Forcat Wagner Hynë në Mitrovicë – Ambasadori Rus: “Konflikti në Kosovë do të Zgjerohet në Ballkan. Prishtina Kërkon të Shkatërrojë Ortodoksinë!”

/

Është bllokuar me barrikadë autostrada që lidh Serbinë me Kosovën!

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Aleksandar Bocan-Kharchenko, ka paralajmëruar NATO-n dhe Perëndimin se nëse në Kosovë shpërthen një konflikt mes shqiptarëve dhe ushtrisë serbe, atëherë konflikti nuk do të kufizohet vetëm atje, por do të shtrihet në Ballkan.

“Jemi në prag të një konflikti më të gjerë në Ballkan”, theksoi ambasadori rus.

Vlen të theksohet se autoritetet e Kosovës raportojnë se PMC Wagner dhe forcat ruse të GRU nga baza në Nish kanë hyrë në Mitrovicë dhe po udhëheqin serbët.

Ambasadori rus theksoi: “Serbët do të rezistojnë. Ata nuk do t’i thyejnë postblloqet.”

Deklaratat e presidentit serb A. Vuçiç tregojnë se ai do të përdorë forcën dhe këtë e ka thënë qartë ditët e fundit.

Dhe në konfirmim të kësaj, e gjithë ushtria, dhe jo vetëm forca e vendosur përgjatë vijës administrative, ndërmjet Serbisë qendrore dhe Kosovës, është në gatishmëri të lartë luftarake.

Kjo i thotë të gjitha. Konflikti do të jetë më i gjerë.”

Në të njëjtën kohë, në deklaratën e tij të dytë, ambasadori rus në Serbi, Aleksandar Boçan-Kharchenko ka theksuar se për shkak të situatës në Kosovë jemi në prag të një konflikti më të gjerë.

“Situata është shumë e rrezikshme, e tensionuar dhe në prag të konflikteve më të gjera, dhe sipas mendimit tonë, ajo përshkruan dhe pasqyron të gjitha ngjarjet në terren dhe rreth Kosovës”, tha Kharchenko.

Kharchenko vuri në dukje se ndalimi i hyrjes së Patriarkut Porfir në Kosovë do të rrisë më tej tensionet, duke theksuar se Prishtina dëshiron “të ndalojë ose shkatërrojë Ortodoksinë”.

“Ndalimi i patriarkut për të vizituar faltoret serbe në Kosovë është përtej çdo kufiri të logjikës”, tha Bochan-Harchenko për Tanjuç dhe shtoi se është e rëndësishme të flitet për shkaqet dhe arsyet e një situate të tillë.

Nga ana e tij, eksperti i sigurisë kosovare, Agim Musliu, ka theksuar se “paraqitja e ambasadorit rus, pas pranisë së grupeve kriminale në barrikada, kompleton mozaikun e ndërhyrjes ruse në Kosovë përmes Serbisë.

Pas paraqitjes së forcave Wagner, forcave nga Qendra e Spiunazhit në Nicë dhe grupeve të tjera në postblloqe në veri të Kosovës, tani është shfaqur edhe ambasadori rus në Beograd. Kjo plotëson mozaikun e përfshirjes ruse në Kosovë përmes Serbisë”, tha ai.

Shihni një fragment nga deklaratat e ambasadorit rus

Një autostradë që çon në Kosovë është bllokuar në Serbinë jugore.

Blloqet e rrugëve serbe në veri të Kosovës mbeten për të 19-tën ditë, por ka shenja tërheqjeje nga ana e Prishtinës.

Autoritetet gjyqësore të Kosovës kanë vendosur sot ta shndërrojnë në arrest shtëpie masën e paraburgimit për ish policin Dejan Padiç. Dejan Padiç u arrestua më 10 dhjetor nën dyshimin për veprimtari terroriste dhe u mbajt në paraburgim.

Lirimi i tij i përkohshëm në pritje të gjykimit ishte një nga kërkesat e serbëve për heqjen e barrikadave. Kërkesat e tjera përfshijnë lirimin e dy serbëve të tjerë të arrestuar dhe tërheqjen e forcave speciale të policisë së Kosovës nga veriu me shumicë serbe.

Ndërkaq, mbrëmjen e djeshme, të martën, është vendosur një bllokim i ri në rrugën kryesore që lidh Serbinë jugore me Kosovën, këtë herë në anën serbe të kufirit administrativ. Banorët e zonës vendosën kamionë të ngarkuar me rrënoja pingul me rrugën duke bllokuar kështu hyrjen e automjeteve në pikën kufitare “Merdare”.

Një radhë e gjatë kamionësh dhe makinash të bllokuara është krijuar në autostradë. Ky vendkalim është vendkalimi kryesor i mallrave për në Kosovë, ndërsa në ditë festash shfrytëzohet nga kosovarët që punojnë jashtë vendit dhe kthehen në vendlindje për pushime.

Policia serbe nuk ka lëshuar asnjë njoftim për bllokimin e kësaj rruge dhe as nuk po punohet për heqjen e bllokadës.

Kosova u përgjigj menjëherë dhe mbylli pikën kryesore kufitare me Serbinë.

Policia e Kosovës këshilloi udhëtarët që të përdorin pika të tjera kufitare më të vogla në Serbinë jugore ose të udhëtojnë mes Shkupit.

Shihni deklaratat e djeshme të presidentit të Serbisë

Rusia: Ne mbështesim Serbinë!

Kremlini tha sot se mbështet përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur serbët në veri të Kosovës, por mohoi akuzat e Prishtinës se Rusia në njëfarë mënyre po nxiste tensionet në një përpjekje për të mbjellë kaos në Ballkan.

I pyetur në lidhje me deklaratat e ministrit të Brendshëm kosovar, Xelal Svekla se Serbia, nën ndikimin rus, synon të destabilizojë Kosovën duke mbështetur serbët e Kosovës, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se ishte “gabim” të kërkohej për një ndikim të dëmshëm rus.

“Serbia është një vend sovran dhe është absolutisht e gabuar të kërkosh ndikimin shkatërrues të Rusisë këtu”, vuri në dukje Peskov.

“Serbia është një vend sovran dhe natyrisht mbron të drejtat e serbëve që jetojnë aty pranë në kushte kaq të vështira dhe natyrisht reagon ashpër kur këto të drejta shkelen”, shtoi Peskov.

“Duke pasur marrëdhënie shumë të ngushta aleance, marrëdhënie historike dhe shpirtërore me Serbinë, Rusia po monitoron me shumë vëmendje se çfarë po ndodh, si respektohen dhe sigurohen të drejtat e serbëve”, theksoi gjithashtu zëdhënësi i Kremlinit.

“Dhe sigurisht që ne mbështesim Beogradin në veprimet që po ndërmerren”, përfundoi ai.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Vendim Historik i Lidershipit Ushtarak me Vulën e V.Putinit: Kombi Rus Armatoset - Lufta po Vjen me NATO-n nga Arktiku në Polonia!

Next Story

Tërmet Sërish në Ishullin Evia - Natë Ankthi pas 4.9 Rihter - Aparati Shtetëror në Gatishmëri

Latest from Info