi papritur në Kinë dhe i dërgoi një mesazh personal nga V. Putin, udhëheqësit kinez Xi Jinping.

Këtë e bëjnë të ditur Media-t ruse duke theksuar këtë zhvillim të papritur.

Zhvillimet nuk janë të mira. Pse u detyrua Medvedev të nxitonte në Pekin? Çfarë po vjen tani në Ukrainë?

Nuk është rastësi që në të njëjtën kohë AGEETHA ukrainas, V. Zaluzni, takoi homologun e tij polak Rajmund Andrzejczak. Skenari i hyrjes së forcave të rregullta polake në Ukrainën perëndimore është ndoshta në tavolinë tani më.

Më herët Presidenti i Rusisë V. Putin, bëri deklarata të rëndësishme duke theksuar se “Ushtria ruse do të marrë atë që i nevojitet”, duke theksuar se “Rusia tani po lufton me të gjithë NATO-n”.

Me shumë mundësi Medvedev kërkoi ndihmë ushtarake dhe tani diskutoi skenarin e përdorimit të armëve taktike bërthamore. A është koha për të parë “vullnetarë” aktivë nga Kina, Irani dhe Koreja e Veriut në frontet e Ukrainës? Ky ndoshta duket të jetë skenari më optimist për momentin.

V. Putin: E gjithë fuqia e NATO-s po lufton kundër Rusisë.

Presidenti rus theksoi, në veçanti, gjatë një fjalimi para shefave të mbrojtjes së Moskës se, ai do të sigurojë që forcat bërthamore të vendit të tij të jenë gati për betejë.

Putini ka premtuar se do t’u japë forcave të armatosura gjithçka që ata kërkojnë për t’i mbështetur, duke theksuar se nuk ka kufizime financiare për gjithçka që qeveria do të japë, përsa i përket pajisjeve dhe materialeve.

Në këtë kontekst, ai nënvizoi se Rusia do të rrisë aftësitë e saj ushtarake në të gjitha fushat, i cilësoi ushtarët rusë si heronj dhe argumentoi se vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet rëndësisë së dronëve në luftën në Ukrainë.

Ai gjithashtu akuzoi NATO-n se po përdor të gjitha forcat e saj kundër Rusisë dhe u kërkoi udhëheqësve ushtarakë të përdorin përvojën e fituar në betejat në Siri dhe Ukrainë.

Ai theksoi se Rusia po fokusohet në rëndësinë e dronëve në luftën në Ukrainë, duke shtuar se raketa ruse Sarmat, e koduar “Satan II” do të jetë gati për t’u vendosur në të ardhmen e afërt.

Presidenti rus njoftoi gjithashtu se flota ruse do të pajiset nga fillimi i janarit me raketa të reja supersonike të tipit Zircon, të cilat i përkasin gjeneratës së re të armëve të zhvilluara vitet e fundit nga Moska.

“Në fillim të janarit, fregata Admiral Gorshkov do të pajiset me raketa të reja Zircon, të cilat nuk kanë homologe në të gjithë botën”, tha Putin.

Presidenti i Federatës Ruse Vladimir Putin, duke folur në Ministrinë ruse të Mbrojtjes, vuri në dukje se 300 mijë rusë ndodhen në zonën e operacionit special në Ukrainë, 150 mijë të tjerë tani po kalojnë trajnime ushtarake në fushat stërvitore dhe kjo është e mjaftueshme për të kryer të ashtuquajturin “operacion special ushtarak”.

“Dua të falënderoj qytetarët që ndihmojnë Forcat e Armatosura Ruse dhe ata që dërgojnë makina, pajisje dhe rroba të ngrohta. Ne duhet t’u themi një falenderim të madh këtyre njerëzve dhe të përkulemi përpara tyre”, vuri në dukje Putin.

Pikat kryesore të fjalimit të V. Putin.

Referencat e tij për “armikun perëndimor” dhe aftësitë e makinës ruse të luftës ishin gjithashtu karakteristike.

“Lufta ka nxjerrë në pah çështje për të cilat ne duhet të punojmë në veçanti. Domethënë, komunikimet, sistemet e automatizuara të komandës dhe kontrollit për trupat dhe armët, etj.

️Potenciali ushtarak dhe aftësitë e vendeve të NATO-s po përdoren në mënyrë aktive kundër Rusisë;

️Rusia është në dijeni të të gjitha informacioneve rreth forcave të NATO-s dhe kundërmasave të përdorura prej tyre;

️Rusia ka përvojë të mirë në zhvillimin e dronëve nënujorë, industria është e aftë të zhvillojë dron ajror dhe tokësor;

️Përdorimi i UAV-ve në Forcat e Armatosura Ruse duhet të zhvillohet më tej;

️Rusia do të ruajë gatishmërinë luftarake dhe do të përmirësojë treshen e saj bërthamore;

️Armët e NATO-s duhet të analizohen dhe të përdoren për të ndërtuar forcat e armatosura të Rusisë;

“Jo militarizimit të ekonomisë!”

“Rusia nuk do të angazhohet në militarizimin e vendit apo ekonomisë”, tha Vladimir Putin në një fjalim para zyrtarëve rusë, duke vazhduar:

▪”️Rusia ka gjithçka, jo vetëm “fletet” si shumë nga fqinjët e vendit;

️Rusia nuk do të përsërisë gabimet e së kaluarës, kur ekonomia u shkatërrua në interes të mbrojtjes;

️Nuk kam dyshim se të gjitha synimet në sektorin ushtarak do të arrihen;

️Konflikti në Ukrainë ishte i pashmangshëm. Më mirë sot se nesër;

Vizita e befasishme e Medvedevit në Kinë, që dërgon mesazhin personal të Presidentit Putinit për Xi.

Në të njëjtën kohë, ish Presidenti rus Dmitri Medvedev bëri një vizitë të papritur në Pekin dhe zhvilloi bisedime me presidentin kinez Xi Jinping gjatë të cilave, tha ai, ata diskutuan për konfliktin në Ukrainë.

Medvedev, i cili tani është nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, postoi video në llogarinë e tij në Telegram që tregonte se ai takohej me Xi, duke buzëqeshur për fotot dhe një takim mes zyrtarëve kinezë dhe rusë.

Medvedev tha se ai dhe Xi diskutuan partneritetin strategjik “pa kufij” Rusi-Kinë, si dhe Ukrainën. Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë nuk dha më shumë detaje.

“Ne diskutuam bashkëpunimin mes dy partive në pushtet të Kinës dhe Rusisë (…) bashkëpunimin dypalësh në kuadër të partneritetit tonë strategjik, duke përfshirë ekonominë dhe prodhimin industrial. Ne diskutuam gjithashtu çështje ndërkombëtare, përfshirë natyrisht konfliktin në Ukrainë”, tha zyrtari rus.

“Bisedimet ishin konstruktive”, shtoi ai.

Russia Today raporton se Medvedev i ka dërguar një mesazh personal nga Vladimir Putin, udhëheqësit kinez Xi Jinping.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Për Herë të Parë Zelenski Jashtë Ukrainës: Po Shkon Urgjentisht në SHBA - Çfarë do të Njoftohet? - Armagedon!

Next Story

Zelenski në Kongresin Amerikan Veshur me Rroba Ushtarake - Kërkoi 50 Miliardë USD

Latest from Info