Për Herë të Parë Zelenski Jashtë Ukrainës: Po Shkon Urgjentisht në SHBA – Çfarë do të Njoftohet? – Armagedon!

/

Për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, V. Zelenski po bën një vizitë të nxituar jashtë vendit, konkretisht në Uashington. Kjo vizitë pritet të inagurojë një fazë të re të përshkallëzimit në luftën e Ukrainës dhe sigurisht që nuk premton zhvillime të mira.

Presidenti ukrainas do të udhëtojë për në Kapitol, ku do të ketë takime me lidershipin e Kongresit dhe krerët e Komiteteve të Sigurisë Kombëtare nga partitë Demokratike dhe Republikane.

Më pas Presidenti amerikan Joe Biden, do të mirëpresë homologun e tij ukrainas Volodimir Zelenski, në Shtëpinë e Bardhë. Bisedimet mes dy burrave politikë do të zhvillohen në Zyrën Ovale dhe do të zgjasin pak, siç komenton gazeta franceze “Liberation”.

“Kjo ‘dalje’ e Volodimir Zelenski po ndodh pasi sot shënohen 300 ditë nga fillimi i luftës”, thotë një zyrtar i lartë amerikan, duke shtuar se takimi u “mbyll” më 11 dhjetor gjatë një bisede telefonike midis dy krerëve të shteteve dhe të konfirmuar të dielën.

Kujtohet se hera e fundit që Zelenski vizitoi Shtetet e Bashkuara ishte më 1 shtator 2021, kur pushtimi rus ishte një kërcënim që vetëm Uashingtoni dhe Kievi e morën seriozisht. Presidenti ukrainas ishte mirëpritur gjithashtu në Zyrën Ovale atëherë, me Biden që i premtoi atij se do ta mbështeste kundër Rusisë.

Ndihma e re për Ukrainën pritet të mbyllet në këtë takim: Ukraina do të marrë sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot nga SHBA, SAMP-T, Crotale dhe Caesar nga Franca. Në të njëjtën kohë, do t’i jepet drita jeshile ushtrisë ukrainase për goditje në thellësi të territorit rus.

Kjo do të thotë se këto aftësi do t’i jepen Ukrainës pa konfirmim publik.

Takimi është aq i rëndësishëm sa Nancy Pelosi u ka kërkuar të gjithë anëtarëve të Kongresit që nesër të jenë në Capitol Hill.

Rusia tani nuk ka zgjidhje tjetër. Ai duhet të godasë shpejt dhe me forcë të plotë vdekjeprurëse përpara se sistemet e reja të mbrojtjes ajrore të transferohen në Ukrainë dhe përpara se ushtria ukrainase të marrë aftësi të thella sulmi në tokën ruse.

Kjo do të thotë se udhëheqja ruse do të rishikojë planet ekzistuese ushtarake ndërsa faza përfundimtare e konfliktit afrohet dhe përshkallëzimi i ardhshëm do të jetë bërthamor.

Shtëpia e Bardhë: Çfarë do të shpallë SHBA?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski do të takohet sot në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin e SHBA Joe Biden përpara se t’i drejtohet Kongresit amerikan, konfirmoi zëdhënësja e presidentit amerikan Karin Jean-Pierre në një deklaratë për shtyp.

Me rastin e udhëtimit të parë të V. Zelenski jashtë vendit që nga shpërthimi i luftës, Jean-Pierre njoftoi se Presidenti amerikan do të shpallë ndihmë të re, “të rëndësishme” për ushtrinë ukrainase, e cila do të përfshijë, sipas një zyrtari të lartë amerikan, të paktën një grup të sistemit antiajror amerikan Patriot.

Vizita konfirmon se SHBA do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën, “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, theksoi Jean-Pierre.

Paketa e re në SHBA.

Gjatë këtij udhëtimi, i cili do të zhvillohet nën masa drakoniane sigurie, Zelenski fillimisht do të zhvillojë bisedime me homologun e tij amerikan dhe këshilltarët e tij, dhe më pas do të mbajë një konferencë shtypi, me Joe Biden në krah të tij, sipas një burimi në kushte anonimiteti.

Sipas këtij burimi, Uashingtoni do t’i ofrojë sot Ukrainës një paketë të re të mbështetjes ekonomike, që kap shumën “pothuajse 2 miliardë dollarë”, duke përfshirë edhe sistemet Patriot.

Pas konferencës për shtyp, presidenti ukrainas do t’i drejtohet Kongresit. Fjalimi i Zelenskit vjen ndërsa ligjvënësit amerikanë përgatiten të votojnë për një paketë të re masive ndihme për Ukrainën, prej gati 45 miliardë dollarësh.

Shtetet e Bashkuara, deri tani financuesi më i madh i Kievit, tashmë kanë shpenzuar pothuajse 50 miliardë dollarë për nevojat e Ukrainës, thekson botimi francez. Në fakt, sipas vlerësimeve të ekspertëve, kjo shumë përfshin 20 miliardë dollarë armatime dhe ndihma ushtarake.

“Presidenti Biden do të shpallë një paketë të re të madhe ndihme prej rreth 2 miliardë dollarësh për sigurinë e Ukrainës.

Ai do të përfshijë një aftësi të re shumë të rëndësishme, një sistem Patriot”, tha zyrtari amerikan, i cili shtoi se Patriot “do të jetë një armë kritike” kundër sulmeve ruse në infrastrukturën ushtarake në Ukrainë.

Sipas të njëjtit burim, forcat ukrainase do të trajnohen për ta përdorur këtë sistem në një “vend të tretë”, që do të thotë se do të duhet pak kohë derisa forcat ukrainase t’i përdorin ato.

“Ne do të vazhdojmë t’i japim përparësi formave të tjera të mbështetjes së mbrojtjes ajrore, duke përfshirë NASAMS, Hawks, Stingers dhe pajisjet anti-UAV”, tha zyrtari amerikan.

Siç u përmend, në këtë mënyrë SHBA-ja demonstron përkushtimin e saj për të mbështetur Ukrainën në luftën me Rusinë për aq kohë sa është e nevojshme, me ndihmën e SHBA-së që ofron ndihmë ushtarake, ekonomike dhe humanitare.

Politico: Zelenski do të kërkojë raketa dhe drone me rreze 300km.

Revista Politico i referohet kërkesave që presidenti i Ukrainës, V. Zelenski do t’i përcjellë homologut të tij amerikan, Joe Biden në lidhje me ndihmën ushtarake që i nevojitet Kievit.

Sipas Politico, Presidenti ukrainas do t’i kërkojë Uashingtonit t’i furnizojë me raketa me rreze maksimale prej 300 kilometrash, diçka që SHBA-ja deri më tani e ka refuzuar kategorikisht, ndërkohë që do të kërkojë edhe dronët amerikanë.

Në veçanti, botimi thekson se ukrainasit do t’i kërkojnë presidentit amerikan furnizimin me raketa balistike MGM-140 ATACMS (deri në 310km), si dhe dronët amerikanë MQ-9 Reaper dhe MQ-1C Grey Eagle, të cilat mund të pajisen me raketa AGM-114 Hellfire.

“Zelenski ka nevojë për armë me rreze më të gjatë për të qenë në gjendje t’i përgjigjet paraprakisht një sulmi të parashikuar rus.

Përveç kësaj, ai ka nevojë për mbështetje të menjëhershme financiare për të mbajtur qeverinë e Ukrainës në funksion, duke e ditur se Kongresi do të marrë vendime për këto çështje këtë javë”, tha për Politico ish-ambasadori i SHBA në Ukrainë, William Taylor.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Molla: 3 Fjali!

Next Story

Medvedev Befas në Kinë, Përcolli "Mesazh" nga Kremlini - V. Putin: "Po Luftojmë me të Gjithë NATO-n!"

Latest from Info